بودجه و اعتبارات

اگر بخواهیم به زبان ساده، بودجه و اعتبارات را تعریف کنیم باید بگوییم که بودجه به معنای برآورد درآمد و هزینه در یک بازه زمانی مشخص است اما اعتبار به مقدار پولی اطلاق می شود که برای هر موضوع تعیین خواهد شد. در این مطلب به طور کامل و جامع ” بودجه و اعتبارات ” را مورد بررسی قرار می دهیم و با ذکر مثال، درک این مفهوم را برای شما آسان تر خواهیم کرد.

بودجه چیست؟

در تعریف بودجه و اعتبارات ابتدا به بودجه می پردازیم. بودجه به معنای برآورد درآمد و هزینه ها در یک بازه زمانی مشخص می باشد. بودجه که به طور دوره ای تنظیم و ارزیابی می شود برای یک فرد، گروه، سازمان، دولت یا هر چیز دیگری که درآمد دارد و خرج می کند در نظر گرفته می شود. برای آنکه این گروه ها بتوانند بودجه بندی را به نحو درستی انجام دهند می توانند از مشاوره مالی کمک بگیرند. دریافت مشاوره مالی از شرکت خدمات حسابداری ” نامدار گروپ ” امکان پذیر است.

به کمک مشاور مالی کسب و کار خود را توسعه دهید

اعتبار چیست؟

منظور از اعتبار، مقدار پولی است که برای هر موضوع تعیین می شود. این امر به شما کمک می کند تا بتوانید تشخیص دهید که آیا برای انجام امور مورد نظر، به اندازه کافی پول دارید یا خیر! به طور مثال هنگامی که شرکت ها یا سازمان ها بخواهند بودجه بندی را انجام دهند باید مطمئن شوند که اعتبار به اندازه کافی در اختیار دارند یا خیر؟ همچنین باید مطمئن شوند که درآمد برای جبران هزینه ها وجود دارد. بدین منظور می توانید همانند مورد قبل، از خدمات حسابداری شرکت ها کمک بگیرید و مشاوره های لازم را انجام دهید. خدمات مالی و مشاوره های حسابداری از مهم ترین فعالیت های شرکت های مذکور می باشند.

بودجه و اعتبارات

اهمیت بودجه بندی

اکنون که با تعریف بودجه و اعتبارات آشنا شدیم نوبت به این می رسد که به اهمیت بودجه بندی اشاره کنیم. بودجه بندی همان متعادل کردن هزینه ها با درآمد است. قطعا اگر این دو موضوع با یکدیگر تعادل نداشته باشند و یک فرد، شرکت، سازمان یا دولت، بیشتر از درآمد، هزینه کند با مشکلات زیادی از جمله ورشکستگی مواجه خواهد شد. متاسفانه بسیاری از مردم و سازمان ها نمی دانند که بیشتر از درآمدشان خرج می کنند و این موضوع باعث می شود که در پرداخت هزینه های خود با مشکل مواجه شوند.

اگر برای انجام کارهای مورد نظر، پول کافی در اختیار ندارید باید هزینه های خود را اولویت بندی کنید و بودجه را برای انجام کارهایی متمرکز کنید که برای شما مهم ترند. این امر به شما کمک می کند تا همیشه برای پرداخت هزینه های مهم خود، پول در اختیار داشته باشید. معمولا شرکت ها هزینه هایی دارند که باید به طور مداوم و ثابت آن ها را بپردازند. این هزینه ها می توانند ماهانه، فصلی، روزانه، هفتگی، سالانه و … باشند.

اهمیت بودجه بندی از این نظر قابل توجه می باشد که سازمان از قدرت پرداخت هزینه ها مطمئن شود و از بروز هرگونه بدهی جلوگیری کند. قطعا اگر بودجه بندی به بهترین نحو انجام شود کمک می کند تا تصمیمات مالی بهتری بگیرید، از شرایط اضطراری خارج شوید و بتوانید بر روی اهداف بلندمدت خود متمرکز شوید.

ارتباط نرم افزار بودجه و اعتبارات با مدیریت هزینه های سازمانی

قطعا نمی توان بودجه بندی و تامین اعتبارات در سازمان را به طور دستی انجام داد. بدین منظور نرم افزارهایی طراحی و عرضه شده که با انجام این کار، به مدیریت هزینه های سازمانی کمک خواهند کرد. همچنین میزان خطای انسانی را در محاسبات کاهش می دهند. برای این کار بهتر است با مشاور مالی همکاری داشت تا بهترین تصمیمات در این خصوص گرفته شود.

بودجه و اعتبارات چیست

موضوعات هزینه ای و ردیف های بودجه ای در سازمان ممکن است بسیار متعدد باشند. علاوه بر آن درخواست هایی که در طول دوره مالی به واحد اعتبارات ارسال می شود و تقاضای پرداخت دارند بسیار زیاد است و این امر مدیریت هزینه ها را با دشواری و چالش های فراوانی مواجه می کند. جالب است که در برخی مواقع، به دلیل عدم استفاده از نرم افزار بودجه و اعتبارات ، بودجه ای برای یک موضوع در نظر گرفته شده اما به دلیل خطای انسانی، صرف کار دیگری شده است. یک نرم افزار مناسب به شما کمک خواهد کرد که بتوانید گزارشات لحظه ای و دقیق از نحوه عملکرد بودجه تهیه کنید و با استفاده از آن تصمیمات بهتری برای سازمان بگیرید.

نرم افزارهایی که بدین منظور مورد استفاده قرار می گیرند در سازمان های دولتی و خصوصی کاربرد دارند. به طور حتم، این مفاهیم در سازمان های دولتی از پیچیدگی بیشتری برخوردار است و باید حساسیت بیشتری در آن به خرج داد. سازمان های دولتی می توانند تخصیص اعتبارات در هر دوره مالی را در نرم افزار به ثبت برسانند و گزارشات لحظه ای از آن دریافت کنند. با این اوصاف مدیریت بودجه و اعتبارات آن ها به بهترین شکل انجام خواهد شد. قبل از تهیه نرم افزار مورد نظر، نوع سازمان، گستردگی و نیاز آن را در نظر بگیرید.