آموزش راهنمای دریافت پلمپ دفاتر قانونی
فهرست مطالب

راهنمای دریافت پلمپ دفاتر قانونی

در این مطلب به راهنمای دریافت پلمپ دفاتر قانونی خواهیم پرداخت. اگر بخواهیم بگوییم که مهم ترین مزیت ثبت پلمپ دفاتر چیست ؟ باید اشاره ای به شفافیت مالی کنیم. این امر بیانگر شفافیت مالی می باشد و تمام شرکت ها و موسسات موظف هستند با دریافت پلمپ دفاتر قانونی، تمام اسناد و رویدادهای مالی خود را در آن به ثبت برسانند. اگر دفاتر پلمپ نشوند امکان ارائه اظهارنامه مالیاتی و دریافت کارت بازرگانی برای اشخاص حقیقی و حقوقی که دارای فعالیت اقتصادی هستند وجود نخواهد داشت.

پلمپ دفاتر قانونی

اگر دارای فعالیت اقتصادی هستید و جزو افراد حقیقی یا حقوقی محسوب می شوید و اگر دارای خدمات مالی و حسابداری هستید، باید با راهنمای دریافت پلمپ دفاتر قانونی آشنا باشید. زیرا سازمان امور مالیاتی، این دفاتر را مبنایی برای تعیین درآمد و مالیات شما در نظر می گیرد. اگر دفاتر پلمپ نشوند نه تنها امکان ارائه اظهارنامه مالیاتی وجود نخواهد داشت بلکه افراد حقیقی و حقوقی نمی توانند اقدام به دریافت کارت بازرگانی کنند. دریافت پلمپ دفاتر قانونی باید در موعد مقرر انجام شود. در غیر این صورت مشمول جریمه های مالیاتی خواهید شد.

راهنمای دریافت پلمپ دفاتر قانونی

مدارک لازم برای پلمپ دفاتر قانونی

مدارک لازم باری اشخاص حقیقی با اشخاص حقوقی متفاوت است. در اینجا به تفکیک مدارک را توضیح داده‌ایم.

اشخاص حقیقی

 • کپی کارت ملی و شناسنامه
 • اصل اظهارنامه دریافت شده از سامانه
 • فرم تکمیل شده اظهارنامه

اشخاص حقوقی

 • کپی کارت ملی شخص مدیرعامل
 • اصل اظهارنامه پلمپ دفاتر تجاری دریافت شده از طریق سامانه
 • کپی روزنامه آخرین تغییرات ثبتی شرکت
 • اصل یا کپی وکالت نامه یا معرفی نامه ( درصورتی که مدیرعامل وکیل یا نماینده معرفی کرده باشد.)

انواع خدمات حسابداری توسط تیم متخصص

گام به گام با راهنمای دریافت پلمپ دفاتر قانونی

مراحل پملپ دفاتر قانونی نیز برای اشخاص حقیقی با اشخاص حقوقی فرق دارد. این مراحل را به تفکیک شرح داده‌ایم.

اشخاص حقوقی و شرکت ها

 • به آدرس اینترنتی https://irsherkat.ssaa.ir مراجعه کنید و نوع شخص حقوقی را انتخاب کنید.
 • تقویم مالی را بر اساس شمسی یا میلادی انتخاب کنید. معمولا اغلب شرکت ها تقویم شمسی را معیار قرار می دهند. مگر آنکه با کشورهای خارجی مراودات مالی داشته باشند و بخواهند که از تقویم میلادی استفاده کنند.
 • شروع سال مالی را برای پلمپ دفاتر انتخاب کنید. شروع ماه و روز مالی نیز حائز اهمیت است.
 • در این مرحله از راهنمای دریافت پلمپ دفاتر قانونی باید اطلاعات شخص حقوقی را تایید کنید. در این بخش باید آدرسی که در قسمت ” نشانی متقاضی” درج را با دقت بررسی کنید. زیرا پلمپ دفاتر به این آدرس ارسال می شود.
 • در این مرحله باید اطلاعات امضاکننده اظهارنامه وارد شود. سپس اطلاعات سایر اعضای هیئت مدیره را به نوبت درج کنید و در انتهای هر کدام دکمه ” ثبت اطلاعات شخص” را انتخاب کنید.

اشخاص حقیقی

 • اگر به عنوان تاجر یا بازرگان فعالیت می کنید باید نوع شخص حقیقی را انتخاب کنید و اطلاعات هویتی را در کارهای مربوطه وارد کنید.
 • فیلد آدرس و کدپستی محل فعالیت خود را وارد کنید.
 • در این مرحله نوبت به درج اطلاعات شخص امضاکننده اظهارنامه می رسد. این اطلاعات باید کاملا بر اساس پایگاه داده سازمان ثبت احوال کشور باشد.
 • بعد از سپری کردن مراحل فوق و انجام دقیق آن ها، باید تعداد دفاتر، تعداد برگ ها ونوع آن ها را مشخص کنید. همان طور که می دانید مهم ترین دفاتر پلمپ شامل دفتر روزنامه و کل می باشد که شما می توانید هر دوی آن ها را انتخاب کنید. سپس گزینه ” ذخیره دفتر مورد تقاضا ” را انتخاب کنید.
 • در انتها اظهارنامه پلمپ دفتر نشان داده می شود که اگر مورد تایید شما بود باید گزینه مربوطه را انتخاب و سپس پذیرش نهایی را کلیک کنید.
 • مدارک مورد نیاز را آماده کنید و اظهارنامه و رسید پذیرش درخواست پلمپ را چاپ کنید. توجه داشته باشید که مهر و امضای آن الزامی است. با در دست داشتن این موارد، به اداره پست مراجعه کنید و بعد از دریافت پاکت مخصوص پلمپ مدارک را در آن قرار دهید. رسید پذیرش را روی آن بچسبانید و به مامور پست تحویل دهید.
 • بعد از آنکه رسید پستی را از مامور پست دریافت کردید مجددا وارد سامانه irsherkat.ssaa.ir شوید و در بخش پیگیری، بارکد پستی و تاریخ تحویل مدارک به اداره پست را وارد کنید. هزینه پلمپ را بپردازید و منتظر بمانید تا این دفاتر از طریق پست به آدرس موردنظر ارسال شوند.

مراحل دریافت پلمپ دفاتر قانونی

پلمپ دفاتر شرکت تازه تاسیس

اکنون که با راهنمای دریافت پلمپ دفاتر قانونی برای اشخاص حقیقی و حقوقی آشنا شدیم نوبت به این می رسد که اشاره ای به شرکت های تازه تاسیس داشته باشیم. این شرکت ها ملزم هستند که مراحل فوق را برای دریافت دفاتر قانونی سپری کنند. اما اگر شرکتی از طریق پنجره واحد تاسیس شده باشد باید بعد از اتمام مراحل، بلافاصله برای پلمپ به باجه مرتبط مراجعه کرده و درخواست خود را به ثبت برساند. در این مرحله کارشناس پلمپ دفاتر، ثبت نام دفاتر قانونی را انجام خواهد داد.

مفقود شدن دفاتر و رد آن ها

اگر مطالب قبلی وب سایت ما را مطالعه کرده باشید به خوبی می دانید که انجام برخی از امور مانند خط خوردگی، مخدوش کردن، عدم تطابق اطلاعات دفتر با نرم افزارهای حسابداری و … باعث رد دفاتر می شوند. اما سوالی که اکنون در ذهن بسیاری از خوانندگان این مطلب شکل گرفته این است که آیا مفقود شدن دفاتر نیز باعث رد آن ها از سوی سازمان امور مالیاتی می شود؟ در پاسخ باید به این نکته اشاره کنیم که تمام دارندگان دفاتر قانونی باید آن ها را به خوبی نگهداری کنند. اگر دفاتر به هر نحوی از دسترس آن ها خارج شد، موظف هستند قبل از اتمام سال مالی، ثبت دفاتر جدید را در سامانه انجام دهند. توجه داشته باشید که گاهی اوقات مفقود شدن دفاتر به دلیل تقصیر صاحب آن هاست. در این شرایط دفاتر رد خواهند شد.

۵/۵ - (۲ امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *