حسابرسی چیست
فهرست مطالب

حسابرسی چیست ؟

اگر بخواهیم به زبان ساده بگوییم که حسابرسی چیست ؟ باید به بازرسی تمام مدارک و اسناد حسابداری به منظور کشف تقلب، دستکاری و خطا اشاره کنیم. در واقع حسابرسان با بدبینی مدارک مالی را بررسی می کنند و این امر اقتضای شغل آنهاست. زیرا باید خطا و تقلب را شناسایی کنند. در این مطلب علاوه بر آنکه خواهیم گفت که حسابرسی چیست به موضوعاتی از جمله تفاوت حسابرسی داخلی و خارجی، حسابرسی موارد خاص و تاییدیه ها در حسابرسی نیز خواهیم پرداخت.

هدف از حسابرسی چیست ؟

مهم ترین هدف از انجام حسابرسی چیست و حسابرس کیست ؟ فردی که به عنوان حسابرس فعالیت می کند موظف است تمام اسناد و مدارک مالی شرکت را به منظور کشف تقلب و اشتباه بازرسی کند. او باید مطمئن شود که صورت های مالی بر اساس استانداردهای حسابداری تهیه شده اند. حسابرسی انواع مختلفی دارد که هر کدام از آن ها به منظور خاصی انجام می شوند. برخی از شرکت ها اقدام به استخدام حسابرس می کنند.

این افراد به عنوان حسابرس داخلی مشغول به کار می شوند. هنگامی که شرکت قادر به استخدام این افراد نباشد می تواند این امر را برون سپاری کند و به سراغ شرکت خدمات حسابداری برود. او می تواند علاوه بر بهره مندی از خدمات حسابرسی، از خدمات مالی و مالیاتی، خدمات مالی و حسابداری و … بر اساس نیاز خود برخوردار شود.

انجام تمامی خدمات حسابرسی توسط تیم حرفه ای

آشنایی با انواع حسابرسی

حسابرسی صورت های مالی

هدف اصلی از حسابرسی صورت های مالی، اعتباردهی به آن هاست. منظور از اعتباردهی این است که حسابرس، اظهار نظر یا قضاوت می کند که تمام صورت های مالی بر اساس استانداردهای حسابداری تهیه شده اند و هیچ تخلف یا خطایی در آن ها صورت نگرفته است. در واقع مهم ترین تفاوت حسابرسی و حسابداری در همین موضوع است. حسابداران هیچ گاه اقدام به بررسی صورت های مالی به منظور کشف تخلفات و عدم رعایت استانداردها نمی کنند. بلکه مهم ترین وظیفه آن ها انجام امور حسابداری مانند ثبت اسناد و جمع آوری آن هاست. حسابرس موظف است گزارشات حسابرسی را بعد از اتمام بررسی های خود ارائه دهد.

حسابرسی

حسابرسی رعایتی

منظور از حسابرسی رعایتی این است که میزان رعایت قوانین، سیاست ها، احکام و کنترل های داخلی تعیین می شود. شرکت ها می توانند از حسابرسان بخواهند تا میزان رعایت احکام و سیاست های داخلی قسمت های مختلف سازمان را انجام دهند.

حسابرسی عملیاتی

حسابرسی عملیاتی به معنای بررسی فعالیت های سازمان در راستای اهداف تعیین شده می باشد. در واقع مهم ترین هدف حسابرس عملیاتی این است که تطابق منابع با کارآیی و اثربخشی را مورد بررسی قرار دهد تا سازمان بتواند بر اساس آن، به اهداف از قبل تعیین شده خود برسد. در این شرایط وظیفه حسابرسی چیست ؟ او باید فرصت های بهبود عملیات را شناسایی کند و بر مبنای آن، پیشنهادات اصلاحی را به مدیران سازمان ارائه کند.

حسابرسی قانونی

حسابرسی قانونی زمانی انجام می شود که شاهد تقلب های تجاری، تخلف کارکنان، اختلاف میان شرکا، خسارت های اقتصادی و تجاری هستیم. در واقع اگر بخواهیم وظیفه حسابرسی قانونی را به طور واضح تر شرح دهیم باید آن را با پزشکی قانونی مقایسه کنیم. پزشکی قانونی زمانی وارد عمل می شود که مشکل قانونی رخ داده باشد و نیاز به قضاوت او باشد. توجه داشته باشید که حسابرسی قانونی اغلب برای شرکت های مشمول حسابرسی اعمال می شود.

حسابرسی داخلی

منظور از حسابرسی داخلی چیست ؟ حسابرسی داخلی نوعی فعالیت مشاوره ای و واقع بینانه محسوب می شود که در راستای ارزش افزایی و بهبود عملیات انجام خواهد شد. در واقع حسابرس داخلی رویکردی سیستماتیک را فراهم می کند تا سازمان بتواند مدیریت ریسک، بهبود اثربخشی در فرآیندهای رهبری و … را به درستی انجام دهد. این افراد درون شرکت مشغول به کار هستند.

حسابرسی بیمه

مفهوم حسابرسی بیمه چیست ؟ اگر شرکت ها یا کارفرمایان دارای پرونده در سازمان تامین اجتماعی باشند و کد کارگاهی داشته باشند می توانند امور مربوطه را به فردی تحت عنوان حسابرس بیمه واگذار کنند. تمام عملیات مربوطه به عنوان حسابرسی بیمه قلمداد می شود.

حسابرسی در موارد خاص

به طور کلی حسابرسان فعالیت های خود را به طور سه ماهه، شش ماهه یا سالانه انجام می دهند. اما گاهی اوقات پیش می آید که زودتر از موعد از آن ها دعوت می شود تا صورت های مالی را بررسی کنند. به طور مثال اگر شرکت به یک صورت مالی مشکوک شود می تواند از حسابرس دعوت به عمل آورد تا به شرکت مراجعه کرده و بررسی های لازم را انجام دهد.

معرفی حسابرسی

حسابرسی مالیاتی

اگر بخواهیم به زبان ساده بگوییم که حسابرسی مالیاتی چیست ؟ باید اشاره ای به بررسی صحت اسناد مالی و رعایت مقررات حسابداری در آن ها کنیم. در واقع اگر صورت های مالی از شفافیت کافی برخوردار نباشند این احتمال وجود دارد که از جانب سازمان امور مالیاتی، مالیات های سنگینی برای شرکت در نظر گرفته شود.

تقسیم بندی حسابرسان

اکنون که به خوبی می دانیم حسابرسی چیست و انواع حسابرسی کدام است نوبت به این می رسد که حسابرسان را تقسیم بندی کنیم. در سال های اخیر تمام امور حسابداری توسط سیستم های مالی و کامپیوتری انجام می شود. یک حسابرس کارآمد باید علاوه بر آشنایی و تسلط به اصول و فنون مربوطه، کار با نرم افزارهای مختلف را نیز بداند و از مهارت های ارتباطی، نوشتاری و کلامی برخوردار باشد. به طور کلی حسابرسان به دو دسته داخلی و مستقل تقسیم بندی می شوند که هر کدام از آن ها وظایف مشخصی بر عهده دارند:

حسابرسان داخلی

همان طور که اشاره شد حسابرسان داخلی درون شرکت مشغول به کار هستند و جزو کارمندان مجموعه به شمار می روند. آن ها به عنوان رابط میان هیئت مدیره و شرکت هستند و گزارشات مربوطه را باید به طور هفتگی، ماهانه یا سالانه به هیئت مدیره یا مدیران عامل ارائه دهند. حسابرسان داخلی موظف هستند به عملیات داخلی شرکت رسیدگی کنند و توان مالی، سیاست ها و رویه ها را به منظور بهبود کارایی شرکت ارزیابی کنند.

حسابرسان مستقل

حسابرسی مستقل چیست و وظیفه حسابرسان مستقل چه می باشد؟ آن ها افرادی هستند که درون شرکت ها مشغول به کار نیستند. بلکه کارمندان موسسات حسابرسی هستند و بر اساس قراردادی که با شرکت ها منعقد می کنند می توانند عملیات حسابداری و مالی آن ها را انجام دهند. حسابرسان مستقل، گزارشات خود به مجمع عمومی صاحبان سهام ارائه می کنند. توجه داشته باشید که شرکت ها باید هزینه های حسابرسی را به موسسات حسابرسی پرداخت کنند.

حسابرسان دولتی

همان طور که در شرکت های خصوصی، حسابرسی انجام می شود، شاهد اجرای آن در شرکت های دولتی نیز هستیم. حسابرس دولتی موظف است رسیدگی و بررسی معاملات یک سازمان دولتی را انجام دهد و مطمئن شود که فعالیت های او بر اساس استانداردهای حسابداری بوده است یا خیر؟

حسابرسی چیست

تفاوت حسابداری و حسابرسی چیست؟

  • حسابداران کارمند شرکت محسوب می شوند و بر تمام امور حسابداری و مالیاتی شرکت ها نظارت دارند. اما حسابرسان صرفا کارمند شرکت نیستند و می توانند به طور مستقل فعالیت داشته باشند. حسابرسان بر عملکرد حسابداران نظارت دارند.
  • حسابداران وظایف خود را به طور روزانه انجام می دهند اما حسابرسان کارهای مربوطه را به طور سه ماهه و سالانه انجام خواهند داد. همچنین آن ها در شرایط خاص مانند مشکوک شده به تقلب به شرکت آورده می شوند.
  • استخدام حسابدار در یک شرکت یا کسب وکار ضروری است. اما لزوما استخدام حسابرس ضروری نیست و می توان آن را یک گزینه اختیاری دانست.
  • حسابداران موظف هستند در انتهای دوره مالی ( معمولا در انتهای سال ) صورت های مالی شرکت را تنظیم کنند و تصویری از ثبات مالی شرکت را ارائه دهند. اما حسابرسان این صورت های مالی را بررسی می کنند و صحت آن ها را تشخیص خواهند داد.

انواع استانداردهای حسابرسی چیست ؟

استانداردهای عمومی

در این استاندارد ذکر شده که رسیدگی به امور باید توسط اشخاصی انجام شود که علاوه بر آموزش های فنی لازم، از صلاحیت کافی برخوردار باشند. حسابرسان باید استقلال رای داشته باشند و آن را در تمام موارد مربوط به حسابرسی حفظ کنند. همچنین آن ها باید در تهیه گزارشات، مراقبت های حرفه ای به عمل آورند. منظور از مراقبت های حرفه ای این است که در حین رسیدگی به امور، از مواردی مانند دریافت هدایا از جانب مدیر شرکت، پیشنهادات مالی وسوسه انگیز و … اجتناب کند تا تاثیر منفی در عملکرد او ایجاد نشود.

آشنایی کامل با حسابرسی

استانداردهای عملیات

در این استاندارد به برنامه ریزی عملیات حسابرسی اشاره شده است. برای آنکه برنامه ریزی به نحو احسن انجام شود باید از ساختار کنترل داخلی شرکت شناخت کافی ایجاد شود. علاوه بر آن شواهد کافی باید از راه های مختلف از جمله تاییدیه ها در حسابرسی، پرس و جو، مشاهده، بازرسی و … کسب شود تا بتوان یک مبنای معقول برای اظهارنظر نسبت به صورت های مالی در نظر گرفت. منظور از تاییدیه ها در حسابرسی این است که حسابرس یک نامه برای افراد خاص ارسال می کند و از آن ها می خواهد تا در حوزه کاری، موضوع مشخصی را در خصوص شرکت تایید کنند. قطعا نتیجه تاییدیه ها اهمیت زیادی در فرآیند حسابرسی دارند.

استانداردهای گزارشگری

در استانداردهای گزارشگری تصریح می شود که آیا صورت های مالی بر اساس استانداردهای حسابداری تهیه شده یا خیر؟ در واقع گزارش باید حاوی یک اظهارنظر کلی راجع به صورت های مالی باشد. گاهی اوقات پیش می آید که گزارش بیانگر این است که حسابرس نمی تواند اظهارنظر کند. در این شرایط باید دلیل عدم اظهارنظر بیان شود.

موسسه حسابرسی چیست ؟

موسسات حسابرسی موسساتی هستند که در آن تعدادی از حسابرسان خبره فعالیت می کنند و با درخواست شرکت ها و انعقاد قرارداد با آن ها، اقدام به بررسی و ارزیابی صورت های مالی به منظور کشف تقلب و اشتباه می کنند. موسسات حسابرسی در قبال خدماتی که ارائه می دهند هزینه مشخصی دریافت می کنند که غالبا بر اساس تعرفه می باشد.

انجام خدمات حسابرسی انواع کسب و کارها با نرخ پایین

۵/۵ - (۱ امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *