تغییر شغل در سامانه مالیاتی مودیان
فهرست مطالب

تغییر شغل در سامانه مالیاتی مودیان

اعلام تغییر شغل در سامانه مالیاتی مودیان الزامی و اجباری است. در این مطلب به مراحلی که برای ویرایش و اصلاح اطلاعات نیاز است اشاره خواهیم کرد. بر اساس قانون هر گونه تغییراتی که راجع به شغل باشد از جمله انحلال، تغییر شغل، تغییر نشانی و … حداکثر ظرف مدت ۲ ماه باید به اطلاع سازمان امور مالیاتی برسد. در غیر این صورت جریمه هایی برای آن درنظر گرفته خواهد شد که مودیان ملزم به پرداخت آن هستند.

تغییرات شغلی در سامانه مالیاتی مودیان

اصلاح اطلاعات در سامانه مودیان

بر اساس قانون سامانه مودیان و پایانه های فروشگاهی، باید موضوعاتی همچون تغییر شغل در سامانه مالیاتی مودیان به ثبت برسد. همان طور که می دانید هر کدام از مشاغل بر اساس نوع و میزان درآمد، مالیات های متفاوتی دارند. هنگامی که شما تغییر شغل را در سامانه مودیان ثبت نکنید مالیات شما بر اساس شغل قبلی تان محاسبه خواهد شد. این موضوع می تواند مشکلات و چالش های زیادی برای شما ایجاد کند. اگر مطالب قبلی وب سایت ما را مطالعه کرده باشید به خوبی می دانید که مالیات چیست به زبان ساده باید بگوییم که مالیات یکی از راه های درآمدی دولت است و اخذ مالیات از مشاغل در تمام کشورها وجود دارد.

هر گونه تغییراتی که مربوط به شغل می باشد از جمله عدم فعالیت دائمی یا موقت، تغییر نشانی، تغییر شغل، انحلال، تبدیل فعالیت گروهی به انفرادی و بالعکس و … باید به اطلاع سازمان امور مالیاتی برسد. در غیر این صورت جریمه هایی برای آن ها درنظر گرفته خواهد شد و ممکن است مودیان از بسیاری از مشوق ها، بخشودگی ها و … محروم شوند. هنگامی که اظهارنامه مالیاتی را به ثبت می رسانید و یا تشکیل پرونده می دهید اطلاعاتی نظیر کدپستی، شماره تلفن، نوع شغل، محل شغل  و … را ذکر می کنید. خوشبختانه امکان اصلاح و ویرایش این موارد وجود دارد. اما نحوه اصلاح این اطلاعات در سامانه مالیاتی باید در مدت زمان مقرر انجام شود. اگر به هر دلیلی قادر به انجام مراحل زیر نیستید می توانید آن را به شرکت خدمات حسابداری بسپارید.

انواع خدمات حسابداری توسط تیم متخصص

مراحل اعلام تغییر شغل در سامانه مالیاتی مودیان

  • به منظور اعلام تغییر شغل در سامانه سازمان مالیاتی باید آدرس gov.ir را در مرورگر خود جستجو کنید تا وارد صفحه اصلی سامانه شوید. از سمت چپ صفحه بر روی آیکون آدمک کلیک کنید تا به مرحله بعد هدایت شوید.
  • نام کاربری و رمز عبور خود را در کادر مربوطه وارد کنید. اگر به هر دلیلی رمز عبور را فراموش کرده اید می توانید بر روی گزینه “بازیابی رمز عبور” کلیک کنید و توسط شماره تلفنی که در ابتدا با آن ثبت نام کرده اید، بازیابی رمز عبور را انجام دهید.
  • بعد از وارد کردن نام کاربری و رمز عبور به پورتال شخصی دسترسی پیدا خواهید کرد و باید گزینه ویرایش اطلاعات ثبت نام را کلیک کنید و به مرحله بعد هدایت شوید.
  • در صفحه ای که مقابل شما باز می شود چند تب یا سربرگ وجود دارد که شامل شرکاء، فعالیت ها، کارگاه و… می باشد. شما می توانید با کلیک بر روی هر کدام از این موارد، اصلاحات را انجام دهید. در واقع اعلام تغییر شغل در سامانه مالیاتی مودیان از این طریق انجام می گیرد.

توجه داشته باشید که اولین تب یا سربرگ که ” اطلاعات پایه “نام دارد برای تغییر یا اصلاح مواردی همچون کدپستی، شماره تلفن و … است. این تغییرات بسیار رایج هستند و توسط اغلب مودیان انجام می شوند.

تغییر شغل در سامانه مالیاتی مودیان

جریمه عدم اعلام تغییر شغل در سامانه مودیان چیست؟

بر اساس ماده ۱۴ قانون سامانه مودیان و پایانه های فروشگاهی، افراد حقیقی یا حقوقی که مشمول پرداخت مالیات هستند باید تغییر شغل، تغییر مالکیت و موارد مربوطه را از طریق کارپوشه و مراحلی که در بخش قبل ذکر شد به سازمان امور مالیاتی اطلاع دهند. در صورتی که مودیان نسبت به این موضوع بی توجه باشند از سوی سازمان امور مالیاتی جریمه هایی برای آن ها درنظر گرفته خواهد شد که شامل ۱% مبلغ فروش گزارش نشد یا معادل ۱ میلیون تومان ( هر کدام که بیشتر باشد) می باشد. قطعا عدم پرداخت این جرائم نیز عواقب جدی برای مودیان در پی خواهد داشت.

معرفی گروه بندی مشاغل مالیاتی

اکنون که به خوبی با نحوه تغییر شغل در سامانه مالیاتی مودیان آشنا شدیم نوبت به این می رسد که به معرفی گروه بندی مشاغل مالیاتی بپردازیم. همان طور که می دانید اخذ مالیات در تمام کشورها متداول است و در واقع مالیات یکی از راه های درآمدی دولت می باشد که به دو روش مستقیم و غیرمستقیم دریافت می شود.

بر مبنای قانون مالیات های مستقیم می توان گفت که مواردی همچون انواع مالیات، مهلت پرداخت آن، نحوه پرداخت و افراد مشمول دسته بندی شده اند و باید با توجه به گروه بندی مشاغل و درصد مالیاتی که به آن ها تعلق می گیرد، در موعد مقرر نسبت به تسویه حساب مالیاتی خود اقدام کنند. در غیر این صورت می توان انتظار داشت که جرائم سنگینی برای آن ها درنظر گرفته شود.

اشخاص حقیقی و حقوقی که مشمول پرداخت مالیات هستند باید در سامانه tax.gov.ir ثبت نام کنند و مالیات خود را بر اساس گروهی که به آن تعلق دارند بپردازند. قبل از آنکه آیین نامه اجرایی موضوع ماده ۹۵ اصلاحی قانون مالیات های مستقیم تصویب شود، گروه بندی مشاغل مالیاتی معیار و مبنای متفاوتی داشت و افراد حقیقی بر اساس صنفی که به آن تعلق داشتند به گروه خاصی تعلق می گرفتند و برای هر کدام از این گروه ها، درصدهای مشخص شده ای برای پرداخت مالیات وجود داشت. اما بعد از تصویب آیین نامه مذکور معیار و مبنا تغییر کرد و مودیان حقیقی به سه گروه اول، دوم و سوم تقسیم شدند. نکته ای که باید به آن توجه داشته باشید این است که برای مشاغل حقوقی گروه بندی وجود ندارد و باید درصد مشخصی را به عنوان مالیات به سازمان امور مالیاتی بپردازند و موضوعی از جمله تغییر شغل در سامانه مالیاتی مودیان برای آن ها مطرح نیست.

۵/۵ - (۲ امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *