سیستم اطلاعات حسابداری چیست؟
فهرست مطالب

سیستم اطلاعات حسابداری چیست؟

کاربرد سیستم اطلاعات حسابداری چیست؟ حسابدارانی که از این سیستم استفاده می کنند قادرند تراکنش های مالی شرکت را در بالاترین سطح و میزان دقت، ثبت و ردگیری کنند. همچنین داده های مالی در راحت ترین شکل ممکن در اختیار ذینفعان و تصمیم گیرندگان قرار خواهد گرفت تا بتوانند تصمیمات بهتری اخذ کنند. کسانی که از سیستم اطلاعات حسابداری استفاده می کنند شامل حسابداران، مدیران مالی ارشد، مشاوران مالی، حسابرسان، مدیران کسب و کار و تحلیل گران کسب و کار می باشند.

سیستم اطلاعات حسابداری

ویژگی های سیستم حسابداری

منظور از سیستم اطلاعات حسابداری چیست و چگونه به تصمیم گیرندگان کمک می کند تا بهترین تصمیم را اتخاذ کنند؟ اطلاعات حسابداری به عنوان یک حلقه اتصال میان فعالیت های تجاری، سرمایه گذاران و تصمیم گیرندگان می باشد و سیستمی که بدین منظور طراحی می شود گزارش های هوشمندانه ای ارائه می کند تا تصمیم گیری بر اساس آن آسان تر شود. به طور مثال هنگامی که مدیریت اهداف فروش را تعیین می کند، کارکنان می توانند مقدار مناسبی از موجودی را سفارش دهند. سفارش موجودی با انتقال به بخش حسابداری، از یک پرداخت جدید خبر می دهد و زمانی که فروش در کسب و کار اتفاق می افتد افراد و بخش های مختلفی از سازمان درگیر می شوند که شامل واحد انبار، بخش حسابداری، فروشندگان، بخش خدمات مشتری، بخش حمل و نقل و … می باشند.

در حال حاضر پیاده سازی سیستم های اطلاعاتی حسابداری با گذشته متفاوت شده و به جرات می توان گفت که یکی از سیستم های پیچیده و مبتنی بر قابلیت های فناوری اطلاعات، روش ها و فرآیندهای پیشرفته حسابداری می باشد. با توجه به موارد مذکور می توان به این نتیجه رسید که تنها وظیفه حسابدار، انجام امور حسابداری نیست. بلکه او باید به آخرین فناوری های موجود در این عرصه اشراف داشته باشد و بتواند خدمات حسابداری را بر اساس سیستم های روز دنیا انجام دهد.

انواع خدمات حسابداری توسط تیم متخصص

اجزای سیستم اطلاعات حسابداری چیست؟

اجزای تشکیل دهنده سیستم حسابداری چیست ؟ هر کدام از سیستم های حسابداری از ۶ بخش تشکیل می شود که شامل موارد زیر هستند:

 • کارکنان: کاربران سیستم اطلاعات حسابداری هستند.
 • دستورالعمل ها: به منظور جمع آوری، مدیریت و ثبت داده های مالی کاربرد دارند.
 • داده ها: اطلاعات مالی مرتبط با فرآیندهای کسب وکار می باشند.
 • نرم افزار: برنامه ای برای پردازش داده ها هستند.
 • زیر ساخت فناوری: شبکه هایی هستند که سیستم اطلاعات حسابداری را در اختیار افراد مرتبط قرار می دهند.
 • اقدامات امنیتی و کنترل های داخلی: مسائل امنیتی درون سیستم که به منظور محافظت از داده ها و اطلاعات مالی ایجاد می شوند.

کدام اطلاعات در سیستم حسابداری ثبت می شوند؟

در این بخش با این سوال مواجه می شویم که داده ها و اطلاعات قابل ثبت در سیستم اطلاعات حسابداری چیست ؟ هر گونه اطلاعاتی که بر روی مسائل مالی شرکت تاثیرگذار هستند باید در این سیستم ثبت شوند:

 • صورتحساب های فروشندگان
 • صورتحساب های مشتریان
 • گزارش های آنالیز فروش
 • سفارشات فروش
 • الزامات خرید
 • محتوای دفاتر معین و کل
 • داده های مرتبط با حقوق و دستمزد
 • اطلاعات مالیاتی
معرفی سیستم اطلاعات حسابداری

معرفی سیستم اطلاعات حسابداری

فرآیند اجرای سیستم اطلاعات حسابداری چیست؟

 • ثبت داده ها: ثبت داده ها بر اساس مدارکی همچون فاکتورهای خرید و فروش، رسید پرداخت ها و دریافت ها و … انجام می شود.
 • پردازش داده ها: بعد از آنکه مدارک اولیه در سیستم اطلاعات حسابداری به ثبت رسیدند پردازش آن ها انجام می شود. این پردازش به ترتیب شامل: آنالیز داده ها و تاثیر آن ها بر وضعیت مالی، انتقال آن ها به دفتر روزنامه و سپس به دفتر کل می باشد. هنگامی که حجم رویدادهای مالی مربوط به یک حساب در دفتر کل زیاد باشد برای ثبت اطلاعات جزئی تر و تفضیلی باید از دفاتر معین استفاده کرد.
 • ستاده ها: هنگامی که پردازش داده ها در سیستم حسابداری انجام شد، خروجی آن گزارش مالی می باشد. این گزارش باید قابل اتکا، دقیق، مفید و مختصر باشد و با نوع تصمیم گیری ذینفعان مرتبط باشد.
 • بازخورد: برای آنکه صحت رویدادهای مالی در دفاتر روزنامه و کل تایید شود باید در انتهای هر ماه، تراز آزمایشی تهیه کرد. این تراز به عنوان ستاده های سیستم حسابداری محسوب می شود و مبنایی برای کنترل پردازش اطلاعات (بازخورد) است. توجه داشته باشید که برخی از اطلاعات استخراج شده بعد از تغییرات به منظور اصلاح سیستم حسابداری به شکل داده های جدید مجددا وارد سیستم می شوند.

هدف از اجرای سیستم اطلاعاتی حسابداری

از نظر شما هدف از اجرای سیستم اطلاعات حسابداری چیست و چرا سازمان ها از آن استفاده می کنند؟ این سیستم ها بیشترین بار اطلاعاتی را به مدیران ارائه می دهند تا آن ها بتوانند برنامه ریزی و کنترل بهتری در امور داشته باشند.

حسابداران به عنوان ارائه کنندگان این اطلاعات محسوب می شوند که به کمک این سیستم داده ها را پردازش کرده و در اختیار مدیر سازمان و سایر استفاده کنندگان و ذینفعان قرار می دهند. به همین دلیل می توان گفت که این سیستم به تصمیم گیرندگان کمک می کند تا سنجش، پردازش و انتقال اطلاعات به درستی انجام شود و خروجی آن اطلاعات مفید و ارزشمندی باشد.

سیستم اطلاعات حسابداری چیست؟

 

جمع بندی

این روزها تمام سازمان ها و شرکت ها به یک سیستم اطلاعات حسابداری خوب نیازمند هستند تا به وسیله آن بتوانند امور مالی را به بهترین نحو مدیریت کنند و به تبع آن برنامه ریزی دقیق تری برای آینده انجام دهند. در حال حاضر نرم افزارهای مختلفی بدین منظور وجود دارد که هر کدام از آن ها قادرند روند ثبت، پردازش، گزارش دهی و … را به خوبی انجام دهند. اما قبل از هر چیز باید معیارهای انتخاب را بشناسید و بر اساس آن عمل کنید.

۵/۵ - (۲ امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *