فهرست مطالب

ماده ۷۷ قانون مالیاتهای مستقیم

در ادامه به بررسی ماده ۷۷ قانون مالیاتهای مستقیم به صورت کامل می پردازیم: 

ماده ۷۷- درآمد اشخاص حقیقی و حقوقی ناشی از ساخت و فروش هر نوع ساختمان حسب مورد مشمول مقررات مالیات بر درآمد موضوع فصول چهارم و پنجم باب سوم این قانون خواهد بود.

تبصره های ماده ۷۷ قانون مالیاتهای مستقیم

تبصره ۱– اولین نقل و انتقال ساختمان‌های مذکور علاوه بر مالیات نقل و انتقال قطعی موضوع ماده (۵۹) این قانون مشمول مالیات علی‌الحساب به نرخ ده درصد(۱۰%) به مأخذ ارزش معاملاتی ملک مورد انتقال است. مالیات قطعی مودیان موضوع این ماده پس از رسیدگی طبق مقررات مربوط تعیین می‌شود.

تبصره ۲– شمول مقررات این ماده درخصوص ساخت و فروش ساختمان توسط اشخاص حقیقی منوط به آن است که بیش از سه سال از تاریخ صدور گواهی پایان کار آن نگذشته باشد.

تبصره ۳– شهرداری‌ها موظفند همزمان با صدور پروانه ساخت و همچنین در هنگام صدور پایان کار مراتب را به منظور تشکیل پرونده مالیاتی به اداره امور مالیاتی ذی‌ربط به ترتیبی که توسط سازمان امور مالیاتی کشور تعیین می­گردد، گزارش کنند.

تبصره ۴– شهرهای زیر یکصد هزار نفر جمعیت از حکم مفاد این ماده مستثنی است.

تبصره­ ۵– آیین‌نامه اجرائی این ماده درمورد نحوه تعیین درآمد مشمول مالیات و چگونگی تسویه علی‌الحساب مالیاتی با پیشنهاد وزارت امور اقتصادی و دارایی ظرف مدت سه ماه پس از تصویب این قانون به‌تصویب هیأت وزیران­می‌رسد.(۱)

۱.به موجب بند ۱۵ ماده واحده قانون اصلاح قانون مالیات­های مستقیم، مصوب ۳۱/۴/۱۳۹۴، این متن جایگزین ماده (۷۷) قانون ­شد.

“ماده ۷۷ – اولین نقل و انتقال قطعی ساختمان‌های نوساز اعم از مسکونی و غیره که بیش از دو سال از تاریخ صدور گواهی پایان کار آنها نگذشته‌ باشد، علاوه بر مالیات نقل و انتقال قطعی موضوع ماده (۵۹) این قانون مشمول مالیات مقطوع به نرخ ده ‌درصد (۱۰%) به مأخذ ارزش معاملاتی اعیانی ‌مورد انتقال خواهند بود. اشخاص حقیقی یا حقوقی، مشمول مالیات دیگری از بابت درآمد حاصل از ساخت و فروش موضوع این ماده نخواهند بود.”

ماده ۷۷ قانون مالیاتهای مستقیم

دستورالعمل و بخشنامه

ابلاغ آیین نامه اجرایی موضوع تبصره (۵) ماده ۷۷ قانون مالیات های مستقیم اصلاحی مصوب ۳۱/۴/۱۳۹۴

به پیوست آیین نامه اجرایی موضوع تبصره (۵) ماده ۷۷ قانون مالیات های مستقیم اصلاحی مصوب ۳۱/۴/۱۳۹۴ موضوع تصویب نامه شماره ۳۱۴۷۰/ت ۵۲۹۶۶ هـ مورخ ۲۰/۳/۱۳۹۶ هیأت محترم وزیران برای اطلاع و اقدام لازم، ابلاغ میگردد.۲۵-۲۲/۳

سید کامل تقوی نژاد

رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور

شماره: ۲۰۰/۹۶/۴۶

مقررات ماده ۷۷ اصلاحی قانون مالیات های مستقیم

نظر به سؤالات مطرح شده در خصوص نحوه اجرای مقررات ماده ۷۷ اصلاحی قانون مالیات‌های مستقیم مصوب۳۱/۴/۱۳۹۴ تا زمان ابلاغ آیین نامه اجرایی موضوع تبصره (۵) ماده مذکور، بدین وسیله مقرر می دارد:

  1. طبق مقررات ماده یاد شده، درآمد اشخاص حقیقی و حقوقی ناشی از ساخت و فروش هر نوع ساختمان، حسب مورد مشمول مقررات مالیات بر درآمد موضوع فصول چهارم و پنجم از باب سوم این قانون (فصول مالیات بر درآمد مشاغل و مالیات بر درآمد اشخاص حقوقی) می باشد.
  2. به موجب تبصره (۲) ماده مذکور، مشمول مقررات این ماده در خصوص ساخت و فروش ساختمان توسط اشخاص حقیقی منوط به آن است که بیش از سه سال از تاریخ صدور گواهی پایان کار آن نگذشته باشد.
  3. وفق مقررات تبصره (۴) ماده مزبور، شهرهای زیر یکصد هزار نفر جمعیت از حکم مفاد این ماده مستثنی است. لذا اخذ مالیات موضوع این ماده و تبصره (۱) آن از ساختمان های ایجادشده در شهرهای دارای جمعیت زیر یکصد هزار نفر، منتفی می‌باشد. بنابراین با عنایت به مراتب فوق، اولین نقل و انتقال ساختمان های ساخته شده توسط اشخاص در شهرهایی با جمعیت یکصد هزار نفر و بالاتر، علاوه بر مالیات نقل و انتقال موضوع ماده ۵۹ قانون مالیات های مستقیم، در مورد اشخاص حقوقی با رعایت تبصره (۴) ماده ۷۷ قانون مزبور و در مورد اشخاص حقیقی با رعایت تبصره های (۲) و (۴) ماده اخیرالذکر، مشمول مالیات علی الحساب به نرخ ده درصد(۱۰%) به مأخذ ارزش معاملاتی ملک مورد انتقال ( اعم از عرصه و اعیان) می باشد. مالیات قطعی مؤدیان موضوع ماده مذکور، پس از رسیدگی طبق مقررات مربوط، تعیین می گردد.

سازمان امور مالیاتی کشور

شماره: ۴۶/۹۵/۲۰۰

مشاوره تخصصی درباره امور مالی و مالیاتی

آشنایی با قوانین مالیاتی و اجرای درست آنها در امور مالیاتی موضوعی بسیار مهم و حساس است که در صورت اشتباه ممکن است جرایم سنگینی را به همراه داشته باشد. به همین خاطر بهتر است در خصوص امور مالیاتی از خدمات مالی و مالیاتی شرکت های حسابداری کمک بگیرید. همچنین اگر فقط به راهنمایی نیاز دارید می توانید با مشاور مالیاتی به صورت حضوری و یا حتی آنلاین و تلفنی مشورت کنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *