فرار مالیاتی
فهرست مطالب

همه چیز درباره فرار مالیاتی

فرار مالیاتی چیست؟

به طفره رفتن و فرار کردن از مالیات چه به صورت قانونی یا غیرقانونی و حتی نصفه و نیمه پرداخت کردن مالیات فرار مالیاتی گفته میشود.

فرار مالیاتی کاریست غیرقانونی و معمولا افراد از درآمدهای خود مالیات را نمی دهند یا نصفه پرداخت یا به عبارتی کمتر از حدی است که قانون تعیین میکند.

از مالیات هایی که فرار نهفته دارند می توان جهت توزیع درآمد و نرخ بالا اشاره کرد،افزایش نرخ بالا باعث کاهش سرمایه گذاری و فرار مالیاتی می شود.

در همه ی کشورها فرار مالیاتی وجود دارد از جمله ایران، برای جلوگیری از این فرار مالیاتی باید در کشور فرهنگ سازی شود.تمامی این مالیات ها برای آبادانی کشور پرداخت می شود

جرم فرار مالیاتی

در ماده ی ۲۰۱و ۲۰۷قانون فرار مالیاتی  جرم و نتیجه ی آن حبس یا پرداخت جریمه است.

در قانون ۲۰۱قانون فرار از مالیات می دانیم اگر شخص به عمد به صورت علمی و آگاه به مدت سه سال متوالی از اظهارنامه مالیاتی، سود وزیان وترازنامه خودداری کند خود جرم انجام داده است،در ماده ی ۲۰۱قانون فرار از مالیات افراد با سند و مدارک جعلی میتوانستند از مالیات فرار کنند اما در سال ۱۳۹۴ باعث اصلاح این قانون شد و ماده ی ۲۷۴قانون فرار مالیاتی بوجود آمد که در این ماده هرگونه تخلف جرم و حبس نیز دارد. اگر فرد مالیات پرداخت نکند به مدت ۳ماه تا یکسال حبس کیفری و طبق قانون قبل از کشف جرم خود اسناد و مدارک را به سازمان مالیات تحویل دهد تحت تعقیب کیفری نخواهد بود و اگر شخص تحت تعقیب کیفری قرار بگیرد جریمه ی سنگین متحول میشود و شامل تخفیف مجازات نمیشود.

راه های فرار مالیاتی

 • اسناد سود و زیان، مدارک به درستی تنظیم نشده باشد
 • اظهارنامه به مدت ۳سال متوالی به سازمان مالیات تحویل داده نشود
 • مخفی کردن اظهارنامه
 • در دسترس قرار ندادن و مانع مامور مالیات شدن
 • استفاده از کارت بازرگانی دیگران
 • بگونه ای رفتار شود که از مالیات معاف است
 • شخص مالیات را بنام شخص دیگر کند و مالیات به گردن شخص انداخته شود

راه های پیشگیری از فرار مالیاتی

برای پیشگیری از فرار مالیاتی قوانینی وجود دارد متناسب با اقتصاد داخلی کشور است.

یکی از قوانین فرار از مالیات، مالیات برارزش افزوده است که منجر به تخلفات افراد میشود.
افراد می توانند جهت فهمیدن از تخفیفات مالیاتی وراهنمایی از مشاورین امور مالیاتی کمک بگیرند.

فرار مالیاتی بانک ها

اگر بانک ها به مشتریان و سپرده گذاران خود سود بیشتری دهد برای جلب مشتریان بیشتر،بانک هم باید مالیات بدهد و اگر نپرداخت ، خود از مالیات  فرار کرده است.

دولت از چه طریقی از افراد مالیات میگیرد؟

دولت از کارمند های خود از طریق مالیات کسر از حقوق ویا مالیات بر ارزش افزوده ی ۹٪ برای مشترکین در نظر می گیرند.

به گفته ی کارشناسان افرادی که از مالیات فرار می کنند معمولا از مشاغل پردرآمد و پرسود جامعه هستند به گونه ای که درآمدهای جامعه و عدم پرداخت مالیات فقط تعداد گروه خاصی از جامعه می باشد.عدم پرداخت مالیات سبب تنش های سیاسی اجتماعی و اقتصادی جامعه می باشد و در کشور باعث فسادهای اقتصادی و اختلال در نظم اقتصاد میشود

فرار مالیاتی در ایران :

سالانه از جیب دولت۱۲۰الی ۱۳۰میلیارد در می رود ولی در کشورهای توسعه یافته یک منبع پر درآمد برای دولت است ،دولت باید در وضع قوانین و مقررات در رابطه با فرار مالیاتی دقت کند.

دلایل فرار افراد از مالیات چه چیزهایی ممکن است باشد؟

 • وجود مالیات های سنگین و وسیع
 • عدم اعتماد مردم به بخش های دولتی
 • وجود ضعف در سازمانهای مالیاتی
 • فساد در بخشهای غیر رسمی
 • عدم اطلاعات کامل
 • پیچیدگی های قوانین و مقررات
 • مبهم بودن فرایندها

تمایز فرار مالیاتی با اجتناب مالیاتی در چیست؟

تفاوتی که فرار مالیاتی با اجتناب مالیاتی که با هم دارند در رفتار قانونی وغیر قانونی مودیان است در فرار مالیاتی که خود تخلف است و وقتی گزارش به دست امور مالیاتی میرسد و پرداخت نمی کند کار غیر رسمی انجام داده ولی در اجتناب مالیاتی فرد از افشای کارش نگران نیست،اجتناب از مالیات یک نوع خلا در بین قانونهای مالیات است که فرد دنبال گریز از این خلا های قانون است.

مثلا فروشنده ی موتورسیکلت برای پرداخت مالیات کمتر موتورسیکلت کمتر می فروشد به این میگوییم اجتناب از مالیات اما اگه فروشنده تعداد فروش موتور سیکلت را کمتر از آن چیزی که اداره ی مالیات تعیین کرده کمتر ثبت کند میگوییم  فرار از مالیات

مجازات برای افراد عادی

جبران ضرر وارد شده به دولت

پرداخت جریمه واصل مالیات

۳۱تا۷۴ضربه شلاق

۲میلیون تا ۸میلیون خسارت

حبس به شش ماه تا ۲سال

جریمه برای شرکت ها

عدم صدور اسناد تجاری

ایجاد چند شغل به مدت چند ماه ممنوع است 

جرم حسابدار عدم گزارش در مالیاتی چیست؟ 

اگر حسابدار از نوشتن گزارش در مالیات خودداری کند او نیز تخلف کرده است واگر ماموران مالیات وکارکنان بانک وموسسها از عدم گزارش با خبر شود طبق قانون به مدت شش ماه حبس و۳۱ضربه شلاق و دو میلیون جریمه محکوم خواهد شد اگر افراد عادی از این موضوع باخبر شوندمیتوانند انرا گزارش بدهند اما اگر باخبر شدند و به اداره ی مالیات گزارش ندادند جرمی مرتکب نشده اند.   

افرادی که میخواهند گزارش عدم مالیات یا فرار مالیاتی را گزارش بدهند به سایت رسمی  زیر مراجعه نمایند:

https://inta.tax.gov.ir/Pages/Action/TaxEvasion

وقتی وارد سایت می شوید : قسمت اول موضوع که منظور آن گزارش فرار مالیاتی را مینویسید قسمت بعدی که نام شماست که اجباریست گزینه ی بعدی کد ملی شما کاملا اختیاری، نام استان شهر و محل سکونتتان را بنویسید بعد از پر کردن فرمی که در اختیار شماست کد امنیتی را وارد کرده و سپس ثبت میکنید.

چرا ایرانی ها ریسک فرار مالیاتی را می پذیرند؟

ترجیح میدهید پرونده مالیاتی خود را تکمیل کنید و قانونی رفتار کنید یا راه های فرار مالیاتی را شناسایی می کنید و اگر موفق نشدید حداکثر جریمه بابت فرار مالیاتی) مسدودی حساب های بانکی،ممنوع الخروجی،ممنوع المعامله و..) را می پردازید؟

فرار مالیاتی همانگونه که از نامش پیداست یعنی به جا نیاوردن وتمکین نکردن از مقررات مالیاتی وفرار کردن از پرداخت مالیات که در همه جای دنیا یک معنا را دارد و پیگردهای قانونی را نیز در پی دارد.

افراد فاقد اطلاعات مالیاتی که از حقوق قانونی خود واز طرح های تشویقی و تخفیف های قانونی بی خبرند روی به فرار مالیاتی می آورند که هر چند با توجه به اجرای طرح جامع مالیاتی توسط سازمان امور مالیاتی در سالهای اخیر ،این فرار بی فایده می باشد.

لذا گروه مالی و مالیاتی نامدار با ۲۰ سال سابقه با ارائه مشاوره و راهکارهای قانونی و ارائه لایحه های دفاعی از مشوق های مالیاتی و تخفیف های قانونی و ماده های قانون مالیاتهای مستقیم نسبت به حل و فصل پرونده های مالیاتی می پردازد.

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *