تفاوت حسابرس مستقل و بازرس قانونی
فهرست مطالب

تفاوت حسابرس مستقل و بازرس قانونی در چیست؟

مهم ترین تفاوت حسابرس مستقل و بازرس قانونی در این است که برای انتخاب حسابرس مستقل الزام قانونی وجود ندارد اما بر مبنای قانون، تمام شرکت ها موظف هستند از بازرس قانونی استفاده کنند. در این مطلب علاوه بر بررسی تفاوت حسابرس مستقل و بازرس قانونی ، به نکات مهم در این باره نیز اشاره خواهیم کرد.

حسابرس مستقل و بازرس قانونی

مهم ترین تفاوت حسابرس مستقل و بازرس قانونی در این است که حسابرس مستقل توسط اشخاص حقیقی یا حقوقی مانند مدیران شرکت، مجمع عمومی و … انتخاب می شود. اما بازرس قانونی به عنوان یکی از ارکان شرکت ها درنظر گرفته می شود و شخصیت او به وجود شرکت وابسته است. برای انتخاب حسابرس مستقل می توان به موسسه یا شرکت خدمات حسابداری مراجعه کرد. هر کدام از این حسابرسان بر امور مالی و صحت اسناد تمرکز می کنند تا بتوانند تقلبات و اشتباهات موجود را کشف کنند. در واقع آن ها باید با بدبینی اقدام به ارزیابی صورت های مالی کنند.

انجام تمامی خدمات حسابرسی توسط تیم حرفه ای نامدارگروپ

بازرس قانونی کیست؟

بازرس قانونی شخصی است که نظارت دقیقی بر عملکرد هیئت مدیره شرکت دارد. از آنجایی که تمام مسئولیت های شرکت بر عهده هیئت مدیره است، نظارت بر عملکرد آن ها امری ضروری تلقی می شود. اگر بخواهیم وظیفه این فرد را به زبان ساده شرح دهیم باید بگوییم که بازرس قانونی مدافع حقوق تمام افراد مرتبط با شرکت از جمله کارمندان، مشتریان، سهامداران و … می باشد و باید با بررسی صورت های مالی شرکت، از صحت آن ها اطمینان پیدا کند. معمولا بازرسان قانونی، بازرسی خود را به طور کاملا بی طرفانه انجام می دهند.

حسابرس مستقل و بازرس قانونی  

توجه داشته باشید که شرکت های سهامی با مسئولیت محدود، الزامی به داشتن بازرس قانونی ندارند. چون این شرکت ها جزو شرکت های خانوادگی محسوب می شوند و بر اساس قانون تجارت، می توانند از بازرس قانونی استفاده نکنند.

بازرس قانونی موظف است صحت و درستی صورت های مالی هر شرکت را به مجمع ارائه دهد و این اطمینان را حاصل کند که حقوق تمام صاحبان سهام، به طور مساوی و عادلانه رعایت شده است. تفاوت حسابرس مستقل و بازرس قانونی در این است که بازرس قانونی باید حداقل ۱۰ روز قبل از موعد مجمع، گزارشات خود را در محل اصلی شرکت در اختیار سهامداران آن قرار دهد. هر کدام از شرکت هایی که موظف به استفاده از بازرس قانونی هستند باید یک یا چند بازرس علی البدل را انتخاب کنند تا در صورتی که بازرس اصلی استعفا داد و یا به هر دلیلی حضور نداشت، عضو علی البدل بتواند زمام امور را به دست بگیرد. متاسفانه این قانون در اغلب شرکت ها رعایت نمی شود و تنها یک شخص به عنوان بازرس قانونی فعالیت می کند.

حسابرس مستقل کیست؟

اگر بخواهیم وظایف حسابرس مستقل را بررسی کنیم باید ابتدا بگوییم که منظور از حسابرسی مستقل چیست ؟ همان طور که متوجه شدید انتخاب بازرس قانونی توسط قانون صورت می گیرد و وظایف او نیز در این قانون گنجانده شده است. اما حسابرسان مستقل افرادی هستند که توسط سهامداران انتخاب می شوند و هیچ الزامی در خصوص این انتخاب نیز وجود ندارد. این موضوع مهم ترین تفاوت حسابرس مستقل و بازرس قانونی محسوب می شود.

حسابرسان مستقل سوابق مالی شرکت را بررسی می کنند و بررسی آن ها کاملا بی طرفانه است. حسابرسان مستقل جزو کارمندان شرکت ها و موسسات حسابداری هستند و باید در ازای عقد قرارداد و پرداخت دستمزد مشخص، آن ها را به خدمت گرفت. حسابرسان مستقل باید در حوزه کاری خود متخصص باشند و با تمام استانداردهای مالی آشنا باشند.

تفاوت حسابرس مستقل و بازرس قانونی

 

تفاوت حسابرس مستقل و بازرس قانونی

  • انتخاب حسابرس قانونی بر اساس قانون تجارت، الزامی است و هر کدام از شرکت ها موظف به رعایت این قانون هستند. اما انتخاب حسابرس مستقل الزامی نیست و با اختیار سهامداران شرکت انجام می شود.
  • وظایف بازرس قانونی در قانون تجارت تعیین شده است. اما وظایفی که برای حسابرسان مستقل در نظر گرفته شده توسط استانداردهای بین المللی مشخص می شود.
  • نیازی نیست که بازرس قانونی به دانش تخصصی مسلط باشد. اما حسابرس مستقل باید در کار خود خبره باشد و علاوه بر تخصص، تجربه کافی در بررسی صورت های مالی را داشته باشد.
  • بازرسان قانونی از اختیارات مشخص شده ای در قانون برخوردار است. اما حسابرس مستقل اختیارات خود را بر اساس شرایطی که وجود دارد کسب می کند.
  • حق الزحمه بازرس قانونی توسط سهامداران تعیین می شود اما حق الزحمه حسابرسی بر اساس توافقی که در شرکت یا موسسه خدمات حسابداری انجام می شود تعیین خواهد شد.
  • استفاده از خدمات حسابرس مستقل، کمک می کند تا شرکت بتواند از تسهیلات و وام های بانکی استفاده کند. زیرا گزارشاتی که توسط حسابرس مستقل به بانک ارائه می شود اطلاعات کاملی از شرکت است و منجر به جلب اعتماد بانک ها خواهد شد. اما بازرس قانونی چنین وظیفه ای بر عهده ندارد و اعتبار گزارشات او محدود به سهامداران فعلی شرکت خواهد بود.

تفاوت حسابرس مستقل و بازرس قانونی چیست

کلام آخر !

اکنون به خوبی می دانیم که تفاوت حسابرس مستقل و بازرس قانونی در چیست. به عنوان کلام آخر باید بگوییم که شما عزیزان می توانید برای استفاده از خدمات حسابرسی مستقل، به شرکت نامدار گروپ اعتماد کنید. این شرکت در حوزه خدمات مالی و حسابداری فعالیت می کند. اما در انتخاب بازرس قانونی به باید به سراغ افرادی بروید که اعتماد کامل به آن ها دارید. همان طور که اشاره کردیم نیازی نیست بازرس قانونی در حیطه کاری خود دارای تخصص و تجربه باشد.

اطلاعات و گزارش هایی که توسط حسابرس مستقل ارائه می شود می تواند در جذب سرمایه گذار موثر واقع شود. زیرا وضعیت مالی شرکت را به همان گونه که هست نمایش می دهد و اگر یک شرکت وضعیت خوبی داشته باشد قطعا سرمایه گذاران زیادی به خود جلب خواهد کرد.

۵/۵ - (۱ امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *