خدمات حسابداری صنعتی

محاسبه بهای تمام شده کالا

خدمات حسابداری صنعتی یکی از مهم ترین خدمات شرکت های حسابداری می باشد که امکان برون سپاری دارد. وظیفه حسابداری صنعتی محاسبه بهای تمام شده کالاست. محاسبه بهای مذکور به کاهش هزینه ساخت، تصمیم گیری در قیمت گذاری محصول و کنترل موجودی منتهی می شود و نقش مهمی در آینده شرکت های تولیدی دارد. 

برای دریافت خدمات حسابداری صنعتی فرم زیر را پر کنید...

پس از ثبت درخواست کد تخفیف برای شما ارسال خواهد شد

خدمات حسابداری صنعتی

روش انجام حسابداری صنعتی

حسابداری صنعتی

چرا واحدهای تولیدی از خدمات حسابداری صنعتی استفاده می کنند؟ همان طور که می دانید حسابداری شاخه های مختلفی دارد که یکی از مهم ترین آن ها ” حسابداری صنعتی ” یا ” حسابداری بهای تمام شده ” است. تمام واحدهای تولیدی می توانند این بخش را برون سپاری کرده و آن را به شرکت خدمات حسابداری بسپارند. این شرکت ها علاوه بر انجام امور حسابداری، در شاخه های مختلف این علم از جمله ” حسابداری صنعتی ” نیز فعالیت می کنند.

مهم ترین موضوعی که در حسابداری صنعتی وجود دارد محاسبه بهای تمام شده کالا به منظور قیمت گذاری و کاهش هزینه تولید می باشد. اگر محاسبه بهای تمام شده کالا به درستی انجام نشود، قیمت گذاری کالا نیز به درستی صورت نمی گیرد و این موضوع می تواند سودآوری واحد تولیدی را به مخاطره بیندازد و در اغلب مواقع باعث ضرر مالی او شود.

برخی از واحدهای تولیدی امکان انجام حسابداری صنعتی را در مجموعه خود ندارند و به همین دلیل باید به سراغ شرکت های حسابداری بروند و از آن ها بخواهند که خدمات حسابداری صنعتی را به آن ها ارائه دهند. این شرکت ها در راستای حسابداری بهای تمام شده خدمات گوناگونی از جمله تعیین هزینه های استاندارد، تنظیم بودجه، هزینه مراحل تولید، هزینه های واقعی عملیات، تجزیه انحرافات و … را انجام می دهند تا ارتباط هر کدام از هزینه ها با مراحل تولید و توزیع کالا مشخص شود.

انجام کلیه خدمات حسابداری صنعتی با تیم متخصص

حسابداری صنعتی چیست؟

شاخه ای از علم حسابداری است و دشوارترین نوع حسابداری محسوب میشود،حسابداری صنعتی یا همان بهای تمام شده که از نامش مشخص است که مربوط به صنعت و موسسات تولیدی در ارتباط است که جزئی از مدیریت می باشد که باعث محاسبه بهای تمام شده محصولات ،هزینه ی مراحل تولید،هزینه های واقعی عملیات،تعیین سودآوری یا مصرف را برعهده دارد که از حسابداری صنعتی جهت ارزیابی ساخت کالاها جهت کاهش هزینها و کنترل قیمت کالا ها می توان استفاده کرد،با کنترل هزینه های مواد اولیه میتوانند آمار دقیقی بدست بیاورند و تسلط بیشتری برای آینده  از نظر قیمت تمام شده و مواد اولیه جهت تولید داشته باشند برای رسیدن به هدفها باید حسابها دقیق، مرتب تنظیم ، طبقه بندی و ثبت شود اگر تاریخچه  حسابداری صنعتی را مرور کنیم پس از انقلاب صنعتی شکل گرفت.

وظایف حسابداری صنعتی

 • جمع آوری اطلاعات،گزارش اطلاعات به مدیران که جهت تصمیم گیری اشان کمک میکند
 • جهت برنامه ریزی و منظم کردن برنامه های سازمان 
 • تعیین هزینه ها و سود بدست آمده
 • تعیین ارزش موجودی با هدف کاهش هزینه و کاهش قیمت
 • برنامه ریزی جهت کاهش هزینها و افزایش سود
 • تجزیه تحلیل اطلاعات

حسابدار صنعتی کیست؟

نیرویی است که در سازمانها با توجه به علم دانش و مهارتی که دارد اطلاعات صنعتی را تجزیه تحلیل میکند و با توجه به موقعیت آن را در اختیار مدیر،سرپرست قرار و یا گزارش می دهد حسابدار صنعتی باعث بهبود در امور اقتصادی میشود این اطلاعاتی که حسابدار صنعتی مورد تجزیه و تحلیل قرار داده باعث سلامت مالی شرکت و راهنمای خوبی برای مدیران است.

روش انجام حسابداری صنعتی

فعالیت موسسات و واحدهای تولیدی متفاوت از واحدهای بازرگانی و خدماتی است. اگر خاطرتان باشد در مطالب گذشته ذکر کردیم که موسسات خدماتی، هیچ محصولی را تولید نمی کنند و صرفا خدمات غیرملموس را به فروش می رسانند. همچنین موسسات بازرگانی در امر خرید و فروش فعالیت می کنند و هیچ محصولی در شرکت آن ها تولید نمی شود. اما نحوه فعالیت واحدهای تولیدی بسیار متفاوت است. از آنجایی که نوع فعالیت آن ها در قالب فروش محصولات است، مدیریت اطلاعات مربوط به بهای تمام شده از حساسیت زیادی برخوردار می باشد. در محاسبه قیمت تمام شده فاکتورهای متعددی از جمله هزینه های سربار و هزینه نیروی کار نیز دخیل می باشد. حسابدارانی که خدمات حسابداری صنعتی را ارائه می دهند با استفاده از روش های مختلفی اقدام به تعیین بهای تمام شده می کنند که در ادامه به آن ها اشاره می کنیم. 

آشنایی با حسابداری صنعتی

حسابداری صنعتی به ۶دسته تقسیم میشوند:

 • هزینه یابی جذبی: شامل هزینه های تولیدی، سربار متغیر و ثابت
 • هزینه یابی برآوردی یا تخمینی:هزینه هایی که برای یک تصمیم خاص یا قرارداد باشد²مخارج پس از فروش
 • هزینه یابی سفارش کار:در فرایند تولید از ابتدا تا انتها فرآیند جمع اوری اطلاعات،ثبت و ضبط و تهیه ی گزارش انجام وتجزیه تحلیل میشود که شامل ساعت کاری کارکنان و ورودی و خروجی آنها، درخواست مواد از انبار و…
 • هزینه یابی مستقیم یا متغیر:هزینه های ساخت مستقیما با حجم تولید تغییر می کند دستمزد مستقیم سربار جز هزینه های متغیر تولید است و در صورت سود و زیان منظور میگردد
 • هزینه یابی استاندارد:کنترل بودجه را برعهده  دارد و وعملیات با نتیجه ی برنامه ریزی مقایسه میشود، اگر اختلافی در آن بوجود آید مورد تجزیه تحلیل قرار میگیرد.
 • هزینه یابی مراحل تولید:در همه ی کارخانه ها محصولات تولیدی به صورت انبوه تولید میشوند مثل صنایع نفت ،پتروشیمی تولیدات کفش و موارد شبیه به آنها.

هزینه یابی جذب

منظور از هزینه جذب، هزینه هایی است که در بهای تمام شده کالای در جریان ساخت تاثیرگذار است و در آن منظور می شود. این هزینه ها شامل سربار متغیر و ثابت، دستمزد مستقیم و مواد مستقیم می باشد. 

هزینه یابی مستقیم یا متغیر

منظور از هزینه مستقیم، هزینه ای است که به طور مستقیم با حجم کالای تولیدی در ارتباط می باشد. به طور مثال هر چقدر حجم کالای تولیدی بیشتر باشد دستمزد پرداختی به کارکنان نیز افزایش پیدا می کند و هر چه حجم تولید کمتر باشد دستمزد پرداختی نیز کاهش پیدا خواهد کرد. هزینه مستقیم که یکی از مهم ترین ارکان خدمات حسابداری صنعتی می باشد در موجودی آخر دوره یعنی صورت مالی سود و زیان منعکس می شود. 

هزینه یابی برآوردی یا تخمینی

همان طور که از نام این هزینه پیداست، برآورد و تخمین است. هزینه ای که برای یک تصمیم یا قرارداد پیش بینی می شود در این نوع هزینه طبقه بندی می شوند. همچنین مخارجی بعد از فروش ایجاد می شوند نیز جزو هزینه های تخمینی تلقی خواهند شد. 

هزینه یابی سفارش کار

در این روش از هزینه یابی، باید هزینه تولید هر کدام از سفارش ها را به طور جداگانه ثبت کنیم و مدارک و اسناد مورد نظر آن از جمله برگه ساعات کارکرد کارگران، برگه درخواست مواد از انبار، کارت سفارش کارت و … را جمع آوری کنیم.

حسابداری صنعتی چیست

هزینه یابی مراحل تولید 

معمولا در اغلب واحدها، تولید کالا به صورت یکسان و انبوه انجام می شود. این واحدها باید از روش هزینه یابی مرحله ای استفاده کنند. زیرا تکمیل تولیدات آن ها، نیازمند سپری کردن مراحل مختلف می باشد. از نمونه این موسسات تولیدی می توان به صنعت کفش، نساجی، نفت و مواد شیمیایی اشاره کرد. 

هزینه یابی استاندارد

در هزینه یابی استاندارد شاهد نتایج واقعی تولید و فروش بر مبنای برنامه ریزی هستیم. در این شیوه از هزینه یابی، بهای تمام شده پیش بینی شده و عملکرد واقعی آن با یکدیگر مقایسه می شوند و اگر مغایرتی میان آن ها وجود داشته باشد علت آن مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

اهداف حسابداری صنعتی

مهمترین آن تفکیک درآمد و هزینه ها و همچنین صورت سود و زیان و کاهش هزینها سپس افزایش سود است و کالایی که هنوز به خط تولید نرسیده اند تمام اطلاعات آن مثل تمام هزینه هایی که قرار است جهت تولید استفاده شود بطور کلی تجزیه تحلیل میشوند. یک حسابدار دارای مهارتهای علمی و فنی است ما از حسابدار استفاده میکنیم تا بدانیم چقدر و چه تعداد دارایی به گونه های مختلف داریم به چه تعداد بدهکاریم میزان سود وزیان ما چقدر است.

انجام کلیه خدمات حسابداری صنعتی با تیم متخصص

روش طبقه بندی هزینه ها در حسابداری صنعتی

طبقه بندی طبیعی هزینه ها

در خدمات حسابداری صنعتی ، هزینه ها به روش های مختلفی طبقه بندی می شوند که یکی از آن ها طبقه بندی طبیعی است.

 • هزینه ساخت: تمام هزینه هایی که در راستای تولید یک محصول صرف می شود هزینه ساخت یا هزینه مستقیم نامیده می شود و شامل دستمزد کارگران، هزینه سربار، مواد اولیه می باشد.
 • هزینه تجاری: منظور از هزینه تجاری همان هزینه عملیاتی است که مربوط به بخش های غیرتولیدی از جمله بخش اداری، توزیع و سایر قسمت های واحد تولیدی است. 

طبقه بندی هزینه ها بر مبنای تولید

همان طور که در بخش قبل ذکر کردیم هزینه ها به دو گروه مستقیم و غیر مستقیم تقسیم بندی می شوند و هرکدام از آن ها ویژگی های خاصی دارند.

 • هزینه‌ مستقیم: این هزینه ها به طور مستقیم در ساخت محصول یا مرحله ای از ساخت آن صرف می شوند. بارزترین نمونه های هزینه مستقیم شامل مواد اولیه و دستمزد کارگران می باشد. به طور مثال اگر قصد تولید مبلمان داشته باشیم، چوب به عنوان مواد اولیه در نظر گرفته می شود و در گروه هزینه های مستقیم است. هر چه میزان تولید افزایش پیدا کند هزینه مستقیم نیز بیشتر می شود.
 • هزینه غیرمستقیم: هزینه غیرمستقیم یا سربار به هزینه های اندکی گفته می شود که ارتباط آن ها با تولید محصول، مستقیم نیست. اما در تولید آن موثر هستند. به طور مثال میزان روغن مصرفی ماشین آلات، استهلاک ساختمان، چسب مصرفی برای تولید مبلمان در این دسته بندی قرار می گیرند. توجه داشته باشید که محاسبه دقیق این موارد در هر کدام از مراحل تولید کار دشواری است و نمی توان میزان آن را به طور دقیق محاسبه کرد. از دیگر مصادیق هزینه های غیرمستقیم می توان به مواد غیرمستقیم ( مثلا مواد شوینده برای تمیز کردن کارگاه) ، دستمزد غیرمستقیم ( مثلا هزینه بیمه کارکنان) و سایر هزینه ها ( مثلا سرویس و نگهداری سالیانه ماشین آلات ) اشاره کرد.

مرکز هزینه چیست ؟

منظور از مرکز هزینه، بخش هایی از واحد تولیدی است که بار مالی دارد. اگر بخواهید از یک حسابدار کاربلد برای دریافت خدمات حسابداری صنعتی کمک بگیرید او باید ابتدا مراکز هزینه را تعیین کند و بدین منظور حساب دقیق تمام بخش های کارگاه را وارد نرم افزار حسابداری کند. 

معمولا مراکز هزینه در واحدهای تولیدی، همان مرکز تولید می باشد. مرکز تولید می تواند شامل چند زیر مجموعه باشد. به طور مثال یک ماشین آلات خاص به عنوان زیرمجموعه ای از یک دایره تولید محسوب می شود و می تواند به تنهایی یک مرکز هزینه نیز تلقی شود. توجه داشته باشید که هر چه تعداد مراکز هزینه بیشتر باشد حسابدار می تواند کنترل و مدیریت بیشتری بر روی هزینه واحد تولیدی داشته باشد. 

حسابداری صنعتی جامع

نام مخفف آن FCA است که شامل:

 • حسابداری هزینه های پنهان و ظاهری
 • حسابداری هزینه ها
 • حسابداری مخارج آینده حتی گذشته
 • حسابداری بر طبق محصول
 • حسابداری هزینه های غیرمستقیم

اهمیت حسابداری صنعتی

 • جمع آوری اطلاعات بورس به مدت سه ماهه به مدیران
 • کمک به حسابداران جهت سلامت شرکت و سازمان
 • جمع آوری گزارش های مالی جهت تجزیه تحلیل گزارش مالی
 • باعث افزایش سرمایه گذاری چه در داخل کشور و چه در داخل کشور
 • با گزارش هایی که تهیه می شود عموم مردم میتواند این اطلاعات را بررسی کنند
 • گزارش مالیاتی برای صورتهای مالی

رشته ی حسابداری صنعتی یکی از رشته های پر درامد و بازار کار عالی است که در خارج کشور می توان مشغول به کارشد.

حسابداری صنعتی

 

چرا از نرم افزار در حسابداری صنعتی استفاده میشود ؟

میتوان دلایل زیادی نام ببریم چون مقرون به صرفه، آگاهی از سود وزیان، قیمت گذاری و ارزیابی کالاها و خیلی چیزهای دیگر در اختیار حسابدار با صرف انرژی کمتر قرار میدهد.

تفاوت حسابداری صنعتی با حسابداری مالی:

در حسابداری صنعتی تمام اطلاعات از تولید تجزیه تحلیل میشوند مثل هزینه های شرکت و سازمان ،بهای تمام شده و خدمات اما در حسابداری مالی خلاصه ای از تمام گزارش ها و کسب وکارها ثبت میشود،در حسابداری مالی تمرکز روی مشاوره ی مالی به مشتریان است.

پیش نیازها

 • مسلط به کامپیوتر
 • تسلط کامل به قوانین بیمه ی اجتماعی
 • آشنایی با قوانین کار
 • آشنایی با قوانین مالیاتی
 • آشنایی به آفیس و اکسل
 • نوشتن رزومه کاری

انواع گزارش در حسابداری صنعتی

گزارشات درون سازمانی

 • گزارش مصرف مواد: در گزارش مصرف مواد باید هزینه دستمزد مستقیم، مواد مستقیم و سربار ساخت تعیین شود و در انتهای دوره به مدیر واحد تولیدی ارائه شود. دقت کنید که در این گزارش باید مبلغ موادی که در تولید محصول مصرف شده نیز قید شود. 
 • گزارش بهای تمام شده کالای تولیدی: این گزارش نیز جزو گزارشات درون سازمانی محسوب می شود که مدیران می توانند در انتهای هر ماه، آن را با سایر ماه ها مقایسه کنند.  

گزارشات بیرون سازمانی

 • گزارش بهای تمام شده کالای فروخته شده: توجه داشته باشید که مبلغ تمام شده کالای فروخته شده با مبلغ فروش متفاوت است. زیرا قیمت گذاری بر روی کالا انجام شده و سود واحد تولیدی نیز درنظر گرفته شده است.
 • گزارش سود و زیان: از دیگر گزارشات برون سازمان که جزو خدمات حسابداری صنعتی به شمار می رود گزارش سود و زیان است. این گزارش در انتهای سال مالی محاسبه می شود و مدیران می توانند آن را در انتهای هر ماه از نرم افزار حسابداری یا حسابداران کاربلد دریافت کنند. اگر مدیران این گزارش را به طور ماهانه مورد بررسی قرار دهند قطعا در تصمیم گیری آینده آن ها تاثیرگذار است. 

جمع بندی !

در این مطلب تلاش کردیم تا دیدی واضح و روشن راجع به حسابداری صنعتی به شما عزیزان ارائه دهیم. همان طور که متوجه شدید حسابداری صنعتی به طور کلی متفاوت از حسابداری خدماتی و بازرگانی است و نیاز به دانش ویژه ای دارد. اگر این شیوه از حسابداری به طرز صحیح انجام شود تاثیر شگرفی بر آینده کسب و کار خواهد داشت. به همین دلیل توصیه می کنیم آن را به شرکت های خدمات حسابداری از جمله شرکت ” نامدار گروپ ” بسپارید. این شرکت با بیش از ۲۰ سال سابقه در زمینه خدمات مالی و حسابداری، خدمات مالی و مالیاتی، مشاوره مالیاتی و … به شما کمک می کند تا بهترین تصمیمات را برای آینده کسب و کار بگیرید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *