خدمات حقوق و دستمزد

پرداخت به موقع توسط حسابدار خبره

پرداخت حقوق و دستمزد یکی از چالش های مهم کارفرمایان است که اگر به صورت دقیق و منظم پرداخت نشود در آینده مشکلات مالیاتی را به وجود می آورد.
واحد حسابداری سازمان باید کارکرد دقیق پرسنل را محاسبه کند و آن را با جزئیات در قالب فیش حقوقی ارائه دهد. قطعا اگر محاسبه به طور دقیق و صحیح انجام شود میزان چالش میان کارفرما و کارگران به حداقل می رسد. در حال حاضر اغلب شکایاتی که در مراجع قانونی از جمله وزارت کار مطرح می شود راجع به نادیده گرفتن خدمات حقوق و دستمزد ، اضافه کاری، بیمه و … می باشد. برای رهایی از این مشکلات با یک مجموعه حسابداری متخصص مانند نامدارگروپ همکاری کنید.

برای دریافت خدمات حقوق و دستمزد فرم زیر را پر کنید...

پس ثبت درخواست کد تخفیف برای شما ارسال خواهد شد

انواع خدمات حقوق و دستمزد

محاسبه و پرداخت سنوات

سنوات هر یک از کارمندان و کارگزان به صورت دقیق محاسبه و در زمان توافق شده پرداخت می شود

محاسبه و پرداخت عیدی

پایان سال عیدی کارمندان با توجه به روزهایی که در سال حضور داشته اند محاسبه و پرداخت می شود

محاسبه و پرداخت اضافه کاری

زمان هایی که کارمندان و کارگران تحت عنوان اضافه کاری مشغول بوده اند بررسی و به حقوق اضافه می شود

مالیات حقوق و دستمزد

محاسبه مالیات هر یک از کارمندان با توجه به حقوق آنها و پرداخت به موقع در سامانه مربوطه.

تعریف حسابداری حقوق و دستمزد

منظور از حقوق و دستمزد مبلغی است که توسط واحد حسابداری به کارگران پرداخت می شود. این مبلغ در ازای دوره معین کار تعیین شده و جز هزینه های اصلی در اغلب مشاغل می باشد.
قطعا تمام شرکت ها و سازمان ها برای رسیدن به اهداف خود، به کارکنان خوب نیازمند هستند. از طرفی دیگر کارکنان نیز در ازای فعالیت خود در سازمان، حقوق و دستمزد عادلانه را طلب می کنند. به جرات می توان گفت که رشد شرکت های مختلف، ارتباط مستقیمی با پرداخت منظم دستمزد به کارکنان دارد. زیرا اگر رضایت کارکنان جلب شود فعالیت و بازدهی آن ها افزایش قابل توجهی پیدا خواهد کرد و در نهایت به موفقیت سازمان منجر خواهد شد. اما توجه داشته باشید که سایر عوامل از جمله برنامه ریزی دقیق، بهره مندی از خدمات مشاوره ای، بودجه بندی و … نیز در موفقیت سازمان بی تاثیر نخواهد بود. 

انجام کلیه خدمات حقوق و دستمزد با تیم متخصص

توضیحات در خصوص خدمات حقوق و دستمزد

در این بخش به خدمات حقوق و دستمزد اشاره می کنیم و خواهیم گفت که سنوات چیست ؟ اضافه کاری چیست و معنای مالیات حقوق و دستمزد چیست ؟ همچنین عیدی سال ۱۴۰۲ کارگران و کارمندان را نیز مورد بررسی قرار می دهیم.

توجه داشته باشید که عیدی مشمولان دستگاه های دولتی ( کارکنان رسمی) هر ساله توسط دولت تعیین می شود. اما عیدی کارکنان مشمول قانون کار ( کارکنان غیررسمی) بر اساس فرمول مندرج در ادامه مطلب محاسبه خواهد شد. بر طبق فرمول، میزان عیدی کارکنان غیر رسمی، دو برابر آخرین حقوق آن ها می باشد. به شرط آنکه از سه برابر حداقل حقوق در سال مربوطه تجاوز نکند. 

خدمات حقوق و دستمزد

سنوات

 یکی از مهم ترین خدمات حقوق و دستمزد ، سنوات می باشد. اگر بخواهیم این مفهوم را به زبان ساده و عامیانه شرح دهیم باید بگوییم مبلغی است که در انتهای سال یا پایان قرارداد، از طرف کارفرما به حساب کارگر مشمول قانون کار واریز می شود. در واقع سنوات به عنوان پاداش یا تسهیلاتی است که از جانب وزارت کار برای افراد شاغل در نظر گرفته شده است. این تسهیلات می تواند تا حدودی، پایین بودن حقوق کارکنان را جبران کند. کارفرمایان این امکان را دارند که سنوات را در انتهای هر ماه نیز پرداخت کنند. اما اغلب آن ها ترجیح می دهند در انتهای سال یا اتمام قرارداد این کار را انجام دهند.

حق سنوات معادل آخرین ماه مزد ثابت کارگر می باشد. توجه داشته باشید که اگر سنوات به طور سالیانه توسط کارفرما پرداخت نشود ، هنگامی که کارگر قصد تسویه حساب را داشت باید سنوات بر اساس آخرین حقوق او محاسبه شود. اگر تمایل دارید به طور کامل با موضوع سنوات و نحوه محاسبه آن آشنا شوید پیشنهاد می کنیم به مطلب قبلی وب سایت تحت عنوان ” سنوات چیست | نحوه محاسبه سنوات ” مراجعه کنید.

انجام خدمات حقوق و دستمزد

اضافه کاری

همان طور که می دانید افراد ۸ ساعت را در محیط کار می گذرانند و بقیه ساعات را به انجام امور شخصی اختصاص می دهند. در برخی از مواقع به دلیل افزایش حجم کار، کارفرما از کارکنان خود می خواهد که زمان بیشتری را در محل کار حضور داشته باشند. مازاد زمان، به عنوان اضافه کار در نظر گرفته می شود که از سوی قانون کار به رسمیت شناخته شده و باید دستمزد آن با دقت محاسبه شود. بر طبق قانونی که از سوی وزارت کار تعیین شده، کارکنان باید در طول هفته، ۴۴ ساعت را در اختیار کارفرما قرار دهند. توجه داشته باشید که این زمان، برای مشاغل عادی است و مشاغل سخت زمان کار کمتری دارند. انجام اضافه کاری دارای دو شرط است :

  •       کارکنان باید با انجام اضافه کاری موافقت کنند.
  •       پرداخت دستمزد هر ساعت عادی در هنگام کار بیشتر + ۴۰% اضافه.
 

نحوه محاسبه اضافه کاری

پرداخت اضافه کاری یکی از مهم ترین خدمات حقوق و دستمزد است که اگر کارفرمایان نسبت به آن بی توجه باشند امکان ایجاد چالش ها و پیگیری از طریق مراجع قانونی وجود دارد. در ادامه به شما کمک می کنیم تا با نحوه محاسبه اضافه کاری آشنا شوید.

  • ساعتی : میزان حقوق ماهیانه خود را بر ۳۰ تقسیم کنید تا دستمزد هر روز تعیین شود. سپس حاصل را در ۸ ساعت ( به طور دقیق تر ۷ ساعت و ۲۰ دقیقه ) تقسیم کنید و عدد بدست آمده را بر عدد ۲ تقسیم کنید. عددی که بدست می آید به معنای دستمزد شما به ازای یک ساعت کار می باشد. برای محاسبه اضافه کاری باید ۴۰% به این عدد اضافه کنید.
  • روزانه:  برای محاسبه این نوع اضافه کاری روزانه باید ابتدا میزان مزد روزانه را تعیین کنیم. در تعیین مزد روزانه باید پایه سنوات، حق سرپرستی و … نیز حساب شود. جمع این مبالغ را بدست می آوریم و سپس در تعداد ساعات روزانه ( ۷ ساعت و ۲۰ دقیقه) تقسیم کرده و عدد بدست آمده را با ۴۰% جمع می کنیم.
  •  ماهانه: ابتدا باید میزان تعطیلات ماهانه تعیین شود و از میزان ساعات کاری ماهانه کسر شود. اکنون باید ساعات کاری و اضافه کاری ماهانه کارگر محاسبه شود. نحوه محاسبه این اضافه کاری مشابه با روزانه می باشد. به این معنا که ابتدا مزد یک ساعت کار بدست می آید و سپس آن را در ۴۰% جمع می کنیم.
حقوق و دستمزد

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *