خدمات مالی و حسابداری

توسط شرکت حرفه ای و متخصص

انجام امور حسابداری یکی از الزامات مهم برای هر شرکتی با هر حوزه کاری است که باید به صورت دقیق اجرا شود. گاهی داشتن یک فرد و یا تیم برای حسابداری چالش های مختلفی را بخ وجود می آورد. اما برون سپاری خدمات مالی و حسابداری به یک شرکت و یا موسسه معتبر روشی عالی و بی دردسر است. نامدارگروپ شرکتی مطمئن برای انجام امور حسابداری شماست.

برای دریافت خدمات حسابداری فرم زیر را پر کنید...

پس از ثبت درخواست کد تخفیف برای شما ارسال خواهد شد

انواع خدمات مالی و حسابداری

حسابداری انواع شرکت ها

امور حسابداری انواع شرکت های بازرگانی، تولیدی، صنعتی و خدماتی به صورت دقیق و کامل

استقرار نماینده حسابداری

به صورت بلند مدت و یا کوتاه مدت فردی متخصص به عنوان نماینده حسابداری مستقر می شود

کنترل اسناد حسابداری

کنترل، ثبت و بررسی کلیه اسناد حسابداری شرکت ها و مراکز به صورت دقیق و جامع

راه اندازی نرم افزار

نرم افزارهای حسابداری روز برای انجام امور حسابداری راه اندازی و آموزش داده می شود

تهیه صورت های مالی

انواع صورت های مالی به صورت ترازنامه، صورت سود و زیان و .. تهیه و تنظیم می شوند

تهیه گزارشات مالی

تهیه گزارش های مالی از بدهی، درآمد، سرمایه، وجه نقد و .. به صورت جامع و کامل

نظارت بر حساب ها

نظارت و کنترل حساب ها به صورت دوره ای و رفع مشکلات و اشکالات موجود

مشاوره حسابداری

همچنین تیم متخصص نامدار به عنوان مشاور حسابداری در امور مالی شرکت در کنار شما هستند

انجام امور حسابداری توسط نامدار گروپ

اگر امور حسابداری به صورت دقیق و سر زمان مشخص خود انجام شود، باعث نظم بخشیدن و ساماندهی پرونده های حسابداری و امور مالی شرکت و موسسه ها می شود. انواع خدمات مالی و حسابداری بسیار مهم هستند که همگی لازم است توسط تیم متخصص سر زمان مشخصی که دارند اجرا شوند. 

انجام امور حسابداری به شما کمک می کند تا به عنوان یک صاحب کسب و کار آمار درآمد، سود و زیان، صورت های مالی، حساب ها و … را به صورت جامع داشته باشید.

انجام کلیه خدمات مالی و حسابداری با تیم متخصص

مزایا انجام امور حسابداری

خدمات مالی و حسابداری

جدیدترین آموزش های خدمات حسابداری

خدمات مالی و حسابداری چیست؟

اگر بخواهیم خدمات مالی و حسابداری را به زبان ساده شرح دهیم باید بگوییم که شامل مدیریت و ارزیابی بر امور مالی یک سازمان است. تمام سازمان ها برای آنکه بتوانند برنامه ریزی صحیحی برای آینده داشته باشند مجبورند به اطلاعات مالی خود تکیه کنند و مهم ترین دلیل نگهداری سوابق حسابداری توسط سازمان نیز همین موضوع است. خدمات حسابداری که معمولا توسط شرکت حسابداری انجام می شود به منظور تعیین اهداف سازمان، بکارگیری اصلاحات ضروری، ارزیابی پیشرفت ها و … می باشد. شرکت خدمات حسابداری قادر است ارزیابی صحیحی از عملکرد سازمان در طول دوره مالی داشته باشد و گزارش آن را در اختیار مدیران و تصمیم گیرندگان سازمان قرار دهد.

مهم ترین خدمات مالی شامل گزارش صورت وضعیت واحد تجاری، بررسی صورت های مالی اسناد، تنظیم اظهارنامه مالیاتی، دادرسی مالیاتی و … می باشد. شرکت هایی که این خدمات را ارائه می دهند اقدام به دریافت و اندازه گیری فعالیت های واحد تجاری کرده و بعد از پردازش، نتیجه را به این واحدها گزارش می کنند. خدمات مالی و حسابداری بر اساس نیاز واحد تجاری و حوزه فعالیت آن ها انجام می شود و کمک زیادی به پیشبرد امور، صرفه جویی در زمان، تصمیم گیری های اصولی و … خواهد کرد. امروزه اغلب واحدهای تجاری و سازمان ها ترجیح می دهند انجام امور حسابداری را برون سپاری کنند. به این معنا که به جای استخدام حسابداران حرفه ای، به سراغ شرکت خدمات حسابداری می روند. در این صورت لیست قیمت خدمات مالی و حسابداری متناسب با نیاز شما تعیین و اعلام می شود.

انجام امور حسابداری

شرکت خدمات حسابداری چیست؟

در حال حاضر شرکت هایی وجود دارند که مهم ترین فعالیت آن ها، ارائه خدمات مالی و حسابداری است. این شرکت ها با اهداف مهمی همچون کاهش هزینه های سازمان، ساده سازی امور حسابداری، صحت اطلاعات مالی و … خدمات ویژه ای ارائه می کنند. همان طور که می دانید بسیاری از برنامه های سازمان از جمله سرمایه گذاری، مالیات بر درآمد، برنامه ریزی های مالی و استقراض ها بر پایه سیستم حسابداری استوار است و بسیار مهم است که این سیستم کاملا صحیح و موثق باشد تا باعث تصمیم گیری اشتباه توسط مدیران شرکت نشود.

اگر سازمان مشکلی در استخدام حسابداران حرفه ای نداشته باشد می تواند آن ها را بکار بگیرد و از تخصص شان استفاده کنند. اما سازمان هایی که به هر دلیلی نمی توانند نیروی کار استخدام کنند باید امور حسابداری خود را برون سپاری کنند. شرکت های حسابداری صورت های مالی اسناد، وضعیت واحد تجاری، توان سازمان در بازپرداخت بدهی ها و … را به خوبی بررسی کرده و به سازمان گزارش می کند. توجه داشته باشید که شرکت خدمات حسابداری طیف وسیعی از امور را انجام می دهد که می توان به تنظیم مالیات بر درآمد، تنظیم اظهارنامه مالیاتی، دادرسی مالیاتی و … اشاره کرد.

چرا انجام امور حسابداری را برون سپاری کنیم؟

در حال حاضر کسب و کارهای نوپا و قدیمی به دلایلی همچون عدم امکان استخدام نیروی حسابدار، کمبود فضا و … امور حسابداری را برون سپاری می کنند. برون سپاری یک قرارداد است که میان دو شرکت منعقد می شود و شرکت کارفرما امور حسابداری خود را به شرکت حقوقی یا فرد حقیقی واگذار می کند. شرکت می تواند سایر بخش ها را نیز برون سپاری کند اما حسابداری یکی از رایج ترین آن ها به شمار می رود. جالب است بدانید با برون سپاری امور مختلف، از بزرگ شدن بی رویه شرکت جلوگیری می شود و صرفه جویی زیادی در هزینه ها خواهد شد. در قراردادی که به منظور برون سپاری خدمات مالی و حسابداری منعقد می شود مفادی همچون هزینه، زمان تحویل و نحوه تحویل قید خواهد شد.

دلایل برون سپاری حسابداری چیست؟

 •  عدم امکان استخدام نیروی حسابدار
 •  کمبود منابع
 •  کمبود فضا
 •  افزایش انعطاف پذیری شرکت
 •  رسیدگی به کارهای اصلی شرکت

مزایای برون سپاری حسابداری چیست؟

 •  بروز بودن در قوانین: افرادی که در زمینه حسابداری فعالیت می کنند به خوبی می دانند که قوانین موجود در این حوزه به طور مداوم تغییر می کند. سازمان هایی که خدمات مالی و حسابداری خود را برون سپاری می کند بسیاری از دغدغه های خود را مرتفع خواهند کرد. زیرا شرکت خدمات حسابداری، بر اساس آخرین قوانین فعالیت می کند.
 •  کاهش میزان تخلف در سیستم مالی : اغلب شرکت هایی که اصرار دارند خودشان امور حسابداری شان را انجام دهند با مشکلاتی نظیر تخلف در سیستم مالی مواجه می شوند. این تخلف اغلب از جانب نیروهای داخلی صورت می گیرد. اما برون سپاری خدمات مالی و حسابداری میزان تخلفات را به صفر می رساند. زیرا شرکت های حسابداری موظف هستند کیفیت خدمات خود را حفظ کنند و هیچ تخلفی نداشته باشند.
 •  صرفه جویی در زمان: حسابداری یکی از زمان بر ترین فعالیت ها در شرکت محسوب می شود. به طور مثال اگر یک حسابدار بخواهد تنظیم اظهارنامه مالیاتی را انجام دهد باید زمان زیادی صرف آن کند. همچنین احتمال بروز خطاهای سهوی یا عمدی در آن نیز وجود دارد. اما شرکت های حسابداری به دلیل تجربیات فراوانی که در این زمینه دارند از سرعت و دقت بالایی برخوردار می باشند و این امر می تواند باعث صرفه جویی در زمان شود.
 •  جلوگیری از جرائم مالیاتی: بروز هر گونه خطا در محاسبات مالی، دستمزد و … باعث اعمال جریمه از سوی سازمان امور مالیاتی خواهد شد. برون سپاری این مشکل را کاملا حل خواهد کرد.
 •  صرفه جویی در هزینه ها: قطعا استخدام یک حسابدار ماهر نیاز به پرداخت حقوق، عیدی، سنوات، بیمه، استهلاک سیستم، اشغال فضای کار و … دارد. اما برون سپاری و بهره مندی از خدمات مالی و حسابداری هزینه ها را کاهش می دهد.

معرفی انواع خدمات مالی و حسابداری

تهیه و تنظیم اظهارنامه مالیاتی و تحریر دفاتر قانونی

یکی از مهم ترین خدمات مالی و حسابداری ، تهیه و تنظیم اظهارنامه مالیاتی است. تمام اشخاص حقیقی و حقوقی که شامل قانون مالیات بر ارزش افزوده و مالیات مستقیم می باشند موظف هستند که اظهارنامه مالیاتی خود را تنظیم کرده و آن را به طور الکترونیکی ثبت کنند. در سال های گذشته باید اظهارنامه به شکل حضوری به سازمان امور مالیاتی تحویل داده می شد که قطعا زمان و انرژی زیادی می طلبید. اما امروزه فرآیند مذکور به شکل اینترنتی و از طریق سامانه مودیان قابل انجام است.

تحریر دفاتر حسابداری از دیگر خدمات مالی و حسابداری است که باید توسط افرادی انجام شود که در این زمینه دانش و تخصص حسابداری دارند. قطعا اگر شرکت فاقد نیروی حسابدار باشد باید این کار به شرکت های فعال در این زمینه بسپارد. بروز هر گونه ایراد در تحریر دفاتر قانونی، باعث جرائم مالیاتی از سوی سازمان امور مالیاتی خواهد شد. در ادامه به معرفی دفاتر قانونی پرداختیم.

 •  دفتر روزنامه: تمام اشخاص حقیقی و حقوقی باید کلیه رویدادهای مالی را در این دفتر ثبت کنند. دفتر روزنامه جزو اسناد مهم پلمپ شده محسوب می شود که برای تنظیم صورت های مالی در سال مالیاتی مورد استفاده قرار خواهد گرفت.
 • دفتر کل: دفتر کل دارای بخش های گوناگون است و هر کدام از صفحات برای ثبت رویدادهای مالی مربوطه ایجاد می شود. در واقع دفتر کل خلاصه ای تفکیک شده از دفتر روزنامه است.
 •  دفتر معین: از دفتر معین برای ثبت اطلاعات حسابداری با جزئیات مورد استفاده قرار می گیرد. این جزئیات شامل حساب های دریافتی، حساب های پرداختی، موجودی کالا، پول نقد و … می باشد.
خدمات حسابداری

ثبت نام و تنظیم اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده

بر مبنای قوانینی که وجود دارد تمام مودیان مالیاتی به مدت ۱۵ روز بعد از پایان هر فصل از سال ( هر سه ماه یکبار) موظف هستند اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده را تنظیم و به سازمان ارسال کنند. معمولا این کار جزو خدمات مالی و حسابداری محسوب می شود که سازمان ها می توانند آن را برون سپاری کنند و از شرکت خدمات حسابداری بخواهند تا این کار را برای آن ها انجام دهد. تنظیم این اظهارنامه زمان بر است اما همان طور که قبلا ذکر شد متخصصین فعال در شرکت های حسابداری به دلیل تجربه، مهارت و سرعتی که در انجام امور دارند این کار را به سرعت به پایان خواهند رساند.

مالیات عملکرد شرکت ها و مالیات تکلیفی

تشخیص مالیات عملکرد شرکت ها و محاسبه مالیات تکلیفی از دیگر خدمات مالی و حسابداری به شمار می رود. بر اساس قانون تمام افراد حقیقی و حقوقی در کشور موظف هستند مالیات بپردازند. اما نوع خاصی از مالیات وجود دارد که مالیات تکلیفی نامیده می شود و به درآمد اشخاص تعلق خواهد کرد. پرداخت آن بر عهده مودی نیست و کارفرما آن را می پردازد.

مالیات تکلیفی انواع مختلفی دارد که می توان به مالیات حقوق، مالیات بر اجاره، مالیات حق الوکاله و … اشاره کرد. اما شناخته شده ترین آن مالیات بر حقوق است. در این حالت کارفرما وظیفه دارد که در هنگام محاسبه حقوق کارگران و کارمندان، مالیات آن را حساب کند و قبل از پرداخت حقوق آن را کسر کند. کارفرما باید این مالیات را در موعد مقرر به سازمان امور مالیاتی پرداخت کند. به عبارتی ساده تر می توان گفت که کارفرما، به عنوان واسطه میان دولت و کارمندان در نظر گرفته می شوند و مالیات تکلیفی را از حقوق آن ها کم می کند.

تنظیم گزارش فصلی

تنظیم گزارش فصلی از دیگر خدمات مالی و حسابداری محسوب می شود که می تواند توسط سازمان ها برون سپاری شود و به شرکت خدمات حسابداری واگذار شود. گزارش فصلی به عنوان یک گزارش کاری تلقی می شود که وضعیت کاری سازمان را در یک بازه زمانی خاص مثلا یک فصل نشان می دهد. در این گزارش اطلاعات مختلفی از جمله میزان سود، زیان، فروش، درآمد، هزینه و … درج می شود. به همین دلیل برخی از افراد آن را گزارش فصلی خرید و فروش نیز می نامند. این گزارش یک ابزار مهم و حیاتی در مدیریت و برنامه ریزی سازمان است و مدیران می توانند بر مبنای آن، به ارزیابی وضعیت شرکت بپردازند و در صورت نیاز در تصمیمات خود تجدیدنظر کنند.

تنظیم گزارش مالیات حقوق پرسنل

از دیگر انواع خدمات مالی و حسابداری شامل تنظیم گزارش مالیات حقوق پرسنل است که باید به طور ماهیانه توسط کارفرما انجام و به سازمان امور مالیاتی ارسال شود. در صورتی که کارفرما نتواند این کار را انجام دهد باید آن را برون سپاری کند.

تهیه و تنظیم صورت معاملات فصلی و ارسال آن در سامانه سازمان امور مالیاتی

صورت معاملات فصلی به گزارشی اتلاق می شود که تمام معاملات شرکت در بازه زمانی سه ماهه انجام می شود. تهیه این صورت حساب برای شرکت هایی که فاقد نیروی کارآزموده حسابداری هستند مقداری دشوار و چالش برانگیز است. به همین دلیل این نوع از خدمات مالی و حسابداری را از شرکت های فعال در این زمینه دریافت می کنند.

تنظیم و تحریر دفتر روزنامه و دفتر کل و دفاتر درآمد و هزینه

همان طور که قبلا ذکر شد در دفتر روزنامه تمام رویدادهای مالی ثبت می شوند. این دفتر به عنوان یکی از مهم ترین دفاتر و اسناد پلمپ شده به حساب می آید که به منظور تنظیم صورت های مالی کاربرد دارد. دفترکل از بخش های مختلفی برخوردار است و هر کدام از بخش ها به طور اختصاصی برای ثبت رویدادهای مالی بر اساس کدینگ مورد استفاده قرار خواهد گرفت. هنگامی که به ساختار دفتر کل دقت می کنید به خوبی متوجه می شوید که خلاصه ای از دفتر روزنامه است اما تفکیک رویدادهای مالی، باعث سهولت در حسابداری خواهد شد.

دفتر درآمد و هزینه دفتری است که قبل از ثبت هر نوع رویداد مالی، به امضای اداره امور مالیاتی می رسد. ستون هایی که در این دفتر تعیین شده شامل ردیف، تاریخ، هزینه، درآمد، مالیات، عوارض و … می باشد. تمام رویدادهای مالی باید به ترتیب تاریخ وقوع در آن به ثبت برسند و در انتهای دوره مالی بر اساس آن اقدام به تعیین درآمد، هزینه و مالیات بر ارزش افزوده می شود. همچنین تنظیم حساب درآمد و هزینه از این طریق میسر خواهد شد.

تنظیم اظهارنامه عملکرد

از دیگر خدمات مالی و حسابداری که به وفور توسط شرکت حسابداری انجام می شود تنظیم اظهارنامه عملکرد است. این اظهارنامه زمانی تنظیم می شود که اشخاص حقیقی و حقوقی کلیه سود و زیان خود در رویدادهای مالی را محاسبه کرده اند و باید ۲۵% از سود دوره مالی را به عنوان مالیات عملکرد به سازمان امور مالیاتی پرداخت کنند.

انجام اصول و تکنیک های حسابداری در ثبت

سازمان هایی که اصول و تکنیک های حسابداری در ثبت امور مالی را نمی دانند آن ها را به شرکت خدمات حسابداری محول می کنند. این شرکت ها به خوبی با کدینگ حسابداری، ماهیت حساب ها، بستن حساب های دائمی و موقت، تراز آزمایشی و … آشنا هستند و می توانند این اصول را به راحتی اجرا کنند.

انجام حسابداری حقوق و دستمزد

برخی از سازمان ها تصور می کنند که خدمات حقوق و دستمزد امری بدیهی و ساده است. در حالی که یکی از رشته های حسابداری به طور کلی مختص به حسابداری حقوق و دستمزد می باشد. در این روش باید تمام موارد شامل دستمزد، اضافه کاری، عیدی، سنوات، حق اولاد، حق مسکن و … با دقت محاسبه شود.

انجام خدمات حسابداری

حسابداری انواع شرکت ها

حسابداری شرکت بیمه

حسابداری بیمه یکی از شاخه های مجزا در خدمات مالی و حسابداری می باشد که حسابداران را موظف می کند از بروز اشتباهاتی که منجر به تحمیل هزینه های سنگین به شرکت می شود جلوگیری کنند. حسابداری بیمه به امور بیمه ای مربوط به بیمه گر و بیمه گذار رسیدگی می کند. همان طور که می دانید اغلب سازمان ها با بیمه های عمر، بیمه تامین اجتماعی و … همکاری می کنند و کارکنان خود را بیمه می کنند. بیمه به عنوان عقد یا قراردادی تلقی می شود که در یک طرف آن بیمه گر متعهد می شود در ازای دریافت مبلغی به عنوان حق بیمه از بیمه گذار، در صورت بروز خسارت، آن را پوشش دهد. در ادامه مهم ترین هزینه ها و درآمدهایی که در حسابداری بیمه به ثبت می رسند را بررسی می کنیم.

هزینه ها
 • هزینه بیمه : مبلغی که بیمه گذار باید به بیمه گر بپردازد.
 •  هزینه بیمه اضافی: اگر بیمه گر ریسک اضافی را متحمل شود بیمه گذار باید هزینه بیشتری بپردازد.
 •  هزینه بیمه مازاد: هنگامی که بیمه گر از بیمه گذار بخواهد که در شرایط وقوع خسارت، مبلغ بیشتری به او بپردازد هزینه مازاد بیمه نامیده می شود.
 •  هزینه عملیاتی: مواردی مانند کارمزد، هزینه خسارت سهم و … جزو هزینه های عملیاتی دسته بندی می شوند.
 •  هزینه صدور: هنگامی که بیمه گذار درخواست انعقاد قرارداد با شرکت بیمه گر می کند تا زمانی که بیمه نامه برای او صادر شود مراحل مختلفی طی می شود که شامل هزینه صدور خواهد بود.
 •  هزینه بیمه برگشتی: فسخ بیمه به هر دلیلی شامل این نوع هزینه می شود.
درآمدها

مشخص است که شناسایی درآمد بیمه در هنگام صدور بیمه نامه امکان پذیر نیست و با استانداردهای حسابداری کاملا غیرمنطبق است. زیرا تحقق درآمد بیمه به پایان دوره پوشش بیمه نامه وابسته است.

انجام کلیه خدمات مالی و حسابداری با تیم متخصص

حسابداری شرکت های تولیدی

از دیگر خدمات مالی و حسابداری مربوط به شرکت های تولیدی می شود. هزینه هایی که در این شرکت ها ثبت می شوند دارای انواع مختلفی هستند که می توان به هزینه های تولیدی و غیر تولیدی، درآمدهای عملیاتی و غیر عملیاتی اشاره کرد.

هزینه های تولیدی و غیر تولیدی
 •  هزینه های تولیدی: هر هزینه ای که به طور مستقیم در تولید محصول دخیل است شامل هزینه تولید می شود. به طور مثال هزینه دستمزد نیروی کار، تهیه مواد مستقیم و غیر مستقیم، هزینه حمل مواد اولیه، تعمیر دستگاه ها و ماشین آلات و … در این دسته بندی قرار می گیرند. هنگامی که بخواهیم بهای تمام شده کالای تولید شده را محاسبه کنیم باید مجموعه هزینه های تولیدی را درنظر بگیریم.
 •  هزینه های غیرتولیدی: هزینه های غیر تولیدی به هزینه هایی گفته می شود که به طور مستقیم در تولید محصول دخیل نیستند اما برای استمرار شرکت ضروری هستند. آن ها شامل هزینه های عمومی، اداری، توزیع، استهلاک، فروش و تعمیرات می باشند.

بر اساس حسابداری شرکت های تولیدی اگر برای تعمیر یک دستگاه یا خرید مواد اولیه وام گرفته شود و دستگاه بعد از تعمیر در حال استفاده باشد، بهره وام جزو هزینه های غیرتولیدی به شمار می رود و نمی توان آن را به قیمت تمام شده کالای تولیدی اضافه کرد. اما اگر هنوز از دستگاه استفاده نشده باشد باید بهره وام را به بهای تمام شده کالای تولیدی افزود.

درآمدهای عملیاتی و غیرعملیاتی
 •  درآمدهای عملیاتی: به درآمد حاصل از فروش کالای تولید شده، درآمد عملیاتی گفته می شود. زیرا مهم ترین هدف شرکت از تاسیس، کسب سود از فروش این کالا می باشد.
 •  درآمدهای غیرعملیاتی : تمام درآمدهایی که از راه هایی به جز فروش کالای تولیدی بدست می آید، درآمد غیرعملیاتی محسوب می شود. به طور مثال سودهای بانکی، جوایز و … در این دسته بندی قرار می گیرند.

هنگامی که بخواهیم حسابداری شرکت های تولیدی را انجام دهیم و سود و زیان را محاسبه کنیم باید ابتدا هزینه تولید را به طور دقیق حساب کنیم. هزینه تولید به عنوان مهم ترین بخش از بهای تمام شده کالای فروخته شده تلقی می شود. در حال حاضر امکان محاسبه این موارد توسط حسابداران شرکت و یا شرکت های خدمات حسابداری وجود دارد. از مهم ترین خدمات مالی و حسابداری شرکت های فعال در این زمینه، حسابداری شرکت های تولیدی است.

حسابداری شرکت های بازرگانی

برای حسابداری شرکت های بازرگانی و تعیین سود و زیان آن ها باید درآمدها و هزینه های یک دوره مالی را مقابل یکدیگر قرار دهیم. همان طور که در ابتدای مطلب اشاره کردیم شرکت های بازرگانی در زمینه تولید کالا فعالیت نمی کنند بلکه کالای مورد نظر را خریداری کرده و بدون ایجاد هیچگونه تغییر، آن را با قیمت بالاتری به فروش می رسانند. پس آیتم هایی که در حسابداری شرکت تولیدی وجود دارد در این شرکت وجود نخواهد داشت. صورت مالی سود و زیان شرکت بازرگانی شامل اطلاعات زیر می باشد :

 • سود و زیان خالص
 • سود و زیان ناخالص
 •  بهای تمام شده کالای فروخته شده
 •  فروش خالص
 •  هزینه های عملیاتی

خدمات حسابداری چه کمکی به شرکت ها و موسسات می کند؟

ما در عصری زیست می کنیم که چابکی و انعطاف پذیری سازمان ها ملاک مهمی در پیشرفت شان محسوب می شود. اگر سازمانی نتواند خود را با این ملاک ها تطبیق دهد نابودی آن قطعی خواهد بود. مهم ترین عاملی که باعث افزایش چابکی یک سازمان می شود کوچک بودن آن است. به همین دلیل اغلب آن ها ترجیح می دهند بجای استخدام نیروی کار در زمینه های مختلف، امور را برون سپاری کنند. به طور مثال این روزها کمتر سازمانی وجود دارد که از نیروی حسابدار درون مجموعه استفاده کند. زیرا نیروی کار نیاز به پرداخت دستمزد و حقوق، سنوات، عیدی، فضای فیزیکی و … دارد. به جای آن از خدمات مالی و حسابداری شرکت های مربوطه استفاده می کند.

در حال حاضر شرکت هایی به نام شرکت خدمات حسابداری وجود دارد که امور مختلفی از جمله حسابداری بیمه، حسابداری شرکت های تولیدی و بازرگانی، حسابرسی، تنظیم اظهارنامه و … را انجام می دهند. این شرکت ها به دلیل تجربه و مهارتی که در انجام امور حسابداری دارند میزان خطای آن ها صفر است و قطعا استفاده از خدمات آن ها ریسک کمتری نسبت به استخدام حسابدار درون مجموعه دارد.

خدمات حسابداری و مالیاتی

انواع خدمات حسابداری از نظر نوع خدمت

 •  خدمات مشاوره ای: اگر شرکت از نیروی متخصص حسابدار درون مجموعه استفاده می کند و صرفا نیاز به مشاوره یا نظارت بر امور دارد می تواند از این خدمت بهره مند شود. امکان دریافت مشاوره در تمام زمینه های حسابداری وجود دارد.
 •  خدمات پشتیبانی و فنی: منظور از خدمات فنی، راه اندازی هر نوع سیستم مالی در شرکت و اتوماتیک ساختن امور حسابداری است. معمولا خدمات فنی با پشتیبانی همراه هستند
 •  خدمات اجرایی: اگر بخواهید تمام امور اجرایی حسابداری را برون سپاری کنید باید به سراغ خدمات اجرایی آن بروید. البته در برخی از سازمان ها، تنها قسمتی از امور حسابداری برون سپاری می شوند و قسمتی دیگر درون شرکت انجام می شوند. معمولا شرکت هایی که از خدمات اجرایی بهره مند می شوند از خدمات مشاوره و فنی نیز استفاده می کنند.
 • خدمات ۳۶۰ درجه : بسیاری از شرکت های فعال در این زمینه، خدمات مالی و حسابداری را به شکل ۳۶۰ درجه ارائه می کنند. به این معنا که به تمام روش های حسابداری واقف هستند و نیاز سازمان را پاسخ خواهند داد.

انواع خدمات حسابداری از نظر موضوعی

 • خدمات مالیاتی: در حال حاضر خدمات مالی و مالیاتی از مهم ترین خدمات شرکت های حسابداری محسوب می شوند که توسط حسابدارانی باتجربه و متخصص انجام خواهد شد. تهیه و تنظیم اظهارنامه علمکرد، اظهارنامه مالیاتی، گزارش های فصلی، مالیات بر ارزش افزوده، تنظیم دفاتر قانونی شرکت و … از این نوع خدمات محسوب می شوند.
 •  خدمات مالی و حسابداری: این نوع از خدمات نیاز به مراقبت و نظارت مداوم دارند. حسابدارانی که این خدمات را ارائه می دهند باید با تمام اصول حسابداری آشنا و به آن ها مسلط باشند. خدمات مالی و حسابداری شامل تهیه گزارش های سالیانه و میان دوره، نظارت بر اسناد حسابداری، کنترل حساب ها به صورت لحظه ای و … می باشد.
 •  خدمات حسابداری اداری: این نوع از خدمات مربوط به مسائل اداری و امور مالی کارکنان است و شامل امور استخدام نیروی کار، تنظیم پرونده های پرسنلی و نگهداری آن ها، ارسال لیست بیمه تامین اجتماعی، تنظیم انواع قرارداد مربوط به جابجایی نیرو، انتقال یا پایان همکاری و … می باشد.

نکات مهم در انتخاب شرکت خدمات حسابداری

قطعا اغلب شرکت های تولیدی، خدماتی و بازرگانی تمایل دارند از شرکت های حسابداری برای انجام خدمات مالی و حسابداری و نظارت بر امور و کاهش اشتباهات کمک بگیرند. اما در هنگام انتخاب بهترین شرکت باید چه معیارهایی را مدنظر قرار داد؟ قبل از آنکه به پاسخ این سوال اشاره کنیم باید تاکید زیادی بر شناخت نیازهای کسب و کار داشته باشیم. هر کدام از شرکت ها دارای نیازهای منحصر به فردی هستند. اگر از نیاز خود آگاهی نداشته باشید قطعا نمی توانید انتخاب درستی داشته باشید.

اگر در نیازسنجی دچار مشکل هستید می توانید با افراد متخصص در این زمینه مشورت کنید. بعد از آنکه به نتیجه رسیدید می توانید شرکت خدمات حسابداری را بر اساس پارامترهایی همچون حوزه تخصصی، سابقه درخشان، بررسی رزومه و … انتخاب کنید. یکی از بهترین شرکت های فعال در این زمینه، شرکت نامدار گروپ می باشد که بیش از ۲۰ سال از همکاری او با شرکت های مختلف می گذرد. برای آشنایی بیشتر با این مجموعه می توانید به وب سایت ما مراجعه کنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *