حسابداری عمومی
فهرست مطالب

حسابداری عمومی چیست؟

حسابداری عمومی یکی از انواع حسابداری است که به مجموعه ای از استانداردها، قوانین و روش هایی اطلاق می شود که برای ثبت، آنالیز و ارائه اطلاعات مالی در یک شرکت بکار می روند. در واقع می توان گفت که حسابداری عمومی شامل اصولی می باشد که در تدوین صورت های مالی کاربرد دارند. در مطلب پیش رو به معرفی این شاخه از حسابداری خواهیم پرداخت و جنبه های گوناگون آن را مورد بررسی قرار می دهیم.

حسابداری عمومی چه کمکی به کسب و کارها می کند؟

حسابداری عمومی

حسابداری عمومی در شرکت ها، دولت ها و سازمان های غیرانتفاعی مورد استفاده قرار می گیرد و به مجموعه از استانداردها گفته می شود در تدوین صورت های مالی کاربرد دارند. به طور مثال این نوع از حسابداری در شناسایی درآمدها و هزینه ها، روش های محاسبه مالیات، تضمین شفافیت در گزارش های مالی و … مورد استفاده قرار می گیرد. خدمات حسابداری عمومی به طبقه بندی های مختلفی تقسیم می شود و شرح وظایف حسابدارهای عمومی بسیار گسترده می باشد. این وظایف از تهیه صورت های مالی گرفته تا حسابرسی، ارائه گزارشات مالیاتی و … است.
در برخی از سازمان ها این خدمات برون سپاری می شوند و آن ها را به شرکت خدمات حسابداری می سپارند. اما برخی دیگر از شرکت ها حسابداران رسمی را استخدام می کنند تا علاوه بر انجام امور حسابداری، نیازهای مجموعه را در حوزه مالی تامین کنند.
توجه داشته باشید که این نوع از حسابداری نقشی اساسی و انکارناپذیر در کسب وکارها دارد. در واقع می توان گفت که این حسابداری، به عنوان یک نهاد ثالث محسوب می شود که اطلاعات مالی را به دستگاه های خارجی از جمله مراجع مالیاتی، سهامداران، بانک ها و نهادهای ذیربط ارائه می دهد. قطعا اگر حسابداری عمومی به درستی انجام شود تاثیر مهمی در تقویت کسب و کار و پشتیبانی از آن خواهد داشت.

حسابداری عمومی چه کمکی به کسب و کارها می کند؟

• حسابداران عمومی با بررسی دقیق صورت های مالی، این اطمینان را به مدیر شرکت می دهند که از نظر مالیاتی در وضعیت مناسبی قرار دارند و پرداخت مالیات آن ها به طور صحیح اتفاق می افتد.
• هر شرکتی باید بر حسب شرایط، اطلاعات مالی را به طور مستند به ذینفعان ارائه دهد. این اطلاعات در قالب گزارش تهیه می شوند. حسابدار عمومی کمک می کند تا این گزارشات بر اساس قوانین و استانداردهای حسابداری تهیه شوند و کاملا قابل اعتماد باشند.
• فردی که به عنوان حسابدار عمومی فعالیت می کند به عنوان یک مشاور راهکارهایی را برای بهبود مدیریت مالی، کاهش هزینه ها، بهینه سازی مالیات، افزایش سودآوری و … ارائه می کند.
• این نوع از حسابداری به کاهش خطا و اشتباه کمک زیادی می کند. همچنین از تخلفات مالیاتی نیز جلوگیری خواهد کرد.
• هنگامی که حسابدار عمومی صورت های مالی دقیق و ممیزی شده را ارائه می دهند باعث افزایش اعتبار و اعتماد عمومی شرکت خواهد شد و این موضوع در بلندمدت مزایای زیادی برای کسب وکار به همراه خواهد داشت.

انواع خدمات حسابداری توسط تیم متخصص

حسابدار عمومی کیست؟

حسابدار عمومی فردی است که به عنوان یک شخص ثالث صورت های مالی شرکت را بررسی می کند و اطلاعات مالی آن را در اختیار ذینفعان قرار می دهد. این فرد با تهیه صورت های مالی، ارائه گزارشات و آنالیز وضعیت مالی باید صداقت به خرج دهد و منصفانه عمل کند. هدف اصلی حسابداران عمومی این است که به بانک ها، سهامداران، ارائه دهندگان خدمات مالی و سایر ذینفعان کمک کنند تا به درک درستی از وضعیت شرکت برسند. قطعا این موضوع در مواقعی اهمیت دارد که شرکت بخواهد تسهیلات و وام های مختلف از بانک دریافت کند. بانک ها و موسسات مالی صرفا در شرایطی تسهیلات ارائه می دهند که از مناسب بودن وضعیت مالی شرکت و توان بازپرداخت بدهی ها توسط او اطمینان داشته باشند.

حسابداری عمومی چیست؟

 

تفاوت حسابداری عمومی با حسابداری خصوصی چیست؟

تا اینجای مطلب با حسابدار عمومی و وظایف او آشنا شدیم. اما منظور از حسابداری خصوصی چیست؟ حسابداری خصوصی به این معناست که شرکت برای انجام امور مالی و حسابداری درون سازمان، یک حسابدار را به استخدام خود درآورد. این فرد به منظور آنالیز و تهیه صورت های مالی و مدیریت امور مالی فعالیت می کند و وظیفه او ثبت تراکنش های مالی، تنظیم اطلاعات مربوط به حسابداری داخلی شرکت می باشد. اطلاعاتی که توسط حسابدار خصوصی ارائه می شود مبنایی برای تهیه گزارش های مالی شرکت محسوب می شوند.

به عبارتی دیگر باید گفت که حسابدار خصوصی در مرحله اول صورت های مالی را تهیه می کند و در مرحله بعد این صورت های مالی توسط حسابدار عمومی یا شرکت های حسابداری مستقل مورد بررسی و ارزیابی قرار می گیرند تا این اطمینان حاصل شود که استانداردهای حسابداری داخلی در شرکت رعایت شده است. فرآیند ارزیابی توسط حسابداران عمومی نوعی ارزیابی مستقل به شمار می رود.

عناوین شغلی برای حسابداران عمومی

افرادی که در زمینه حسابداری عمومی مشغول به کار می شوند بر اساس میزان مهارت و تجربیات خود، در سمت های گوناگونی به کار گرفته می شوند که شامل موارد زیر می باشد:
حسابدار مالی: این حسابداران مسئول تهیه و بررسی صورت های مالی، آنالیز داده های مالی و ارائه گزارشات مالی به مدیر شرکت هستند.
حسابدار مالیاتی: افرادی که در زمینه های مالیاتی فعالیت می کنند و به طور کامل با قوانین این حوزه آشنایی دارند به عنوان حسابدار مالیاتی شناخته می شوند. مسئولیت آن ها تهیه و تنظیم اظهارنامه های مالیاتی و مطابقت دادن آن ها با قوانین مالیاتی است.
مشاور مالی: این حسابداران به شرکت ها خدمات مشاوره مالی ارائه می دهند. این مشاوره ها شامل سرمایه گذاری، بودجه بندی، بهینه سازی مالی و … می باشد.
حسابرس: حسابرس فردی است که در زمینه ممیزی صورت های مالی و رفع ایرادات مالی شرکت فعالیت می کند و گزارش های مربوط به این موضوع را ارائه می دهد.
مدیر مالی: مدیریت مالی نوع از حسابداری عمومی محسوب می شود و به افرادی اطلاق می شود که تا سمت های مدیریتی پیش می روند ومسئولیت های مالی کلان یک مجموعه را به عهده می گیرند.
حسابدار مدیریتی: افرادی که در حوزه کنترل هزینه ها، پیش بینی های مالی، مدیریت دقیق داده ها و …. مشغول به کار هستند حسابداری مدیریتی شناخته می شوند.
حسابدار مالیاتی بین المللی: این گروه از حسابداران به طور تخصصی در حیطه مالیات بین المللی و روابط مالیاتی بین کشورها فعالیت می کنند و مسائل مالیاتی مربوط به چند کشور را مدیریت می کنند.
حسابدار سیستم های اطلاعاتی مالی: به گروهی از حسابداران اطلاق می شود که از فناوری اطلاعات در راستای آنالیز و مدیریت اطلاعات مالی سازمان استفاده می کنند.

حسابداری عمومی

 

نکته مهم در حسابداری عمومی

یکی از نکات مهمی که باید به آن اشاره کنیم این است که حسابداران عمومی باید بر صداقت و قانونی بودن اطلاعات مالی تاکید کنند. تنها در این صورت است که می توانند اعتماد و اعتبار لازم را برای شرکت به ارمغان آورند. همچنین آن ها باید در پروسه تهیه و ارائه اظهارنامه مالیاتی و گزارشات مربوطه کمک ویژه ای کنند تا کسب و کارها با قوانین و مقررات مالیاتی همگام سازی شوند و از تخلفات احتمالی در این زمینه جلوگیری شود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *