حسابداری مالیاتی
فهرست مطالب

حسابداری مالیاتی | حسابداری مالیاتی چیست ؟

در حسابداری مالیاتی به جای پرداختن به صورت های مالی عمومی و نمایش آن ها، بر روی مبحث مالیات و حسابداری امور مالیاتی متمرکز می شویم. حسابداری مالیاتی به عنوان یک شاخه تخصصی در علم حسابداری محسوب می شود و قوانین واضحی درباره آن وجود دارد که تمام کسب و کارها باید به آن پایبند باشند. در سال های اخیر قوانینی که در این حوزه وضع شده بسیار متعدد بوده اند و دائما نیز در حال بروزرسانی می باشند.

منظور از حسابداری مالیاتی چیست ؟

حسابداری مالیاتی یکی از انواع حسابداری به شمار می رود که تمرکز اصلی او بر روی مباحث و حسابداری امور مالیاتی شرکت ها می باشد. تمام اشخاص حقیقی و حقوقی که ملزم به پرداخت مالیات هستند به این نوع از حسابداری نیاز دارند و آن را به عنوان یکی از مهم ترین خدمات مالی و مالیاتی در حسابداری درنظر می گیرند. این نوع از حسابداری به نحوی طراحی شده است که بستر مناسبی برای نظارت بر پول های ورودی و خروجی را فراهم می آورد. همان طور که می دانید تمام مشمولان مالیاتی، باید در موعد مقرر اقدام به ارائه اظهارنامه کنند. تکمیل صحیح اظهارنامه مالیاتی به جز استفاده از حسابداری مالیاتی امکان پذیر نیست.

انجام تمامی خدمات مالیاتی توسط تیم خبره نامدارگروپ

حسابدار مالیاتی کیست؟

علم حسابداری از شاخه های متعددی برخوردار است که یکی از تخصصی ترین آن ها حسابداری مربوط به امور مالیاتی می باشد. افرادی که در این جایگاه فعالیت می کنند از علم و دانش خود به منظور کمک به اشخاص حقیقی و حقوقی مشمول مالیات استفاده خواهند کرد تا علاوه بر کاهش بدهی های مالیاتی، از معافیت های مالیاتی و بخشودگی های موجود در زمینه شغلی بهره مند شوند. تمام شرکت های خدماتی، بیمه ای، تولیدی، بازرگانی، دولتی و … اقدام به استخدام حسابداران مالیاتی می کنند. اما سوالی که در این بخش مطرح می شود مهمترین وظیفه حسابداری مالیاتی چیست ؟

وظایف حسابداری مالیاتی

وظایف حسابدار مالیاتی

مالیات یکی از مهم ترین راه های درآمد دولت محسوب شده که به دو نوع مستقیم و غیرمستقیم طبقه بندی می شود. حسابداران مربوطه برای تهیه و تنظیم اسنادی همچون اظهارنامه های مالیاتی باید از قوانینی پیروی کنند که در این زمینه تصویب شده اند. همچنین آن ها باید قبل از موعد پرداخت مالیات، به اشخاص حقیقی و حقوقی کمک کنند تا میزان بدهی مالیاتی خود را کاهش دهند و از طریق قانون، ماده و تبصره هایی که در این زمینه وجود دارد از معافیت های مالیاتی بهره مند شوند. در ادامه به طور جامع و کامل وظایف حسابدار مالیاتی را شرح می دهیم:

بررسی صورت ‌های مالی

بررسی صورت های مالی در حسابداری مالیاتی ضروری است. زیرا حسابداران باید تصویر روشنی از وضعیت مالی مشتریان خود بدست آورند و به دید دقیقی از امور مالی برسند. همچنین آن ها باید مطمئن شوند که تمام مواد با مقررات موجود هماهنگی دارد. توجه داشته باشید که همکاری مشتری ( اشخاص حقیقی و حقوقی ) در این مرحله اهمیت زیادی دارد و بدون همکاری آن ها، حسابدار مالیاتی به موفقیت چشمگیری دست پیدا نخواهد کرد.

برنامه ریزی برای بودجه

منظور از برنامه ریزی بودجه ای در حسابداری مالیاتی چیست ؟ فردی که حسابدار مالیاتی است و امور مربوط به یک شرکت یا فرد حقیقی را انجام می دهد یک مسئولیت مهم دارد و آن هم کمک به مشتریان خود در صرفه جویی هزینه ها و پایبندی به بودجه می باشد. متاسفانه بسیاری از اشخاص حقیقی و حقوقی نمی دانند که بیشتر از درآمدشان خرج می کنند و این امر مشکلات عدیده ای را در آینده برای آن ها ایجاد می کند. حسابدار مالیاتی به مشتریان خود کمک می کند تا سودآوری را بهبود ببخشند و درآمد خود را افزایش دهند.

حسابداری مالیاتی چیست

سازماندهی سوابق مالی

یکی دیگر از وظایف حسابداران مالیاتی این است که اطلاعات مشتریان را در پرونده نگهداری کنند تا هر زمان که نیاز بود، به آن دسترسی پیدا کنند. این موضوع باعث می شود تا سازماندهی سوابق مالی به نحو احسن انجام شود.

محاسبه مالیات

یکی از ارکان مهم در حسابداری مالیاتی محاسبه مالیات است. حسابدار با محاسبه و تکمیل اظهارنامه ، مشتریان خود را از بدهی های مالیاتی مطلع می کند. همچنین به مشتریان گوشزد می کند که عدم پرداخت مالیات در زمان مشخص چه عواقبی در پی دارد. بسیاری از افراد حقیقی یا حقوقی تصور می کنند که جریمه عدم پرداخت مالیات، صرفا نقدی است. در حالی که گاها جریمه های غیرنقدی، بسیار سنگین تر از جریمه های نقدی می باشند. به طور مثال محرومیت از معافیت های مالیاتی یا عدم بخشودگی های مالیاتی برای مشتریان بسیار سنگین خواهد بود.

توجه داشته باشید که حسابداران مالیاتی باید با مشتریان خود به نحو احسن ارتباط برقرار کنند و اطلاعات مفید را در زمان مقرر به آن ها برسانند. زیرا مطلع شدن از آخرین قوانین، اخبار، فراخوان ها و … از بروز بسیاری از مشکلات در آینده جلوگیری می کند.

مهارت های مهم در حسابداری مالیاتی چیست ؟

حسابداران مالیاتی باید به مهارت هایی واقف باشند که به کمک آن ها بتوانند کیفیت کار خود را ارتقا دهند. قطعا اگر در محاسبه امور مالیاتی به این مهارت ها توجه نشود نمی توان انتظار نتیجه ای امیدبخش را داشت.

آشنایی با قوانین مالیاتی

قوانین مالیاتی در کشور ایران به طور مداوم بروزرسانی می شوند. یک حسابدار مالیاتی باید خود را بروز نگه دارد و برای موفقیت در کار خود با تمام قوانین آشنا باشد. گاهی اوقات یک بخشنامه یا ابلاغیه جدید، حاوی اطلاعاتی است که اشخاص حقیقی یا حقوقی را شامل معافیت ها و بخشودگی های مالیاتی می کند.

اطلاع از بهترین روش‌ های حسابداری

یکی از مهم ترین مهارت هایی که یک حسابدار مالیاتی باید به آن واقف باشد این است که بتواند از بهترین روش های حسابداری برای ترسیم مسیرهای پیش رو استفاده کند. معمولا ترسیم این مسیرها بر اساس داده های خام صورت می گیرد. مهارت هایی که در این بخش مورد نیاز است شامل قدرت آنالیز حساب ها، گزارشات مالی، حقوق و دستمزد، حسابرسی و مالیات بر درآمد می باشد.

آشنایی با انواع نرم افزار حسابداری

بهترین ابزار کمکی برای حسابداری مالیاتی چیست ؟ اگر در سال های گذشته از ابزارهای کمکی مانند نرم افزارها صحبت می کردیم کمتر کسی باور می کرد که این ابزارها می تواند به حسابدار مالیاتی کمک کند و روند آن را بهبود دهد. اما امروزه تمام حسابداران از این نرم افزارها به منظور بهبود کیفیت کار خود استفاده می کنند. نرم افزارهای حسابداری علاوه بر انجام امور حسابداری، قادرند بسیاری از گزارشات مالی، مالیاتی و … را به طور خودکار و بدون خطا انجام دهند.

حسابداری مالیاتی

آشنایی با محاسبات پیچیده

معمولا حسابداران مالیاتی با حجم زیادی از داده ها سروکار دارند. آن ها باید با محاسبات پیچیده آشنایی داشته باشند و بتوانند اعداد را به طور دقیق تحلیل کنند. البته همان طور که اشاره شد نرم افزارهای حسابداری در این زمینه به کمک آن ها می آید و بسیاری از امور را به طور خودکار و سریع انجام می دهد.

علاوه بر تمام مهارت های مذکور می توان به مدیریت زمان، قدرت کار تیمی ، توجه به جزئیات و … نیز اشاره کرد. قطعا کار حسابداران مالیاتی در فصل مالیات بسیار زیاد است. آن ها باید در مدیریت زمان به نحو احسن عمل کنند تا کیفیت کارشان تحت تاثیر منفی قرار نگیرد. بروز کوچک ترین اشتباه در محاسبات می تواند به بدهی های عمده ای منجر شود که عدم پرداخت آن ها عواقب سنگینی در برخواهد داشت. همچنین تشکیل پرونده های مالیاتی و پیگیری های مربوطه از دیگر عواقب این موضوع می باشد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *