خدمات حسابرسی

انواع حسابرسی مستقل، داخلی و مشاوره

خدمات حسابرسی شامل حسابرسی داخلی، حسابرسی عملیاتی، حسابرسی رعایتی و … می باشد. قطعا شرکت ها و سازمان ها برای آنکه بتوانند مدیریت اصولی و صحیحی بر روی منابع مالی و سرمایه در گردش داشته باشند باید از یک برنامه مدون پیروی کند. این برنامه می تواند بعد از مشاوره حسابرسی طرح ریزی شود. در خدمات حسابرسی تمامی فعالیت و گزارش های مالی به صورت دقیق بررسی و شفاف سازی می شوند.

برای دریافت خدمات حسابرسی فرم زیر را پر کنید...

پس از ثبت درخواست کد تخفیف برای شما ارسال خواهد شد

انجام کلیه خدمات حسابرسی توسط تیم متخصص

مزایا استفاده از خدمات حسابرسی

خدمات حسابرسی

چرا بهره مندی از خدمات حسابرسی ضروری است؟

منظور از خدمات حسابرسی چیست ؟ خدمات حسابرسی به مجموعه ای از اقدامات اشاره دارد که به واسطه حسابرسان حرفه ای انجام می شود. در این اقدامات اطلاعات مالی و حسابداری کسب و کار به طور دقیق انجام می شود تا بتوان بر اساس آن ها گزارش های مالی معتبری را ارائه کرد. در واقع حسابرسان می توانند علاوه بر بررسی مستندات مالی، اشتباهات را نیز شناسایی کنند. بدون شک شرکت های بزرگ با اهمیت این خدمات و دریافت مشاوره های مرتبط با آن آشنا هستند. زیرا به خوبی می دانند که امور اقتصادی از مهم ترین بخش های کسب و کار است که اگر نسبت به آن بی توجه باشند عامل مهمی در ورشکستگی مالی آن ها خواهد بود.

خدماتی که در این حوزه ارائه می شود به مدیریت سرمایه در کسب و کار کمک می کند زیرا محاسباتی که انجام می شود بسیار دقیق است. حسابرسان از نقدینگی و موجودی شرکت مطلع هستند و باید قبل از برداشت هر گونه مبلغ، آن را به ثبت برسانند. این موضوع کمک می کند تا تمام تغییرات اقتصادی ( ورودی ها و خروجی ها ) ثبت شود و زیرنظر گرفته شود. نتیجه این کار جلوگیری از اختلاس و کلاهبرداری در شرکت خواهد بود و در نهایت باعث پیشرفت آن خواهد شد. در ادامه شما را با مزایای بهره مندی شرکت ها از این خدمات آشنا خواهیم کرد.

معرفی انواع خدمات حسابرسی

حسابرسی مستقل

حسابرسی مستقل یک فعالیت حرفه‌ای است که توسط حسابرسان و یا یک شرکت و موسسه به صورت مستقل انجام می‌شود. هدف اصلی این فرآیند، اطمینان حاصل کردن از صحت و قانونیت اطلاعات مالی یک سازمان است. حسابرسی مستقل به معنای بررسی دقیق و ارزیابی نظام حسابداری و گزارش‌های مالی ارائه شده توسط یک شرکت یا سازمان می‌باشد.

حسابرسان مستقل، به عنوان شخص یا گروهی مستقل از مدیران و کارکنان سازمان، این فرآیند را انجام می‌دهند. آن‌ها بر اساس استانداردها و قوانین حسابرسی ملی یا بین‌المللی، صحت و درستی اظهارات مالی و اطلاعات مالی را بررسی کرده و سپس گزارش حاصل از حسابرسی را ارائه می‌دهند. این گزارش به مدیران، سهامداران، نظامیان مالی، و دیگر صاحبان منافع به عنوان یک ابزار مهم برای اتخاذ تصمیم‌های مالی و مدیریتی ارائه می‌شود.

حسابرسی مستقل
حسابرسی داخلی

حسابرسی داخلی

وظایفی که حسابرسان داخلی بر عهده دارند شامل تهیه گزارش های هفتگی، ماهانه و سالیانه می باشد. آن ها باید این گزارش ها را به هیئت مدیره ارائه کنند. حسابرسی داخلی به صورت درون سازمانی یا برون سازمانی انجام می شود.

 برخی از شرکت ها که امکان استخدام این افراد را درون مجموعه ندارند می توانند به سراغ شرکت خدمات حسابداری بروند و این امر را برون سپاری کنند. در حال حاضر شرکت نامدار گروپ با بیش از دو دهه فعالیت در این زمینه ، جزو بهترین شرکت های حسابداری شناخته می شود.

حسابرسی مستقل و داخلی را به تیم حرفه ای نامدارگروپ بسپارید

حسابرسی عملیاتی

حسابرسی عملیاتی یا Operational Auditing نوعی از خدمات حسابرسی می باشد که تعریف متفاوتی از حسابداری عملیاتی دارد. به طور کلی این نوع از حسابرسی به فرآیند منظم ارزیابی اثربخشی شرکت، گزارش نتایج ارزیابی، پیشنهاد های عملی به اشخاص ذی صلاح، ارتقا و بهبود عملیات اتلاق می شود. هدف حسابرسی عملیاتی رفع نابسامانی ها و مشکلات به منظور ارتقای عملکرد و بهبود کنترل های مدیریتی می باشد. اهداف و مزایای حسابرسی عملیاتی شامل موارد زیر است: 

  • شناسایی معیارهای ارزیابی عملیات بر اساس اهداف سازمانی
  • ارزیابی بی طرفانه و کاملا مستقل سازمان
  • ارزیابی سیاست ها، اهداف، روش های سازمانی با توجه به مقررات مربوط به سازمان 
  • ارزیابی کیفیت گزارش های مدیریت از نظر اعتبار و ارتباط آن با اهداف سازمان

حسابرسی رعایتی

از دیگر خدماتی که در حیطه حسابرسی ارائه می شود می توان به حسابرسی رعایتی اشاره کرد. در این شیوه از حسابرسی، کارهای شرکت با قوانین و استانداردهای موجود تطابق داده می شود. به عبارتی دیگر می توان گفت که این روش به منظور شناسایی تخلفات و اشتباهات انجام می شود تا شرکت از جریمه های احتمالی در امان بماند. بدین منظور اسناد و داده های مالی با دقت مورد بررسی قرار می گیرند تا از صحت و تطابق آن ها با قوانین اطمینان حاصل شود.

حسابرسی صورتهای مالی

انواع صورت های مالی شامل ترازنامه، صورت وجوه نقد، صورت سود و زیان و … می باشد. هر کدام از این صورت های مالی باید از جنبه های مختلف مورد ارزیابی و بررسی قرار بگیرند و با اصول حسابداری و حسابرسی تطابق داده شوند. قطعا هنگامی که مدیران شرکت به نحو بهینه از خدمات حسابرسی بهره مند می شوند، هیچ اشکال و ایرادی در صورت های مالی رخ نخواهد داد. اما اگر شرکت ها بخواهند بدون کمک گرفتن از حسابداران و حسابرسان حرفه ای، صورت های مالی را تهیه کنند و صرفا ارزیابی آن ها را به حسابرسان بسپارند، ایرادات زیادی در آن ها کشف خواهد شد. 

برخی از ایرادات هزینه های گزافی را برای شرکت ها به همراه دارد که می توان به جریمه های مالی سنگین از سوی سازمان امور مالیاتی اشاره کرد. به همین دلیل بهتر است علاوه بر انجام امور حسابداری، خدمات مالی و مالیاتی و … از خدمات حسابرسی شرکت های حسابداری نیز استفاده کنید.

حسابرسی قانونی

حسابرسی قانونی در حوزه تقلب و خطاهای مالی فعالیت می کند و جزو مهم ترین خدمات حسابرسی به شمار می رود. اگر مدیران یا شرکای شرکت در زمینه های مالی دچار اختلاف شوند می توانند از این خدمت استفاده کنند. معمولا حسابرسان قانونی، این اختلافات را از دیدگاه قانونی مورد بررسی قرار می دهند و راهکارهای قانونی نیز برای آن در نظر می گیرند.

انجام خدمات حسابرسی

مزایای بهره مندی شرکت ها از خدمات حسابرسی

قطعا در نگاه اول این تصور در ذهن مدیران شرکت ایجاد می شود که دریافت خدمات و مشاوره های حسابرسی، هزینه اضافی برای شرکت ایجاد می کند. اما هنگامی که مزایای آن را مورد بررسی قرار می دهیم به خوبی متوجه می شویم که این مبلغ، هزینه نیست بلکه نوعی سرمایه گذاری است. متاسفانه هنوز هم بسیاری از مدیران شرکت ها با اهمیت حسابرسی و خدمات مرتبط با آن آشنا نیستند و در برای بهره مندی از آن مقاومت نشان می دهند. در ادامه با مزایای این امر آشنا می شویم

کاهش احتمال اختلاس و کلاهبرداری در شرکت

اگر هیچ نظارتی بر روی نقدینگی شرکت وجود نداشته باشد احتمال اختلاس و کلاهبرداری افزایش پیدا می کند. اما خدمات حسابرسی این امکان را کاهش می دهد و حتی به صفر می رساند. زیرا حسابرسان یا موسسات حسابرسی تمام ورودی ها و خروجی های شرکت را ثبت می کنند و اگر کمبودی در منابع مالی ایجاد شود به سرعت رد آن را پیدا خواهند کرد. به همین دلیل بهره مندی از این خدمات باعث می شود که نقدینگی شرکت در امنیت کامل قرار بگیرد. 

متمرکز بودن سرمایه در گردش

در اغلب مواقع مشاهده می کنیم که سرمایه در گردش، به شکل پراکنده خرج می شود. این روند باعث می شود که مدیر شرکت نتواند هزینه های اضافی را حذف کند. زیرا ورودی و خروجی های شرکت ثبت نمی شوند. اما حسابرسان با مستند کردن تمام این موارد، به مدیر کمک می کنند تا هزینه های اضافی را حذف کند و نقدینگی را به طور کاملا متمرکز خرج کرده و برای پیشرفت شرکت نیز سرمایه گذاری کنند. 

مدیریت امور اقتصادی بر اساس اصول صحیح

مدیریت امور اقتصادی به مهارت و دانش زیادی نیازمند است و این مهارت را صرفا می توان در حسابرسان یا موسسات حسابرسی حرفه ای پیدا کرد. اگر بتوانید برای بهره مندی از این خدمات با یک موسسه معتبر قرارداد ببندید قطعا از اجرای اصول صحیح مدیریت اقتصادی در شرکت منتفع خواهید شد و تاثیر مثبت آن را در کسب و کار خود به وضوح خواهید دید. 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *