خدمات اظهارنامه مالیاتی

تنظیم و ثبت اظهارنامه مالیاتی

تنظیم و ثبت اظهارنامه مالیاتی به صورت صحیح و استاندارد برای اشخاص حقیقی و حقوقی بسیار مهم است. همچنین بررسی و گردآوری مدارک با دقت باید انجام شود زیرا در صورت مغایرت اطلاعات جرایم سنگین مالیاتی وضع خواهد شد. خدمات اظهارنامه مالیاتی شامل ثبت اظهارنامه، بررسی مدارک، تنظیم لایحه کسر مالیات و شرکت در جلسات رسیدگی مالیاتی و ..می شود. با توجه به تغییر سالانه قوانین بهتر است این خدمات توسط یک شرکت باسابقه انجام شود.

برای دریافت خدمات اظهارنامه مالیاتی فرم زیر را پر کنید...

پس از ثبت درخواست کد تخفیف برای شما ارسال خواهد شد

انواع خدمات اظهارنامه مالیاتی

شرکت ها و موسسه ها

تنظیم، ثبت و ارسال اظهارنامه مالیاتی شرکت ها و موسسه ها (اشخاص حقوقی)

اشخاص حقیقی

تنظیم، ثبت و ارسال اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقیقی مشاغل (مالیات بر درآمد)

مالیات بر ارزش افزوده

تهیه و تنظیم اظهارنامه بر ارزش افزوده و انجام رسیدگی های مالیاتی و حسابداری

اظهارنامه املاک

تهیه و تنظیم و ارسال اظهارنامه املاک توسط تیم (ارسال مالیات بر درآمد اجاره)

مراحل ثبت و ارسال اظهارنامه مالیاتی

خدمات اظهارنامه مالیاتی

انجام کلیه خدمات اظهارنامه مالیاتی توسط تیم متخصص

جدیدترین آموزش های اظهارنامه مالیاتی

شرح خدمات اظهارنامه مالیاتی

از مهم ترین خدمات اظهارنامه مالیاتی می توان به تهیه و تنظیم اظهارنامه مالیات بر درآمد، مالیات بر اشخاص حقیقی، مالیات بر ارزش افزوده، مالیات بر درآمد اجاره و … اشاره کرد. اشخاص حقیقی و حقوقی که در این زمینه تخصص ندارند می توانند به سراغ شرکت خدمات حسابداری بروند و از خدمات مالی و مالیاتی آن ها بهره مند شوند. در این مطلب ابتدا خواهیم گفت که منظور از اظهارنامه مالیاتی چیست و سپس به خدمات آن اشاره خواهیم کرد.

منظور از اظهارنامه مالیاتی چیست؟

قبل از معرفی خدمات اظهارنامه مالیاتی باید بگوییم که اظهارنامه مالیاتی چیست؟ اگر بخواهیم به زبان ساده توضیح دهیم باید بگوییم که اظهارنامه مالیاتی یک فرم است که کارنامه عملکرد مالی محسوب می شود. تمام اشخاص حقیقی و حقوقی که مشمول پرداخت مالیات هستند باید اطلاعات خود را در این فرم وارد کنند تا سازمان امور مالیاتی، میزان مالیات آن ها را تعیین کند. قطعا کم اظهاری یا بیش اظهاری، جریمه هایی به همراه خواهد داشت. در اظهارنامه مالیاتی، تمام رویدادهای مالی باید بر اساس مدارک، ادله قانونی، تاریخ وقوع و … ذکر شوند. در سال های گذشته که هنوز سامانه ای به نام سامانه مودیان مالیاتی راه اندازی نشده بود، مشمولان باید اظهارنامه را به طور حضوری به سازمان ارسال می کردند که قطعا باعث اتلاف انرژی و زمان می شد. اما امروزه ارسال اظهارنامه مالیاتی از طریق سامانه TAX.GOV.IR در سریع ترین زمان ممکن انجام می شود.

انجام خدمات اظهارنامه مالیاتی

یکی از مهم ترین نکاتی که در خصوص تهیه و تنظیم اظهارنامه مالیاتی وجود دارد این است که اگر شخص حقیقی یا حقوقی در دوره مالی مورد نظر، فعالیت اقتصادی نداشته باشد به این معنا نیست که نباید اظهارنامه را ارسال کند. بلکه باید اظهارنامه را سفید و با میزان درآمد صفر به سازمان ارسال کند. در غیر این صورت شامل جریمه عدم ارسال اظهارنامه خواهد شد. پر کردن فرم اظهارنامه نیاز به تخصص و دانش دارد. در صورتی که از این دانش بی بهره هستید و یا یک حسابداری حرفه ای در مجموعه خود ندارید باید به سراغ دریافت خدمات حسابداری از شرکت های فعال در این زمینه بروید. شرکت های حسابداری علاوه بر انجام امور حسابداری در حیطه ارائه خدمات اظهارنامه مالیاتی نیز فعالیت می کنند.

تنظیم اظهارنامه مالیاتی برای اشخاص مشمول مالیات

 •  تمام اشخاص حقیقی و حقوقی نسبت به املاک یا اموال خود در ایران، باید اظهارنامه مالیاتی را بر طبق مقررات تهیه و ارسال کنند.
 •  تمام اشخاص حقیقی ساکن و مقیم ایران نسبت به تمام درآمدهایی که در کشور یا خارج از کشور تحصیل می کنند باید مالیات بپردازند و اظهارنامه ارسال کنند.
 •  اگر شخص حقیقی ایرانی، در خارج از کشور مقیم و ساکن است باید بابت درآمدی که در ایران بدست می آورد اظهارنامه خود را به سازمان امور مالیاتی تسلیم کند.
 •  هر کدام از اشخاص حقوقی ایرانی نسبت به تمام درآمدی که در کشور یا خارج از کشور بدست می آورند باید اظهارنامه مالیاتی تنظیم و ارسال کنند.
 •  هر کدام از اشخاص حقیقی و حقوقی غیر ایرانی نسبت به درآمدی که درون ایران بدست می آورند باید مالیات بپردازند و اظهارنامه ارسال کنند. درآمدهایی که از طریق واگذاری امتیاز، حقوق خود، واگذاری فیلم های سینمایی، کمک های فنی، تعلیم دادن و … کسب می شود در این دسته بندی قرار می گیرد.

انجام کلیه خدمات اظهارنامه مالیاتی توسط تیم متخصص

تنظیم اظهارنامه مالیاتی برای اشخاص غیر مشمول

 •  تمام موسسات دولتی و وزارتخانه ها از پرداخت مالیات معاف هستند.
 •  تمام دستگاه هایی که دولت اقدام به تامین بودجه آن ها می کند غیر مشمول محسوب شده و از پرداخت مالیات معاف اند.
 •  تمام دهیاری ها و شهرداری ها جزو نهادهای غیرمشمول به شمار می روند.
 •  تمام نهادهای انقلاب اسلامی و بنیادهایی که مجوز فعالیت خود را از جانب مقام معظم رهبری یا حضرت امام خمینی دریافت کرده اند غیر مشمول به حساب می آیند.

معرفی خدمات اظهارنامه مالیاتی

اکنون که به خوبی با مشمولین و غیر مشمولین مالیاتی آشنا شدیم نوبت به این می رسد که خدمات اظهارنامه مالیاتی را معرفی کنیم و راجع به هرکدام توضیح دهیم.

تنظیم اظهارنامه عملکرد دوره مالی

هنگامی که سود و زیان یک شرکت محاسبه شد باید اظهارنامه عملکرد او تهیه و تنظیم شود. طبق قانون، ۲۵% از سود دوره مالی باید به سازمان امور مالیاتی تخصیص پیدا کند. اگر شرکت ها نسبت به پرداخت این مالیات بی توجه باشند بر طبق ماده ۱۹۲ قانون مالیات های مستقیم با آن ها رفتار خواهد شد. در این قانون آمده که ۳۰% مالیات پرداختی به عنوان جریمه در نظر گرفته می شود و به هیچ عنوان قابل بخشش نمی باشد.

برخی از شرکت ها از حسابداران حرفه ای در مجموعه خود استفاده می کنند. اگر در مجموعه شما نیز یک حسابدار ماهر فعالیت دارد باید تنظیم اظهارنامه مالیات بر عملکرد را به او بسپارید. در غیر این صورت باید آن را برون سپاری کنید و به شرکت های حسابداری بسپارید. این شرکت ها علاوه بر ارائه خدمات مالی و حسابداری، انواع اظهارنامه را نیز تنظیم می کنند.

تنظیم اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده

منظور از مالیات بر ارزش افزوده، مالیاتی است که شما به منظور افزایش ارزش یک خدمت یا کالا در مراحل گوناگون تولید، پرداخت می کنید. از مهم ترین خدمات اظهارنامه مالیاتی ، تنظیم این اظهارنامه می باشد و گواهینامه مالیات بر ارزش افزوده به شکل ۶ ماهه یا یکساله صادر خواهد شد. تمام مودیانی که مشمول پرداخت این مالیات هستند باید قبل از اتمام اعتبار، نسبت به تمدید آن اقدام کنند.

تنظیم صورت معاملات فصلی

بر اساس ماده ۱۶۹ قانون مالیاتی، هر ۹۰ روز یکبار باید فهرست معاملات فصلی تکمیل و در زمان مقرر به سازمان امور مالیاتی ارسال شود. توجه داشته باشید که در این اظهارنامه باید مالیات حقوق کارکنان در ماه نیز درج شده باشد. پس از بهره مندی از خدمات اظهارنامه مالیاتی باید آن را در موعد مقرر یعنی خرداد و تیر هر سال به سازمان ارسال کنید.

ارسال اظهارنامه مالیاتی

جریمه عدم ارسال اظهارنامه مالیاتی

بر طبق قانون، تمام مودیانی که از ارسال اظهارنامه مالیاتی سرپیچی کنند جریمه به آن ها تعلق خواهد گرفت و دچار مشکلات زیر خواهند شد:

 •  معمولا سازمان امور مالیاتی بر اساس ابلاغیه هایی که صادر می کند، برخی معافیت ها و بخشودگی های مالیاتی را در نظر میگیرد که مودیان می توانند از آن ها استفاده کنند. اگر یک مودی اقدام به ارسال اظهارنامه مالیاتی خود نکرده باشد از این معافیت ها و بخشودگی ها بی نصیب خواهد ماند.
 •  مودی مالیاتی که از قوانین ارسال اظهارنامه تبعیت نمی کند از معافیت سالانه اشخاص حقیقی بهره مند نمی شود. زیرا سازمان امور مالیاتی بخشودگی هایی را برای اشخاص حقیقی درنظر می گیرد.
 •  اشخاص حقوقی و صاحبین مشاغل به میزان ۳۰% مالیات و سایر مودیان به میزان ۱۰% مالیات شامل جریمه غیر قابل بخشش خواهند شد.
 •  به ازای هر ماه تاخیر در اظهارنامه مالیاتی، ۲.۵% از کل مبلغ مالیات به عنوان جریمه درنظر گرفته می شود.

شرکت خدمات مالیاتی

همان طور که اشاره کردیم برخی از شرکت ها برای بهره مندی از خدمات اظهارنامه مالیاتی به سراغ شرکت های فعال در این حوزه می روند. قبل از آغاز همکاری با این شرکت ها باید به چند نکته توجه کنید. ابتدا نیازها و چالش های کسب و کار خودتان بشناسید و اگر در خصوص موضوعی دچار ابهام هستید آن را با شرکت خدمات مالیاتی در میان بگذارید و مشورت های لازم را اخذ کنید. یکی از مهم ترین وظایف شرکت های مالیاتی این است که شرایط و پتانسیل سازمان شما را مورد ارزیابی قرار می دهند.

ثبت اظهارنامه مالیاتی

شرکت های مالیاتی مانند نامدار گروپ برای ارائه خدمات اظهارنامه مالیاتی از شما هزینه دریافت می کنند. بهتر است این هزینه را به عنوان نوعی سرمایه گذاری مدنظر قرار دهید. زیرا اگر خودتان بدون داشتن تخصص و مهارت به سراغ تنظیم اظهارنامه بروید با بروز کوچک ترین ایراد، دچار جریمه های سنگین، تشکیل پرونده مالیاتی و .. خواهید شد. هزینه ای که این شرکت ها از شما دریافت می کنند به پارامترهای مختلفی بستگی دارد و در هر کسب و کار منحصر به فرد می باشد. این پارامترها شامل نوع فعالیت شرکت، موقعیت جغرافیایی، حجم فعالیت و … می باشد. از طرفی دیگر، کیفیت ارائه خدمات شرکت مالیاتی می تواند دستمزد آن را افزایش یا کاهش دهد. قطعا ارائه خدمات مطلوب، بهره مندی از کادری مجرب و متخصص و … باعث می شود که هزینه افزایش پیدا کند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *