تجزیه و تحلیل صورتهای مالی به زبان ساده
فهرست مطالب

تجزیه و تحلیل صورتهای مالی به زبان ساده

روش های تجزیه و تحلیل صورتهای مالی

سرمایه‌گذاران باید از اطلاعاتی که در صورت‌های مالی یک واحد تجاری ارائه شده‌اند، برای کمک به ارزیابی آن واحد تجاری به عنوان گزینه‌ای بالقوه برای سرمایه‌گذاری خود بهره ببرند.

تجزیه و تحلیل افقی

یکی از روش های تجزیه و تحلیل صورتهای مالی به زبان ساده ، روش افقی می باشد. در این شیوه اقدام به مقایسه سازمان، شرکت و نوع عملکرد در طول زمان می کنیم. افرادی که قصد دارند به عنوان سرمایه گذار در شرکت سرمایه گذاری کنند از این شیوه برای پیش بینی عملکرد آینده کمک می گیرند. هنگامی که انواع صورت مالی به روش افقی تحلیل می شوند می توانیم بفهمیم که چرا سازمان در طول زمان تغییرات ساختاری را تجربه کرده است؟

در تجزیه و تحلیل صورت های مالی به روش افقی اطلاعات مالی دو یا چند سال شرکت با یکدیگر مقایسه می شوند. به همین دلیل ممکن است یک تحلیلگر، در حین مطالعه صفحات صورت های مالی، اطلاعات مشابه به یکدیگر را پیدا کند. علاوه بر آن مقایسه درصدها، اعداد و ارقام در این روش و بررسی تفاوت های آن در یک سال مالی با سال های دیگر آسان تر خواهد شد.

تحلیل صورتهای مالی به زبان ساده

در تجزیه و تحلیل صورتهای مالی به شیوه افقی می توان مواردی همچون هزینه کالای فروخته شده، درآمد خالص سه ماهه و …. را با یکدیگر مقایسه کرد و نتیجه آن به مدیر کمک کند تا به راحتی روند پیشرفت کسب و کار را مشاهده کند. اگر شرکت ها نتوانند اقدام به تجزیه و تحلیل صورت های مالی کنند باید از خدمات مالی و حسابداری شرکت های فعال در این زمینه کمک بگیرند. برخی از افراد تصور می کنند که شرکت خدمات حسابداری، صرفا در زمینه انجام امور حسابداری فعال است. در حالی که خدمات آن بسیار فراتر و وسیع تر می باشد.

انواع خدمات حسابداری توسط تیم متخصص

تجزیه و تحلیل عمودی

تجزیه و تحلیل صورتهای مالی به زبان ساده به شیوه عمودی هم انجام می شود. در این روش عملکرد شرکت با یک عدد پایه مقایسه خواهد شد و می توان وضعیت موجود را به راحتی ارزیابی کرد. این روش که به نام ( تجزیه و تحلیل نسبت) نیز شناخته می شود رایج ترین روش برای تحلیل صورت های مالی به شمار می آید و می توان صورت های مالی مختلف را با یکدیگر مقایسه کرد. مثلا نسبت بدهی به حقوق صاحبان سهام چگونه است و ارزش دارایی سرمایه گذاران بعد از کسر بدهی ها چقدر خواهد بود؟

در این شیوه، تحلیل صورت های مالی بدون در نظر گرفتن زمان خواهد بود. به این معنا که صرفا صورت های مالی بررسی می شوند و با ماه ها یا سال های دیگر مقایسه نخواهند شد. هدف از انجام این کار، پیدا کردن ارتباط میان آیتم های مختلف در صورت های مالی است. اغلب رهبران کسب وکار از این روش برای بررسی بهره وری کلی در جریان هزینه و درآمد استفاده می کنند.

سود خالص و صورت سود و زیان

در دوران سوددهی کامل، سود خالص نقطه‌ی بسیار مناسبی برای آغاز تجزیه و تحلیل صورت‌های مالی است. عدد نهایی سود خالص در صورت سود و زیان واحد تجاری، تصویر مطلوبی از سوددهی را به نمایش می‌گذارد. این امر بدین سبب است که عدد نهایی سود خالص ارزش درآمدهای واحد تجاری را در برابر تمام هزینه‌های تولید، استهلاک، مالیات، بهره و سایر هزینه‌های کسر شده از درآمد قرار می‌دهد. با این حال نباید از صورت سود و زیان به عنوان تنها منبع برای ارزیابی عملکرد یک واحد تجاری استفاده کرد.

تجزیه و تحلیل صورتهای مالی

حاشیه‌ی سود عملیاتی

حاشیه‌ی سود عملیاتی یکی دیگر از فاکتورهای مهمی است که سوددهی و کارایی واحد تجاری را نشان می‌دهد. حاشیه‌ی سود عملیاتی مقادیری که واحد تجاری پیش از کسر بهره و مالیات کسب نموده را با درآمد حاصل از فروش عملیاتی آن مقایسه می‌کند. حاشیه‌ی سود عملیاتی به تحلیل‌گران و سرمایه‌گذاران بالقوه کمک می‌کند تا دریابند که مدیران واحد تجاری تا چه اندازه در کنترل هزینه‌ها و ایجاد درآمدهای سودده مرتبط با عملکرد اصلی واحد تجاری، موفق بوده‌اند. حاشیه‌ی سود عملیاتی بالا نشانه‌ی محکمی است بر این نکته که واحد تجاری هزینه‌های خود را به خوبی مدیریت می‌کند و فروش خود را با سرعت بالاتری نسبت به سرعت رشد هزینه‌ها افزایش می‌دهد.

نسبت‌های مرتبط با سهام

صورت‌های مالی یک واحد تجاری می‌توانند برای دستیابی به ارزش سهام و قابلیت سوددهی آن مورد استفاده‌ی سهام‌داران قرار گیرند. در فرایند دستیابی به ارزش سهام شرکت معیارهای متنوعی دخیل هستند.

سود هر سهم

سود هر سهم شاخصی است که به سرمایه‌گذاری مرتبط می‌شود و سوددهی واحد تجاری را برای هر سهم نشان می‌دهد.

صورت‌های مالی نسبت قیمت به درآمد هر سهم

نسبت قیمت به درآمد هر سهم، سود هر سهم را در قیاس با قیمت سهام جاری قرار می‌دهد تا از این طریق بتواند تا حدی به ارزش‌گذاری صحیح‌تر واحد تجاری بپردازد.

نسبت قیمت به ارزش دفتری

نسبت قیمت به ارزش دفتری به عنوان یک ارزش بنیادی برای سرمایه‌گذاران در نظر گرفته می‌شود چرا که این نسبت ارزیابی بازار از واحد تجاری را با ارزش واقعی آن مقایسه می‌کند.

صورت‌های مالی نسبت پرداخت سود سهام

نسبت پرداخت سود سهام یکی دیگر از معیارهای مفید برای تجزیه و تحلیل صورت‌های مالی است. نسبت پرداخت سود سهام می‌تواند میزان رشد واحد تجاری، ثبات آن و سود پرداخت شده به سهامداران را نشان دهد. نسبت پرداخت سود سهام درصدی از درآمد واحد تجاری را که در قالب سود سهام به سرمایه‌گذاران در سهامِ واحد تجاری پرداخت شده را نشان می‌دهد. هرچه نسبت پرداخت سود سهام بالاتر باشد، اعتماد بیشتری به درآمدهای واحد تجاری در مورد مدیریت ثبات پرداخت سودِ ایجاد شده و پایداری بیشتری برای واحد تجاری درنظر گرفته می‌شود.

سود انباشته

سود انباشته، نشان‌دهنده‌ی آن مقدار از سود است که به صورت سود سهام به سهام‌داران پرداخت نشده است. سود انباشته نشان می‌دهد که کدام بخش از سودهای واحد تجاری در راستای توسعه‌ی تجارت آن قابل سرمایه‌گذاری مجدد هستند.

ترازنامه

اجزای دارایی‌ها و بدهی‌ها واحد تجاری در ترازنامه ارائه می‌شوند. این صورت مالی یک تصویر آنی از سلامت کلی واحد تجاری در اختیار سرمایه‌گذاران قرار می‌دهد. ترازنامه علاوه بر این تصویری از وضعیت بدهی‌های واحد تجاری را به دست می‌دهد.

نسبت‌های بدهی

نسبت‌های‌های بدهی نظیر نسبت جاری، که می‌توانند با استفاده از اطلاعات ارائه شده در صورت‌های مالی محاسبه شوند، تحلیل‌گران را قادر می‌سازند تا به بدهی‌های پرداخت نشده خود رسیدگی کنند.

هزینه‌های سرمایه‌ای

هزینه‌های سرمایه‌ای بالا می‌تواند در ارزیابی وضعیت مالی جاری واحد تجاری و پتانسیل‌های رشد آن مورد استفاده قرار گیرد.

ارائه انواع خدمات حسابداری و مالیاتی توسط تیم نامدارگروپ

مراحل تجزیه و تحلیل صورت‌ های مالی

برای تجزیه و تحلیل صورتهای مالی به زبان ساده ۶ مرحله وجود دارد که در این بخش هر کدام از آن ها را تشریح خواهیم کرد:

شناسایی ویژگی های صنعت و شغل

نخستین مرحله این است که زنجیره ارزش صنعت را مورد بررسی و آنالیز قرار دهید. هر زنجیره ای از فعالیت های مختلف مانند تولید و توزیع، ساخت، ارائه خدمات و … تشکیل می شود.

شناسایی استراتژی های شرکت

بعد از آنکه زنجیره ارزش صنعت را بررسی کردیم و به ماهیت محصولات یا خدماتی که شرکت عرضه می کند پی بردیم باید اقدام به شناسایی استراتژی کنیم. در استراتژی پارامترهای مختلفی مانند تنوع صنعت، یکپارچه سازی زنجیره تامین، تنوع جغرافیایی و … در نظر گرفته می شوند.

ارزیابی کیفیت صورت های مالی

در این مرحله باید مهم ترین صورت های مالی را در چارچوب استانداردهای حسابداری مورد بررسی قرار دهید. به طور مثال در بررسی حساب های ترازنامه باید به مسائلی همچون تشخیص، ارزیابی و طبقه بندی آن توجه کنید. لازم به ذکر است که شناخت و درک وضعیت نقدینگی شرکت مانند سرمایه گذاری، عملیات و فعالیت های مالی به ارزیابی صورت حساب های جریان های نقدی کمک می کند.

تجزیه و تحلیل صورتهای مالی به زبان ساده

تحلیل سودآوری و ریسک های اخیر

بعد از سپری کردن مراحل فوق، متخصصان مالی اقدام به ارزیابی شرکت کرده و بر این اساس، به ارزش شرکت می افزایند. رایج ترین ابزارهایی که در این مرحله مورد استفاده قرار می گیرند مربوط به مدیریت دارایی، ارزیابی خطر، پوشش بدهی، نقدینگی و .. می باشد. توجه داشته باشید که تجزیه و تحلیل نسبت صورت های مالی به روش های مختلف از جمله روش مقایسه ای بسیار ضروری است.

تهیه صورت های مالی پیش بینی شده

این مرحله در تجزیه و تحلیل صورتهای مالی به زبان ساده ، بسیار چالش برانگیز است. اما متخصصین مالی موظف هستند فرضیات منطقی درباره آینده شرکت بسازند و نشان دهند که چطور این فرضیات می تواند هر دو جریان نقدی و بودجه را تحت تاثیر قرار دهد. معمولا این کار مبتنی بر روش هایی از جمله رویکرد درصد فروش انجام می شود.

ارزیابی شرکت

روش های مختلفی برای ارزیابی شرکت وجود دارد که متداول ترین آن ها روش تنزیل جریان های نقدی است. این جریان می تواند در قالب سود سهام پیش بینی شده بیان شود و یا از تکنیک های دقیق تری مانند جریان نقدی آزاد برای سرمایه گذاران شرکت و صاحبین سهام آن استفاده شود. علاوه بر آن روش های دیگر از جمله ارزیابی نسبی یا ارزیابی های مبتنی بر حسابداری نیز وجود دارند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *