حسابرسی داخلی
فهرست مطالب

حسابرسی داخلی چیست؟

حسابرسی داخلی فرآیندی است که اگر به درستی اجرا شود منجر به شناسایی نواقص، نقاط ضعف، خطاها و … در حسابداری شرکت خواهد شد. حسابرس داخلی وضعیت امور مالی شرکت، تشخیص دارایی، ارزیابی عملیات مالی و کیفیت هزینه کردها را تعیین خواهد کرد. قطعا شرکت هایی که فاقد حسابرس داخلی هستند در معرض ضرر و زیان های مالی فراوانی قرار می گیرند. در این مطلب به طور مفصل خواهیم گفت که حسابرسی داخلی چیست و چه وظایفی بر عهده اوست؟

حسابرسی داخلی

اگر بخواهیم به زبان ساده حسابرسی داخلی را تعریف کنیم باید بگوییم فعالیتی است که منظور شناسایی اشتباهات، خطاها و نقاط ضعف در حسابداری شرکت انجام می شود. در واقع فرآیندی است که به کمک آن می توان از بروز ضررهای مالی احتمالی در آینده جلوگیری کرد. از مهم ترین مزایای حسابرسی داخلی، شناسایی منابعی است که منجر به هدر رفت هزینه می شوند. به همین دلیل فردی که در جایگاه حسابرس قرار می گیرد باید تمام منابع داخلی و خارجی سازمان را بشناسد و در عمل، تمام پرداخت ها و دریافتی ها را به طور شفاف بیان کرده و گزارش های لازم را ارائه دهد. با توجه به توضیحات فوق می توان به این نتیجه رسید که وظیفه حسابرس، انجام امور حسابداری نیست. بلکه وظیفه او بزرگ تر و خطیرتر است.

حسابرسی داخلی چیست

شاید تصور کنید که صرفا شرکت های بزرگ باید از خدمات حسابرس داخلی بهره مند شوند. اما در واقع هیچ فرقی نمی کند که ابعاد کسب و کار شما چقدر است؟ آیا یک شرکت نوپا هستید یا یک شرکت وسیع و بین المللی؟ قطعا بدون نظارت حسابرس، نمی توانید صحت امور مالی را به طور دقیق مشخص کنید. فعالیت یک حسابرسی از زمان بررسی اسناد مالی و انجام معاملات آغاز شده و تا جمع بندی حساب ها و تهیه ترازنامه ادامه پیدا می کند. توجه داشته باشید که این رشته دارای چند شاخه می باشد که شامل حسابرسی مبتنی بر ریسک، حسابرسی بانک ها و حسابرسی شرکت هاست.

انجام تمامی خدمات حسابرسی توسط تیم حرفه ای

حسابرس داخلی و خارجی

هنگامی که از حسابرس داخلی صحبت می کنیم این سوال در ذهن اغلب افراد ایجاد می شود که تفاوت حسابرسی داخلی و خارجی چیست؟ هنگامی که یک شرکت، فردی به عنوان حسابرس را درون مجموعه خود استخدام کند و نظارت بر امور مالی را به عهده او بسپارد می گوییم که شرکت دارای حسابرس داخلی است. اما زمانی که حسابرسی به فردی بیرون از شرکت سپرده شود، از حسابرسی خارجی نام می بریم. در این شرایط از موسسات حسابرسی به منظور بررسی امور مالی و خدمات حسابرسی کمک می گیریم. این نوع از حسابرسی به صورت سه ماهه یا سالانه انجام می شود.

اما گاهی اوقات پیش می آید که قبل از موعد مقرر، وضعیت مشکوک در حساب ها رخ می دهد که نیازمند بررسی حسابرس است. در حال حاضر شرکت خدمات حسابداری نامدار گروپ می تواند در امر حسابرسی خارجی به شرکت ها کمک کند. در ادامه خواهیم گفت که حسابرسی چیست و چه وظایفی دارد.

وظایف حسابرسی داخلی چیست ؟

یک حسابرس باید به طور دقیق و کامل از وظایف خود مطلع باشد و سایر کارکنان سازمان نیز باید با او همکاری موثر داشته باشند. قطعا مهم ترین وظیفه حسابرس داخلی، بررسی اسناد و مدارک به منظور پیدا کردن خطا و اشتباهات است. به عبارتی دیگر، حسابرس باید با بدبینی صورت های مالی شرکت را ارزیابی کند تا بهتر به خطاها و اشتباهات پی ببرد. وظایف این فرد به سه دسته کلی تقسیم می شود :

درخواست مستندات از سازمان

حسابرسان داخلی و خارجی باید مستندات موردنظر را از واحدهای سازمانی درخواست کنند. آن ها باید به طور مستقیم با مدیران بالادستی در ارتباط باشند و جمع بندی حساب ها را در یک تاریخ مشخص انجام دهند. گزارش هایی که توسط حسابرس داخلی ارائه می شود به تصمیم گیری بهتر مدیران کمک خواهد کرد. تعاملاتی که میان واحدهای سازمانی و حسابرسان ایجاد می شود باید منجر به طبقه بندی اسناد و تشکیل پرونده حسابرسی شده تا حسابرسان بتوانند به طور دقیق اسناد مالی را بررسی کند.

حسابرسی داخلی

شناسایی فرآیندها در واحدهای سازمانی

از دیگر وظایف حسابرسی داخلی، شناسایی فعالیت ها و فرآیندهای موجود در سازمان می باشد. او باید با مدیران و مسئولان درگیر در امور حسابداری مصاحبه کند و ریزفعالیت های آن را تعیین کند. واحدهایی که درگیر امور حسابداری هستند شامل واحد فروش و حسابداری، انبار، خرید داخلی، منابع انسانی و حقوق و دستمزد می باشد.

در حسابرسی های داخلی مشخص می شود که کدام فعالیت ها زیان بار هستند و منجر به هدر رفت منابع می شوند. این فعالیت ها باید متوقف شوند. علاوه بر آن حسابرس باید قراردادهای ناقص و فاکتورهای اشتباه را شناسایی کند و ورود و خروج تمام کالاها از انبار نیز از طریق واحد انبارداری و حراست بررسی شوند.

حسابرسان خبره مغایرت ها در موجودی انبار را پیدا می کنند و می توانند بعد از بررسی واحد خرید، موارد کم بازده یا زیان ده را تعیین کنند. در نهایت او باید میزان حقوق و دستمزد منابع انسانی را بررسی کرده و صحت پرداخت حقوق، مزایا و بیمه کارکنان را تایید کند.

تکمیل چک لیست حسابرسی

منظور از تکمیل چک لیست در حسابرسی داخلی چیست ؟ تکمیل چک لیست بر اساس جزئیات امور مالی انجام می شود. طبق این فرآیند خطاها و انحرافات تعیین شده و در چک لیست مشخص می شوند. همچنین ریسک ناشی از هر فرآیند تعیین شده و بعد از آنالیز حسابرس، ارزیابی و رتبه بندی فعالیت ها آغاز خواهد شد.

نحوه گزارش دهی حسابرس داخلی چگونه است؟

گزارشی که توسط حسابرس داخلی ارائه می شود باید بیانگر شناسایی ریسک ها، تفکیک الزامات، انتظارات و … باشد. یک گزارش کامل سطوح و حوزه های ریسک را تعیین می کند در غیر این صورت نمی توان گفت که گزارش مذکور کامل و بدون نقص است. زیرا اگر ریسک ها شناسایی نشوند نمی توان فرآیندها را بهبود داد و تصمیم گیری های درستی در حیطه امور مالی داشت.

۵/۵ - (۱ امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *