گزارشات مالی
فهرست مطالب

گزارشات مالی چیست ؟

گزارشات مالی یکی از انواع صورت مالی است که به شکل دوره ای تهیه می شوند و تهیه آن ها بر عهده بخش حسابداری در هر سازمان می باشد. البته برخی از سازمان ها آن را برون سپاری کرده و به شرکت خدمات حسابداری محول می کنند تا این کار را با بهترین کیفیت انجام دهند. اگر بخواهیم بگوییم که محتوای گزارشات مالی چیست باید اشاره ای به بدهی ها، درآمدها، حقوق صاحبان سهام، میزان وجه نقد و … در یک بازه زمانی مشخص داشته باشیم.

گزارش مالی

گزارشات مالی حاوی اطلاعات مهمی هستند که قطعا برای آینده شرکت مهم می باشند. اهمیت ارائه گزارش مالی از این جهت است که اطلاعات مندرج در آن به بدهی ها، درآمدها، هزینه ها، میزان جریان وجه نقد و … در یک بازه زمانی اشاره دارد. بازه های زمانی به سه ماهه نخست سال، شش ماهه و یکساله تقسیم بندی می شوند. به طور کلی وظیفه تهیه این گزارش در هر سازمان بر عهده بخش حسابداری است و این بخش باید گزارش را به نحوی ارائه دهد که عموم مردم بتوانند اطلاعات مالی را به آسانی درک کنند و فهم آن پیچیده نباشد. این گزارش باید در دفاتر قانونی شرکت یا موسسه به ثبت برسند و قطعا ثبت آن به دقت و توجه ویژه ای نیاز دارد. زیرا این گزارش جزو مهم ترین اسناد شرکت محسوب می شود.

گزارشات مالی چیست

مهم ترین مفاهیم در گزارشات مالی چیست ؟

  • دارایی ها: منظور از دارایی تمام منابعی هستند که با استفاده از آن می توان فعالیت های اقتصادی را به سرانجام رساند. دارایی قابلیت تبدیل شدن به پول نقد را دارد.
  • بدهی‌ ها: بدهی ها همان تعهداتی هستند که برای شرکت یا موسسه ایجاد می شوند. این تعهدات می توانند در قبال پول نقد یا دریافت کالا و خدمات باشند و باید پرداخت آن با پول انجام شود.
  • حقوق سهامداران: سهامداران همان افرادی هستند که در یک شرکت، موسسه یا مجموعه سرمایه گذاری می کنند و حقوق آن ها از جمع بدهی ها و دارایی ها بدست می آید.
  • درآمد: هنگامی که شرکت از طریق فروش کالا یا خدمات به منفعتی دست پیدا می کند آن را درآمد می نامیم.
  • میزان آورده سهامداران: هنگامی که سرمایه گذاران اقدام به سرمایه گذاری بلندمدت در شرکت می کنند قطعا صاحب سود می شوند. میزان سودی که آن ها بدست می آورند را آورده سرمایه گذاران می گویند.
  • ستانده سهامداران: منظور از ستانده سهامداران در گزارشات مالی چیست ؟ هنگامی که شرکت به دلیل پرداخت بدهی یا سایر موارد دچار ضرر می شود شاهد هستیم که این ضرر به کاهش میزان سرمایه سهامداران منجر خواهد شد. به این مفهوم ستانده سهامداران یا ستانده سرمایه گذاران گفته می شود.

مزایای تهیه گزارش های مالی چیست؟

  • تعیین ارزش سهام یک شرکت: قطعا گزارشات مالی میان دوره ای یا سالانه مزایای زیادی دارند که یکی از آن ها تعیین ارزش سهام شرکت می باشد. معمولا حسابداران این پروسه را توسط نرم افزارهای حسابداری انجام می دهند و می توان آن را یکی از مهم ترین خدمات حسابداری دانست.
  • آسان کردن حسابرسی‌ های قانونی: توجه داشته باشید که گزارش های مالی به مراجع قانونی ارائه می شود و این کار می تواند پروسه حسابرسی و مباحث مربوط به مالیات را آسان سازی کند. نکته ای که حسابداران زبده و کاربلد به آن واقف هستند این است که ارائه گزارشات فصلی هیچ مالیاتی برای شرکت به همراه ندارد و مالیات بر اساس گزارش های مالی تعیین می شود. اگر نمی دانید که گزارش فصلی چیست پیشنهاد می کنیم مطالب قبلی وب سایت ما را مطالعه کنید.
مزایا گزارشات مالی
 
  • برنامه ریزی ‌های دقیق با ارائه نقشه مالی: همان طور که متوجه شدید در گزارشات مالی، میزان بدهکاری و بستانکاری یک شرکت مشخص می شود و این امر به برنامه ریزی هر چه بهتر کمک می کند. قطعا بدون درنظر گرفتن گزارش های مالی، نمی توان تصمیمات و برنامه ریزی دقیق و منظمی برای آینده داشت.
  • هموار کردن مسیر پیشرفت: گزارش های مالی به شرکت کمک می کند تا بتواند نقاط قوت و ضعف خود را بشناسد و مسیر پیشرفت را هموارتر کند. بدون شک این گزارشات به جذب سرمایه گذار کمک ویژه ای خواهد کرد.

انواع گزارش های مالی

اکنون که به خوبی می دانیم گزارشات مالی چیست و چه مزایایی دارند نوبت به این می رسد که با انواع آن ها آشنا شویم.

ترازنامه

ترازنامه نوعی از گزارشات مالی می باشد که وضعیت بدهی، دارایی و حقوق سهامداران در آن ذکر می شود. در واقع ترازنامه گزارشی محسوب می شود که در آن وضعیت مالی شرکت به نمایش در می آید. اگر در این زمینه اطلاعات داشته باشید به خوبی می دانید که در صورت وضعیت مالی، باید دارایی های یک مجموعه با مقدار حقوق سهامداران و بدهی ها مساوی باشد. در غیر این صورت، هیچ ترازی وجود نخواهد داشت. اگر بخواهیم نمای کلی ترازنامه را مورد بررسی قرار دهیم باید بگوییم که دارایی ها در سمت راست و بدهی ها در سمت چپ درج می شوند. در انتهای آن نیز میزان حقوق صاحبان سهام ذکر خواهد شد.

صورت سود و زیان جامع

صورت سود و زیان جامع یکی دیگر از انواع گزارشات مالی می باشد که تدوین آن برای یک مجموعه ضروری است. بر اساس صورت سود و زیان می توانیم میزان دقیق درآمد و هزینه ها را در یک دوره مالی مشخص کنیم. توجه داشته باشید که در این صورت مالی، هزینه های عملیاتی نمایش داده می شوند نه هزینه های غیرعملیاتی! پس این صورت مالی زمانی تهیه می شود که هنوز سودی به حساب صاحبان سهام واریز نشده است. تهیه صورت سود و زیان هنگامی کاربرد دارد که بخواهیم یک مجموعه را اصلاح کنیم.

صورت سود و زیان

صورت سود و زیان نشان دهنده سودآور یا زیان ده بودن یک مجموعه می باشد. شرکت هایی که در بازار سرمایه یا بورس فعالیت دارند، به این صورت مالی اهمیت زیادی می دهند. زیرا بر اساس آن سرمایه گذاران نسبت به سرمایه گذاری در آن شرکت تصمیم می گیرند.

ارائه صورت سود و زیان در انتهای یک سال مالی انجام می شود.به طور کلی ارائه آن الزامی نیست اما اگر شرکت در بورس فعالیت دارد باید حتما این نوع از گزارشات مالی را ارائه کند. در این گزارش میزان فروش شرکت، هزینه های جاری و دارایی ها ذکر می شود.

گزارشات مالی

صورت گردش وجوه نقد

تمام منابع و فعالیت هایی که منجر به کسب پول نقد توسط شرکت می شوند از اهمیت بالایی برخوردار هستند. همان طور که از نام این گزارش مالی پیداست، نشان دهنده میزان گردش وجوه نقد در شرکت و در یک بازه زمانی یکساله می باشد. مبنای تهیه این گزارش، اطلاعات مندرج در صورت مالی سود و زیان می باشد.

برای ارائه این گزارش، باید از حسابداران خبره و نرم افزارهای مالی مفید استفاده کرد. جالب است بدانید که بسیاری از افراد تصور می کنند که تنها وظیفه حسابدار، انجام امور حسابداری است. در حالی که یک حسابدار کاربلد، وظایف متعددی بر عهده دارد که یکی از آن ها تدوین گزارش های مالی می باشد.

انجام خدمات حسابداری و مالیاتی با تیم متخصص

چه کسانی از گزارشات مالی استفاده می کنند؟

افرادی همچون صاحبان سهام، مدیر شرکت، اداره دارایی، اعطا کنندگان وام و تسهیلات، تامین کنندگان کالا و خدمات و … از گزارش های مالی استفاده می کنند و بر مبنای اطلاعاتی که در آن درج شده تصمیم به همکاری یا عدم همکاری با شرکت می گیرند. قطعا شرکت هایی که سوددهی بالاتری دارند گزینه جذابی برای سرمایه گذاران و اعطاکنندگان وام هستند. ارائه گزارش های مالی از مهم تریت خدمات مالی و حسابداری هر شرکت حسابداری است که می تواند به شما کمک کند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *