هزینه معوق
فهرست مطالب

هزینه معوق چیست؟

منظور از هزینه معوق چیست؟ هزینه معوق جزو هزینه‌های حسابداری به شمار می رود که ماهیت آن بستانکار است و همیشه باعث ایجاد یک بدهی می شود. هزینه معوق زمانی رخ می دهد که یک هزینه به سازمان تحمیل شده اما برای پرداخت آن اقدامی صورت نگرفته است. گاهی اوقات عدم پرداخت به دلیل مشخص نبودن مبلغ دقیق آن است. به طور مثال بهره اسناد پرداختنی در این دسته بندی جای می گیرد. چون با گذشت زمان هزینه بهره افزایش پیدا می کند. در مطلب پیش رو به طور کامل و جامع خواهیم گفت که هزینه معوق چیست؟

هزینه معوق چیست

هزینه معوق چه زمانی ثبت می شود؟

معمولا حسابدارانی که به طور حرفه ای فعالیت می کنند به خوبی می دانند که هزینه معوق چیست و چه زمانی به ثبت می رسد؟ به طور کلی این هزینه در انتهای دوره مالی ثبت می شود و اغلب شرکت ها و سازمان ها از ثبت آن به طور هفتگی خودداری می کنند. هزینه معوق ماهیت بستانکار دارد و زمانی رخ می دهد که شرکت هزینه ای را متحمل شده اما هنوز اقدامی برای پرداخت آن صورت نگرفته است. نحوه ثبت هزینه معوق به این شکل است که ابتدا یک ثبت تعدیلی انجام می شود و سپس حساب های بدهی و هزینه که مرتبط با آن ها هستند بروزرسانی می شوند. این کار به منظور مشخص کردن صورتحساب های مالی به طور دقیق تر می باشد. بهتر است برای تعیین تکلیف کردن این هزینه، بازه زمانی کوتاهی بعد از تاریخ ترازنامه اقدام کرد.

توجه داشته باشید که هزینه معوق با عنوان بدهی های جاری دسته بندی می شود. اما اگر شرکت ها تعیین تکلیف کردن این حساب را به بیش از یک دوره مالی موکول کنند می توان آن را جزو بدهی های بلندمدت درنظر گرفت. عدم پرداخت این هزینه مشکلات زیادی را ایجاد می کند. به همین دلیل شرکت ها برای انجام امور حسابداری، رسیدگی به امور مالی از جمله هزینه های معوق، یک حسابدار ماهر استخدام می کنند و یا از خدمات شرکت حسابداری بهره می برند. حسابدار با بررسی مداوم هزینه های مربوطه، به طور کامل در جریان آن ها قرار می گیرد.

نحوه بروزرسانی هزینه معوق چیست؟

قطعا بروزرسانی هزینه معوق اهمیت زیادی دارد و می توان آن را جزو ضروری ترین خدمات حسابداری و انواع هزینه در حسابداری درنظر گرفت. تمام اسناد مالی باید در دوره زمانی معین مورد بررسی قرار بگیرند و از حالت معوق خارج شوند. عدم بروزرسانی هزینه ها و عدم رسیدگی به آن ها چیزی به جز ضرر و زیان های مالی در پی نخواهد داشت. اگر یک شرکت یا واحد اقتصادی تمایل دارد در طول زمان فعالیت خود را گسترش دهد و از نظر مالی پیشرفت کند قطعا باید این موضوعات را جدی بگیرد و به صورت های مالی خود رسیدگی کند.

انواع خدمات حسابداری توسط تیم متخصص

تفاوت هزینه معوق و پیش پرداخت هزینه

شاید این سوال در ذهن شما وجود داشته باشد که تفاوت پیش پرداخت هزینه و هزینه معوق چیست؟ در ادامه به زبان ساده تفاوت آن‌ها را شرح می دهیم:

  • هزینه معوق هزینه ای است که صورت گرفته اما هنوز پولی برای آن پرداخت نشده است و به عنوان بدهی در صورت های مالی شرکت به ثبت می رسد.
  • پیش پرداخت هزینه به پرداخت هر مبلغی گفته می شود که با ایجاد هزینه از صورت حساب دارایی کسر خواهد شد. این هزینه نوعی دارایی محسوب می شود.

ارتباط میان هزینه معوق با هزینه سرمایه ای و جاری چیست؟

  • هزینه جاری و معوق: هزینه جاری در برخی از مواقع خاص، قابلیت همپوشانی با هزینه معوق را دارد و دلیل آن هم این است که هزینه جاری در همان لحظه پدید آمدن نیاز، پرداخت خواهند شد. به طور مثال هزینه برق یک واحد تولیدی هم جزو هزینه های جاری و هم جزو هزینه های معوق است.
  • هزینه سرمایه ای و معوق: هنگامی که یک مجموعه به منظور تاسیس خط تولید جدید یا خرید تجهیزات، به پرداخت هزینه نیاز پیدا می کند تا زمانی که هزینه ها پرداخت نشوند جزو هزینه های معوق دسته بندی می شوند. قطعا پرداخت این هزینه ها تاثیر مثبتی بر دارایی های مجموعه خواهد گذاشت.

هزینه معوق

اصطلاحات مهم درباره حساب‌ های معوق

حسابدارانی که به خوبی می دانند منظور از هزینه معوق چیست و قصد بروزرسانی این حساب ها را دارند باید با اصطلاحات مهم زیر آشنا باشند:

  • درآمد: بدیهی است که درآمد به پولی اطلاق می شود که از طریق فروش محصولات یا خدمات از مشتری دریافت می شود. این پول زمانی ثبت می شود که کالا و خدمات ارائه شده باشند.
  • هزینه: هزینه همان مبلغی است که به منظور تولید کالا یا ارائه خدمت صرف می شود. به طور مثال برای تولید کفش هزینه هایی از جمله خرید مواد اولیه، استهلاک دستگاه ها، حقوق و دستمزد و … را می پردازیم.
  • سرمایه: به هر چیز ارزشمندی که در شرکت وجود داشته باشد و صاحبان شرکت حق مالکیت به آن داشته باشند سرمایه نامیده می شود. در علم حسابداری به تفاضل دارایی ها و بدهی ها ، سرمایه گفته می شود. علاوه بر آن به آورده های نقدی و غیرنقدی که توسط سهامداران آورده می شود نیز سرمایه اطلاق می شود.
  • برداشت: به حسابی گفته می شود که صاحبان یا سهامداران شرکت برای مصارف شخصی خود از نقدینگی شرکت برداشت می کنند. از آنجایی که ممکن است این پول به حساب شرکت برگشت داده شود در قسمت برداشت اسناد به ثبت می رسد.
  • دارایی: تمام منابع شرکت که تصمیمات مالی بر اساس آن گرفته می شود دارایی نامیده می شود. دارایی ها به سه دسته جاری، ثابت و نامشهود طبقه بندی می شوند.
  • بدهی: تمام شرکت ها و واحدهای اقتصادی با شرکا و رقبای خود در ارتباط هستند و نسبت به آن ها تعهداتی پیدا می کنند که باید آن ها را پرداخت کنند. این تعهدات که بدهی نامیده می شوند از راه هایی مانند خرید نسیه، وام، ایجاد خسارت و … ایجاد می شوند. بدهی ها به چند دسته جاری، ثابت یا معوق دسته بندی می شوند.

جمع بندی

در این مطلب به طور کامل و جامع گفتیم که هزینه معوق چیست و یک حسابدار برای بروزرسانی حساب ها باید با کدام اصطلاحات و حساب ها آشنایی داشته باشد. قطعا بهره مندی از خدمات یک حسابدار حرفه ای، کمک زیادی به شرکت می کند تا پیشرفت کند و دچار مشکلات در آینده نشود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *