حداقل حقوق 1403
فهرست مطالب

حداقل حقوق ۱۴۰۳

حداقل حقوق ۱۴۰۳ با افزایش ۳۵.۳% نسبت به سال ۱۴۰۲ برابر با ۸ میلیون و ۲۰۸ هزار تومان می باشد. در این مطلب شما را با جزئیات حداقل حقوق و دستمزد سال ۱۴۰۳ آشنا می کنیم و عوامل موثر بر افزایش آن را نیز با یکدیگر بررسی خواهیم کرد. به طور مثال متاهل و دارای فرزند بودن از عوامل مهم در افزایش حداقل حقوق ۱۴۰۳ محسوب می شود. اگر می خواهید درباره سنوات حقوقتان بدانید هم در یک مقاله کامل آن را توضیح دادیم.

حقوق اداره کار در سال 1403

حقوق اداره کار در سال ۱۴۰۳

اگر بخواهیم حداقل حقوق ۱۴۰۳ را نسبت به سال گذشته مورد مقایسه قرار دهیم باید به افزایش ۳۵.۳ درصدی آن اشاره کنیم. از سال های بسیار دور تاکنون موضوعی به نام حقوق و دستمزد با چالش ها و بحث های مختلفی همراه بوده است و کارگران همیشه از میزان دستمزد خود ناراضی بوده اند. افزایش تورم و گرانی ها مهم ترین عامل در دامن زدن به این نارضایتی ها محسوب می شود. به همین دلیل بر اساس تصمیمی که شورای عالی کار در نشست ۱۲۹ خود گرفت بنا شد که حداقل حقوق کارگری ۸ میلیون و ۲۰۸ هزار تومان باشد. اما پارامترهایی از جمله متاهل بودن، دارای فرزند بودن و … باعث افزایش حقوق ۱۴۰۳ می شود.

 • حق اولاد: از ۵۳۷ هزار تومان در سال ۱۴۰۲ به ۶۰۰/۷۱۶ تومان در سال ۱۴۰۳ افزایش یافت.
 • بن خوار و بار: از ۱۰۰/۱ میلیون تومان در سال ۱۴۰۲ به ۴۰۰/۱ تومان در سال ۱۴۰۳ افزایش یافت.
 • حق مسکن: به مبلغ ۹۰۰ هزار تومان بدون تغییر باقی ماند.
 • حق تاهل: حق تاهل برای نخستین بار برای کارگران آقا و خانم به میزان ۵۰۰ هزارتومان در نظر گرفته شد.

بر اساس موارد فوق به این نتیجه می رسیم که حقوق وزارت کار ۱۴۰۳ برای یک کارگر متاهل با ۲ فرزند به مبلغ ۱۱ میلیون و ۶۰۹ هزار تومان افزایش پیدا می کند. همچنین دستمزد سایر سطوح کارگری ۲۲% علاوه بر ماهانه ۷۸۰/۹۰۰/ ۶  تومان تعیین شد. لازم به ذکر است که تمام کارفرمایان باید با قوانین مرتبط با این حوزه آشنا باشند. در غیر این صورت باید از خدمات شرکت حسابداری کمک بگیرند. این شرکت ها خدمات متنوعی از جمله خدمات حقوق و دستمزد را به کارفرمایان ارائه می دهند و به آن ها در محاسبه دقیق دستمزد کمک می کنند. 

درباره عیدی ۱۴۰۳ کارگران و کارمندان بیشتر بدانید.

انواع خدمات حسابداری توسط تیم متخصص

جدول حقوق کارگران در سال ۱۴۰۳

اقلام حقوقبر مبنای ریال
حداقل دستمزد روزانه۲,۳۸۸,۷۲۸
حداقل دستمزد ماهانه۳۲۵,۸۸۸
مزد هر ساعت کاری۷۱,۶۶۱,۸۴۰
مزد هر ساعت اضافه کاری۴۶۹.۶۰۷
حق مسکن۹,۰۰۰,۰۰۰
بن خوار و بار۱۴,۰۰۰,۰۰۰
پایه سنوات (با حداقل یکسال سابقه کار)۲,۱۰۰,۰۰۰
حق اولاد (یک فرزند)۷,۱۶۶,۱۸۴
حق اولاد (دو فرزند)۱۴,۳۳۲,۳۶۸
حق تاهل۵,۰۰۰,۰۰۰
حداقل حقوق (کارگران متاهل بدون فرزند با حداقل ۱ سال سابقه کار)۹۹,۶۶۱,۸۴۰
حداقل حقوق (با یک فرزند)۱۰۸,۹۲۸,۰۲۴
حداقل حقوق (با دو فرزند)۱۱۶,۰۹۴,۲۰۸

دستمزد روزانه

اقلام حقوقبر مبنای ریال
شش ماه اول۲,۳۸۸,۷۲۸
شش ماه دوم۲,۳۸۸,۷۲۸

جمع دستمزد ماهانه

اقلام حقوقبر مبنای ریال
شش ماه اول۷۴,۰۵۰,۵۶۸
شش ماه دوم۷۱,۶۶۱,۸۴۰

مزایای ماهانه بن کارگری

اقلام حقوقبر مبنای ریال
شش ماه اول۱۴,۰۰۰,۰۰۰
شش ماه دوم۱۴,۰۰۰,۰۰۰

حق مسکن

اقلام حقوقبر مبنای ریال
شش ماه اول۹,۰۰۰,۰۰۰
شش ماه دوم۹,۰۰۰,۰۰۰

حق تاهل

اقلام حقوقبر مبنای ریال
شش ماه اول۵,۰۰۰,۰۰۰
شش ماه دوم۵,۰۰۰,۰۰۰

جمع دستمزد و مزایای مشمول (افراد مجرد)

اقلام حقوقبر مبنای ریال
شش ماه اول۹۷,۰۵۰,۵۶۸
شش ماه دوم۹۴,۶۶۱,۸۴۰

جمع دستمزد و مزایای مشمول (افراد متاهل)

اقلام حقوقبر مبنای ریال
شش ماه اول۱۰۲,۰۵۰,۵۶۸
شش ماه دوم۹۹,۶۶۱,۸۴۰

سهم کارفرما (۲۳ درصد)

اقلام حقوقبر مبنای ریال
شش ماه اول۲۲،۳۲۱،۶۳۰
شش ماه دوم۲۱،۷۷۲،۲۲۳

سهم کارگر (۷ درصد)

اقلام حقوقبر مبنای ریال
شش ماه اول۶،۷۹۳،۵۴۰
شش ماه دوم۶،۶۲۶،۳۲۹

مجموع حق بیمه

اقلام حقوقبر مبنای ریال
شش ماه اول۲۹،۱۱۵،۱۷۰
شش ماه دوم۲۸،۳۹۸،۵۵۲

حداقل حقوق 1403

حقوق وزارت کار ۱۴۰۳ برای افراد دارای مدرک دیپلم

در جدول حداقل حقوق ۱۴۰۳ باید اشاره ای به دستمزد کارگرانی داشته باشیم که مدرک تحصیلی آن ها دیپلم است. ظاهرا مدرک تحصیلی نباید ارتباطی به میزان حداقل حقوق ۱۴۰۳ داشته باشد. اما برخی از شرکت ها با توجه به قوانین موجود و طبقه بندی مشاغل، حقوق کارگران را بر اساس مدرک تحصیلی تعیین می کنند و ساختار و مقدار مشخصی ندارد.

افزایش حقوق سربازان در سال ۱۴۰۳ چقدر است؟

حداقل مبلغی که به عنوان حقوق برای سربازان مجرد در نظر گرفته شده حدود ۶ میلیون تومان در مناطق غیرعملیاتی و ۷.۵ میلیون تومان در مناطق عملیاتی می باشد. برای سربازان متاهل نیز ۹ میلیون تومان برای مناطق عملیاتی در نظر گرفته شده است. این قانون از فروردین ۱۴۰۳ اجرایی شده است.

نرخ افزایش حقوق بازنشستگان ۱۴۰۳ چقدر است؟

حداقل حقوق ۱۴۰۳ برای وظیفه بگیران و بازنشستگان سازمان تامین اجتماعی و صندوق بازنشستگی کشوری، نیروهای مسلح و صندوق های وابسته به دستگاه های اجرای به میزان ۹ میلیون تومان تعیین شده است.

جدول مالیات حقوق ۱۴۰۳

بر اساس قانون و لایحه بودجه سال ۱۴۰۳ تمام افرادی که درآمد ماهانه آن ها کمتر از ۱۲ میلیون تومان باشد از پرداخت مالیات معاف هستند. در نتیجه افرادی که حداقل حقوق و دستمزد را دریافت می کنند هیچ تکلیفی بابت پرداخت مالیات به دولت نخواهند داشت. نرخ مالیات بر حقوق سال ۱۴۰۳ به شکل پلکانی محاسبه و کسر می شود که در ادامه به آن می پردازیم:

مازاد ۱۲ میلیون تومان الی ۱۶ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان%۱۰
مازاد ۱۶ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان الی ۲۷ میلیون تومان%۱۵
مازاد ۴۰ میلیون تومان%۳۰

نرخ سالانه مالیات بر مجموع درآمد اشخاص حقیقی در سال ۱۴۰۳

مازاد ۱۴۴ میلیون تومان الی ۱۹۸ میلیون تومان%۱۰
مازاد ۱۹۸ میلیون تومان الی ۳۲۴ میلیون تومان%۱۵
مازاد ۳۲۴ میلیون تومان الی ۴۸۰ میلیون تومان%۲۰
مازاد ۴۸۰ میلیون تومان%۳۰

پایه حقوق وزارت کار

آیا افزایش حقوق به بیمه بیکاری تعلق می‌گیرد؟

متاسفانه بسیاری از افراد به دلایل مختلفی شغل خود را از دست می دهند و مجبور می شوند از طریق بیمه بیکاری امرار معاش کنند. بر اساس قانون کار بیمه بیکاری برابر با ۵۵% حقوق پایه می باشد. اگر افزایش سالانه حقوق بیشتر از ۵۵% باشد افزایش حقوق به بیمه بیکاری هم تعلق می گیرد.

حداقل دستمزد توسط چه مرجعی تعیین می‌شود؟

تعیین حداقل حقوق ۱۴۰۳ توسط وزارت کار تعیین می شود و پرداخت آن نیز توسط قانون کار تضمین شده است. قطعا این میزان از حقوق و دستمزد باید کفاف معاش کارگران را بدهد و خانواده وی را از نظر اقتصادی تامین کند. با توجه به شرایط تورمی کشور، شورای عالی کار هرساله میزان حقوق کارگران را افزایش می دهد.

اگر شما جزو کارفرمایان کشور هستید توصیه می کنیم برای محاسبه دقیق مبلغ حقوق و دستمزد کارگران، از نرم افزارهای تخصصی استفاده کنید. این نرم افزارها به دلیل قابلیت هایی که دارند می توانند حقوق کارگران را با جزئیات کامل محاسبه کرده و در موعد مقرر به آن ها پرداخت کنند.

شورای عالی کار چگونه حداقل دستمزد را مشخص می‌کند؟

شورای عالی کار از اعضای مختلفی تشکیل شده که با یکدیگر همکاری می کنند و حداقل دستمزد را بر اساس قانون کار و شرایط اقتصادی کشور تعیین می کنند. علاوه بر وزیر کار و امور اجتماعی، سایر اعضای شورای عالی در دوره های دوساله انتخاب می شوند و نتایجی که در این شورا اخذ می شود از سوی کارفرمایان و کارگران لازم الاجرا می باشد.

حداقل دستمزد چیست؟

میزان افزایش سقف معافیت مالیاتی اصناف و مشاغل در سال ۱۴۰۳ چقدر است؟

در خصوص تعیین سقف مالیاتی برای اصناف و مشاغل چالش ها و حواشی زیادی وجود داشت تا اینکه نهایتا در لایحه بودجه ۱۴۰۳ بر مبنای پیشنهادی که از سوی سازمان امور مالیاتی کشور ارائه شد و مورد تایید رئیس جمهور قرار گرفت، سقف معافیت مالیاتی به ۱۲.۵ میلیون تومان در ماه و ۱۵۰ میلیون تومان در سال افزایش پیدا کرد.

طبق بند ۱ تبصره ۱۶ لایحه ۱۴۰۳ ضریب حقوق و دستمزد گروه های حقوق بگیر ۱۸%، وظیفه بگیران، بازنشستگان و مشترکان صندوق های بازنشستگی لشکری و کشور ۲۰% افزایش پیدا کرد. همچنین مستمری والدین شهدا با حداقل دریافتی بازنشستگان کشوری معادل خواهد بود.

قبلا برای معافیت مالیاتی در سال ۱۴۰۳، مبلغ ۱۰ میلیون تومان در ماه تعیین شده بود که انتقادات جدی کارشناسان و البته حقوق بگیران را در پی داشت. به همین دلیل با پیشنهاد سازمان امور مالیاتی و تائید رئیس جمهور، کف معافیت مالیاتی کارگران و کارکنان به ۱۲ میلیون تومان رسید. تصمیم مذکور در راستای تحقق عدالت و کاهش فشار به قشرهای کم درآمد جامعه می باشد.

حداقل دستمزد چیست؟

حداقل دستمزد همان مبلغی است که در ازای انجام کار یا خدمت در بازه زمانی مشخص، به کارگران پرداخت می شود. هیچ کدام از کارفرمایان نمی توانند این میزان را کاهش دهند. هر ساله شاهد هستیم که حداقل حقوق توسط دولت افزایش پیدا می کند و کارفرمایان موظف به پرداخت آن هستند. در حال حاضر حداقل حقوق ۱۴۰۳ بر اساس پارامترهای مختلفی که در این مطلب به آن اشاره کردیم تعیین می شود.

نکته مهمی که در خصوص مبلغ حداقل حقوق وجود دارد و باید به آن توجه داشته باشید این است که میزان مبلغ حقوق بیکاری بر تعیین حداقل حقوق تاثیرگذار است. در قانون تامین اجتماعی آمده که مبلغ بیکاری نباید از حداقل حقوق کمتر باشد.  

مقایسه حداقل مزد کارگری و کارمندی

بدیهی است که تفاوت فاحشی میان حداقل مزد کارگری و کارمندی وجود دارد و این موضوع تا حد زیادی باعث نارضایتی قشر کارگر شده است. همان طور که اشاره کردیم حداقل حقوق ۱۴۰۳ برای کارگران حدود ۷ میلیون تومان است. در حالی که حقوق پایه کارمندان ۷ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان می باشد و اگر ارقامی از جمله مزایای معیشتی، هزینه مسکن، پاداش، تسهیلات قرض الحسنه، پاداش فرزندآوری و … را به آن اضافه کنیم مجموع حقوق ماهانه یک کارمند به حدود ۱۵ میلیون تومان می رسد.

علاوه بر تمام مزایایی که کارکنان از آن بهره مند می شوند می توان به هدایای نقدی دولت به کارکنان خود به ازای مناسبت های مختلف نیز اشاره کرد. تفاوتی که میان حقوق این دو قشر وجود دارد باعث شده تا کارمندان از نظر معیشتی در وضعیت بهتری به سر ببرند و مانند همیشه فشارهای اقتصادی بر قشر ضعیف جامعه که همان کارگران هستند وارد شود.

انواع خدمات حسابداری توسط تیم متخصص

افزایش حقوق سال ۱۴۰۳ شامل حال چه کسانی می شود؟

افزایش حقوق برای تمام کارگران و کارمندانی که مشمول قانون وزارت کار هستند اعمال می شود. این میزان برای کارمندان شرکت های خصوصی، دستگاه های اجرایی، وزارت اطلاعات، نیروهای مسلح، سازمان انرژی اتمی و … شامل ۲۰% می باشد. همچنین اعضای هیئت علمی دانشگاه، کارکنان کشوری و لشکری، کارمندان موسسات آموزش عالی، قضات و … نیز شامل این میزان از افزایش حقوق خواهند بود.

حداقل سنوات دریافتی در پایان سال ۱۴۰۲ چقدر است؟

بر طبق اعلام وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی مبلغی که برای پایه سنوات کارگران در سال ۱۴۰۲ درنظر گرفته شده است روزانه ۷ هزار تومان می باشد. به این معنا که برای ماه های ۳۰ روزه مبلغ ۲۱۰ هزار تومان و برای ماه های ۳۱ روزه مبلغ ۲۱۷ هزار تومان است.

پرداخت سنوات با هدف جبران مشکلات ناشی از کار مانند فرسایش کاری درنظر گرفته شده است و از آن به عنوان مزایای پایان خدمت نیز یاد می شود. در قانون مربوطه آمده که کارفرمایان وظیفه دارند به کارگرانی که یکسال یا بیشتر از آن، در کارگاه مشغول به کار هستند مبلغی معادل ۱ ماه حقوق را به عنوان مزایای پایان کار در نظر بگیرند.

عیدی سال ۱۴۰۳ چقدر است؟

هر ساله با توجه به نرخ تورم، شرایط اقتصادی و البته نظر هئیت وزیران، مبلغ عیدی تعیین می شود. این مبلغ متناسب با میانگین درآمد افراد متفاوت است. به طور مثال مشاغل و صنایعی که سودآوری بیشتری دارند قطعا عیدی بیشتری برای کارکنان خود در نظر می گیرند. علاوه بر آن توجه داشته باشید که عیدی ۱۴۰۳ با توجه به دو عامل زیر تعیین می شود:

 • مصوبه مجلس شورای اسلامی: بر اساس ماده واحده مصوب سال ۱۳۷۰ مجلس شورای اسلامی، تمام کارفرمایان باید به هر کدام از کارگران خود معادل ۶۰ روز، عیدی و پاداش بپردازند. لازم به ذکر است که این مقدار نباید از حقوق ۹۰ روز کاری تجاوز کند.
 • بخشنامه سازمان امور مالیاتی: هر ساله شاهد هستیم که سازمان امور مالیاتی، در خصوص شیوه محاسبه عیدی و مالیات آن بخشنامه ای صادر می کند. در این بخشنامه به محدوده معافیت مالیاتی عیدی و نرخ مالیات برای مازاد آن اشاره می شود.

فرمول محاسبه دقیق عیدی سال ۱۴۰۳

کارگران با سابقه یکسال

 • عیدی = (۶۰ روز × مزد روزانه)

کارگران با سابقه کمتر از یک سال

 • عیدی = (روزهای کارکرد × حقوق روزانه) × (۶۰ روز ÷ ۳۶۵ روز)

شرایط معافیت مالیاتی حقوق و دستمزد چیست؟

شرایط معافیت مالیاتی حقوق و دستمزد چیست؟

کسانی که حداقل حقوق ۱۴۰۳ یعنی مبلغ ۱۲ میلیون تومان را دریافت می کنند از پرداخت مالیات بر حقوق و دستمزد معاف هستند. اما فاکتورهای زیر در تعیین معافیت مالیاتی نیز تاثیرگذار می باشد:

 • حقوق دوران مرخصی ( مانند مرخصی زایمان، مرخصی استعلاجی و … )
 • سنوات
 • حقوق روزهای مرخصی که هنوز استفاده نشده
 • حقوق بازنشستگی
 • مستمری های پرداخت شده به وراث در صورت بازنشستگی
 • موارد درمانی ( بیمه تکمیلی، بیمه درمان نیروهای مسلح، بیمه تامین اجتماعی کارمندان و … )
 • مزایای غیر نقدی
 • عیدی و پاداش آخر سال

در این مطلب تلاش کردیم تا دیدگاهی همه جانبه نسبت به موضوع حداقل حقوق ۱۴۰۳، مالیات بر حقوق، معافیت های مالیاتی و … داشته باشیم. قطعا اگر شما جزو اقشار کارمند یا کارگر جامعه هستید باید با قوانین وضع شده در این حوزه آشنایی کامل داشته باشید و از حقوق خود محافظت کنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *