سنوات چیست
فهرست مطالب

سنوات چیست ؟ | نحوه محاسبه سنوات

سنوات چیست و نحوه محاسبه آن به چه صورت است؟ سنوات یکی از خدمات حقوق و دستمزد است که کارفرما موظف به پرداخت آن به کارکنان و کارگران خود می باشد. سنوات همان پاداش پایان خدمت است که در هنگام فراغت از کار ( بازنشستگی، استعفا، از کار افتادگی و سایر موارد خاص ) به حساب کارکنان واریز می شود. این مبلغ معادل یک ماه مزد ثابت کارکنان (آخرین ماه) می باشد. در این مطلب علاوه بر نحوه محاسبه سنوات، به سنوات سال ۱۴۰۳ نیز اشاره خواهیم کرد.

سنوات چیست و چه افرادی آن را دریافت می کنند؟

متاسفانه برخی از افراد علی رغم شاغل بودن هنوز به خوبی نمی دانند که سنوات چیست و چه جایگاهی در قانون وزارت کار دارد. با نزدیک شدن به ایام پایانی سال، کارمندان، کارگران و البته کارفرمایان درگیر عیدی و سنوات می شوند. در واقع می توان گفت که سنوات یکی از مزایای اجباری است که کارفرما باید در اختیار کارکنان خود قرار دهد.

این مبلغ که بر اساس پایه حقوق در نظر گرفته شده به حساب کارکنان واریز می شود. کارفرمایان باید بر مبنای یک سال کار و معادل یک ماه آخرین مزد، به عنوان سنوات به حساب کارکنان خود واریز کنند. توجه داشته باشید که مبلغ پرداختی نباید از ۹۰ روز حداقل مزد روزانه قانونی تجاوز کند.

نحوه محاسبه سنوات

بر مبنای ماده ۲۱ قانون کار، سنوات باید همزمان با فسخ قرارداد یا خاتمه همکاری به کارکنان و کارگران پرداخت شود. اگر کارگری کمتر از ۱ سال کارکرد داشت باید نسبت به مدت کارکرد، محاسبه سنوات را انجام داد و مبلغ مورد نظر را به حساب او واریز کرد. این شرایط راجع به کارگری که کار خود را ترک کرده نیز صدق می کند. البته در سال های گذشته چنین نبود. اما امروزه در قانون کار تصریح شده که کارفرما موظف به پرداخت سنوات به کارگری که ترک کار کرده نیز می باشد. در ادامه به نحوه محاسبه سنوات اشاره خواهیم کرد.

توجه کنید که اگر فردی در هنگام عقد قرارداد با کارفرما اعلام کرد که تمایلی به دریافت سنوات ندارد کاملا اشتباه است. کارفرما در هر صورت ملزم به پرداخت سنوات به او می باشد. اگر کارفرما قادر به محاسبه دقیق میزان سنوات نیست می تواند آن را به شرکت خدمات حسابداری بسپارد. این شرکت ها علاوه بر ارائه خدمات مالی و مالیاتی، قادر به انجام امور حسابداری و حقوق و دستمزد نیز می باشند.

سنوات سال ۱۴۰۲

نحوه محاسبه سنوات سال ۱۴۰۳

نحوه محاسبه سنوات چیست و شرایط آن در سال ۱۴۰۳ چگونه است؟ برای محاسبه آن باید حقوق پایه کارکنان در تعداد روزهای کارکرد آن ها ضرب شود و عدد بدست آمده بر ۳۶۵ روز تقسیم شود. حاصل به عنوان سنوات پایان خدمت کارکنان در سال ۱۴۰۳ محسوب می شود. اگر یکی از کارکنان در سال های گذشته، سنوات ذخیره دارد باید آن را نیز محاسبه کرد و به سنوات سال ۱۴۰۳ اضافه کرد و آن را به طور یکجا به حساب او واریز کرد. فرمول زیر برای نحوه محاسبه سنوات مورد استفاده قرار می گیرد.

( سنوات = ۳۶۵/ تعداد روزهای کارکرد × حقوق پایه )

منظور از پایه سنوات و حق سنوات چیست ؟

حق سنوات به کارگرانی تعلق می گیرد که سابقه کاری آن ها یکساله است. اما پایه سنوات برای کارگاه هایی است که از طرح طبقه بندی مشاغل استفاده می کنند و پایه سنوات باید به حداقل حقوق آن ها افزوده شود. در واقع پایه سنوات را می توان به عنوان بخش حمایتی پایه حقوق درنظر گرفت که توسط شورای عالی کار، به منظور جبران حداقل دستمزد تصویب و ابلاغ شده است. پایه سنوات به عنوان یکی از مزایای جانبی حقوق در نظر گرفته می شود و معمولا هر سال تغییر می کند. اما بر طبق آن حقوق کارگران اضافه نمی شود. به همین دلیل شورای عالی کار از پایه سنوات برای جبران حداقل حقوق یاد می کند.

انجام کلیه خدمات حقوق و دستمزد با مشاوره رایگان

متاسفانه یکی از مشکلاتی که کارکنان، کارگران و سایر شاغلین به آن دچار هستند تبعیض میان قراردادهای رسمی و غیررسمی است. قبل از سال ۹۲ که قانون پایه سنوات در مجلس بررسی شد به این نتیجه رسیدند که کارکنان و کارگران رسمی یا غیر رسمی که قرارداد رسمی یا غیررسمی دارند مشمول پایه سنوات می شوند و هیچ تفاوتی میان آن ها وجود ندارد. اما برخی از کارفرمایان نسبت به این موضوع بی توجه اند و مزایا کارکنان را تمام و کمال پرداخت نمی کنند. قطعا پیگیری کارکنان از طریق مراجعه قانونی می تواند آن ها را به حق و حقوق شان برساند.

پرداخت سنوات توسط کارفرما چه زمانی انجام می شود؟

اکنون که به خوبی می دانیم سنوات چیست و نحوه محاسبه سنوات چگونه است نوبت به این می رسد که به این سوال پاسخ دهیم که کارفرما چه زمانی باید سنوات کارکنان را به آن ها بپردازد؟ در جواب باید به یک کلمه بسنده کنیم و آن هم ” زمان خاتمه قرارداد کار ” می باشد. شرایط مختلفی باعث خاتمه قرارداد کار می شوند که شامل بازنشستگی، از کار افتادگی کلی، اخراج موجه کارکنان، اتمام زمان قرارداد، استعفا، فوت و فسخ قرارداد بر مبنای متن قرارداد می باشد.

سنوات چیست

تصورات اشتباه راجع به پایه سنوات چیست ؟

جالب است بدانید که راجع به پایه سنوات تصورات اشتباهی در جامعه و میان کارگران وجود دارد. به طور مثال تا قبل از سال ۹۲ پایه سنوات صرفا به قراردادهای رسمی تعلق می گرفت. اما طی بخشنامه ای که بدین منظور به کارگاه ها و کارخانه ها ابلاغ شد کارفرمایان نباید تبعیضی میان این دو قائل شوند و به کارگرانی که قراردادهای رسمی و غیررسمی دارند سنوات بپردازند.

یکی دیگر از تصورات اشتباه راجع به پایه سنوات این است که فقط به حداقل بگیران تعلق می گیرد. در حالی که هر کدام از کارگران و کارکنانی که سال اول کار خود را به اتمام رسانده اند از سال دوم مشمول پایه سنوات شده و ارتباطی به میزان حقوق او ندارد.

از آنجایی که پایه سنوات، جزئی از حقوق است کارفرما موظف است هر ماه آن را به پایه حقوق اضافه کند. برخی از کارفرمایان تصور می کنند که پایه سنوات می تواند در انتهای قرارداد و یا انتهای سال پرداخت شود که کاملا اشتباه است.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *