مالیات شرکت های غیر فعال
فهرست مطالب

مالیات شرکت های غیر فعال

مالیات شرکت های غیر فعال چگونه محاسبه می شود؟ منظور از شرکت های غیرفعال، شرکت هایی هستند که هیچگونه فعالیت مالی ندارند. آن ها باید همانند شرکت های فعال، اظهارنامه مالیاتی خود را به سازمان امور مالیاتی ارسال کنند. اما این فرم متفاوت از فرم اظهارنامه های شرکت های فعال است. در این مطلب خواهیم گفت که وضعیت روش محاسبه مالیات شرکت های غیر فعال چگونه است؟

مالیات شرکت های غیر فعال چگونه محاسبه می شود؟

منظور از شرکت های غیرفعال چیست؟

بهتر است قبل از آنکه به موضوع مالیات شرکت های غیر فعال بپردازیم به تعریفی از ماهیت این شرکت ها اشاره کنیم. شرکت های غیرفعال به آن دسته از واحدهای تجاری گفته می شود که هیچگونه فعالیت مالی ندارند. غیرفعال بودن شرکت به دو روش رخ می دهد. نخست آنکه این موضوع به طور مکتوب به سازمان امور مالیاتی ارائه شود و دوم اعلام عدم فعالیت شرکت بعد از ثبت در اداره ثبت شرکت ها!

برخی از افراد تصور می کنند که غیرفعال بودن شرکت نشان دهنده این است که نیازی به ارسال اظهارنامه مالیاتی نیست. در حالی که اگر این شرکت ها اظهارنامه خود را به سازمان امور مالیاتی ارسال نکنند از جانب سازمان جریمه هایی برای آن ها درنظر گرفته می شود. سوالی که هم اکنون ایجاد می شود این است که غیرفعال بودن شرکت چگونه اثبات می شود؟  

  • عدم وجود صورتحساب صادره یا فاکتور از سوی شرکت به عنوان فروشنده یا خریدار
  • صفر بودن گردش مالی در بازه زمانی مربوطه
  • عدم ثبت هرگونه مبلغ خرید، فروش، دستمزد و … در دفاتر حسابداری
  • عدم جود کد بیمه و لیست پرداخت آن از جانب شرکت
  • عدم وجود صورت وضعیت به طرفیت شرکت از سوی کارفرماها یا شرکت ها
  • عدم جود مدارک دال بر پرداخت حقوق یا استخدام افراد
  • سرمایه گذاری نکردن شرکت در هر پروژه
  • عدم دریافت تسهیلات بانکی و وام از سوی شرکت
  • عدم وجود سند یا قرارداد منعقد شده میان شرکت و سایر شرکت ها

انواع خدمات حسابداری توسط تیم متخصص

آیا به شرکت‌ های غیر فعال مالیات تعلق می‌گیرد؟

مالیات چیست به زبان ساده ؟ برای آنکه به درک بهتری از مالیات شرکت های غیرفعال برسیم باید ابتدا بدانیم که منظور از مالیات چیست؟ مالیات یکی از منابع درآمدی دولت به شمار می رود و تمام افراد حقیقی یا حقوقی مشمول، باید آن را بپردازند. مالیات دارای انواع مختلفی است که رایج ترین آن ها شامل مالیات بردرآمد، مالیات بر اجاره، مالیات بر ارث و … می باشند.

وضعیت مالیات شرکت های غیر فعال چیست ؟ شرکت هایی که با هدف فعالیت تجاری و اقتصادی آغاز به کار کرده و کداقتصادی اخذ کرده اند مشمول پرداخت مالیات می باشند. در واقع تمام شرکت ها موظف هستند حداکثر تا ۲ ماه بعد از تاسیس شرکت پرونده مالیاتی تشکیل دهند. در غیر این صورت مشمول جریمه های مالیاتی خواهند شد. اگر شرکتی بعد از گذراندن تمام مراحل لازم، قادر به ادامه فعالیت خود نبود باید این موضوع را در اسرع وقت به سازمان امور مالیاتی گزارش دهد. در این صورت است که نرخ مالیات او صفر می شود. اگر اطلاع رسانی انجام نشود برای او مالیات محاسبه خواهد شد.  

اظهارنامه مالیات شرکت های غیر فعال

همان طور که می دانید و در مطالب قبل نیز ذکر کردیم شرکت ها در هر دوره مالی موظف هستند اظهارنامه مالیاتی را به سازمان دارایی ارسال کنند. انجام این کار از روش های مختلفی امکان پذیر است که یکی از آن ها استفاده از نرم افزار سامانه مودیان است. نرم افزار مودیان علاوه بر آنکه تمام امکانات مورد نیاز مودیان را در دل خود دارد، همانند یک نرم افزار حسابداری نیز عمل می کند که به کمک آن می توانید انجام امور حسابداری را تسهیل کنید.

برای شرکت های غیرفعال، قوانین مالیاتی جداگانه ای تدوین شده و اگر شرکت های غیرفعال می خواهند از این قوانین برخوردار شوند باید اظهارنامه خود را مبنی بر عدم فعالیت اقتصادی به سازمان دارای تسلیم کنند. متن این سند بر اساس حقیقی یا حقوقی بودن اشخاص متفاوت است. نکته مهمی که باید به آن توجه داشته باشید این است که اگر یک شرکت عدم فعالیت خود را در ۴ ماه نخست سال مالی به سازمان امور مالیاتی اعلام نکند، باید جریمه علی الراس شدن مالیات را بپردازد.

مالیات شرکت های غیر فعال چقدر است؟

 انحلال شرکت غیر فعال

اکنون که با موضوع مالیات شرکت های غیر فعال آشنا شدیم نوبت به این می رسد که به انحلال این شرکت ها اشاره کنیم. گاهی اوقات عدم فعالیت شرکت ها به قدری طولانی می شود که تصمیم به انحلال آن گرفته می شود. در این حالت دیگری نیازی نیست اظهارنامه مالیاتی یا دفاتر قانونی حسابداری را ارائه داد. زیرا در صورت انحلال، شرکت به طور کامل از لیست خارج می شود.

دقت داشته باشید که قبل از تصمیم به انحلال باید تمام اعضای هیات مدیره، بدهی ها و دارایی ها را فهرست کنید. بدهی ها را بپردازید و تمام اموال را میان سهام داران و شرکا تقسیم کنید. برای انحلال شرکت باید حتما اظهارنامه انحلال ارائه شود در غیر این صورت در روز انحلال شرکت ۱ الی ۲ درصد از سرمایه پرداختی صرف جریمه مالیات شرکت های غیرفعال خواهد شد.

انحلال بهتر است یا عدم فعالیت؟

متاسفانه برخی از افراد به دلیل ترس از مالیات شرکت های غیر فعال ، تصمیم به انحلال می گیرند. در صورتی که ممکن است غیرفعال بودن شرکت موقتی باشد و شما بخواهید بعد از مدتی فعالیت را از سر بگیرید. در این صورت باید مجددا زمان و هزینه زیادی بابت شرکت بپردازید. پیشنهاد می کنیم قبل از هر تصمیمی با یک مشاور مالی صحبت کنید. ارائه خدمات مالی و مالیاتی از مهم ترین وظایف مشاوران مالی می باشد.

بهره مندی از خدمات مشاوران مالی بسیار ارزشمند است. در اغلب مواقع از تصمیمات اشتباه شما جلوگیری می کنند و به بهبود وضعیت شما کمک خواهند کرد. در اغلب شرکت های فعال و بزرگ، مشاوران مالی به طور حضوری با آن ها همکاری می کنند و گام به گام در کنار آن ها هستند تا از مشکلاتی مانند جریمه های مالیاتی در امان بمانند. همچنین به آن ها کمک می کنند تا از معافیت های مالی، بخشودگی های مالیاتی و … نیز برخوردار شوند.

۵/۵ - (۲ امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *