رفتارهای حرفه ای یک حسابدار
فهرست مطالب

رفتارهای حرفه ای یک حسابدار

از مهم ترین رفتارهای حرفه ای یک حسابدار می توان به پذیرفتن خدمت به جامعه، تامین منافع عمومی، اجرای عملیات در بالاترین سطح ممکن و … اشاره کرد. قطعا تمام شرکت ها و سازمان ها به وجود یک حسابدار حرفه ای در مجموعه خود نیازمند هستند تا بتوانند گزارشات دقیقی از روند کسب و کار خود داشته باشند. شرکت هایی که به هر دلیلی از جمله کمبود منابع مالی، کمبود فضا و … نمی توانند از خدمات یک حسابدار حرفه ای بهره مند شوند باید آن را برون سپاری کنند. به این معنا که وظایف حسابداری را به شرکت خدمات حسابداری بسپارند. در این مطلب شما را با آیین رفتار حرفه ای در حسابداری آشنا می کنیم.

آیین رفتار حرفه ای حسابرسی و حسابداری

رفتارهای حرفه ای یک حسابدار در آیین نامه ذکر شده که شامل اصول بنیادی و ضوابط عمومی می باشد. این ضوابط باید توسط تمام حسابداران و حسابرسان رعایت شود. قبل از هر چیز ابتدا اصطلاحات موجود در این زمینه را ذکر خواهیم کرد. این اصطلاحات شامل آگهی و تبلیغات، اساسنامه، جامعه حسابداران، حسابدار رسمی و … می باشد. 

یک حسابدار حرفه ای چه رفتاری دارد؟

هیچ فرقی نمی کند که حسابدار به طور مستقل کار می کند یا در شرکت خدمات حسابداری مشغول بکار است. بلکه مهم این است که علاوه بر ارائه خدمات مالی و مالیاتی، خدمات مالی و حسابداری و … ابتدا با رفتار حرفه ای آشنا شود.

 • آگهی و تبلیغات: کلیه اطلاع رسانی هایی که راجع به مهارت ها و خدماتی که یک حسابدار رسمی ارائه می دهد و از طریق رسانه های همگانی انجام می شود.
 • حسابدار رسمی: حسابدار رسمی فردی است که به عضویت جامعه حسابداران درآمده است.
 • حسابدار رسمی شاغل: منظور از حسابدار رسمی شاغل فردی است که به طور تمام وقت به انجام امور حسابداری، بازرسی قانونی، خدمات حسابرسی و خدمات تخصصی مشغول است. این فرد نباید در زمینه های دیگر از جمله تدریس در دانشگاه و مشاغل آموزشی فعال باشد.
 • حسابدار حرفه ای تحت استخدام: اگر یک حسابدار رسمی به اشکال مختلف از جمله موظف، غیرموظف یا قراردادی در موسسات، سازمان های دولتی، عمومی، خصوصی و … اشتغال داشته باشد به عنوان حسابدار حرفه ای تحت استخدام از او یاد می شود.
 • فعالیت حرفه ای: علاوه بر رفتارهای حرفه ای یک حسابدار باید اشاره ای به فعالیت های حرفه ای او نیز داشته باشیم. انجام این فعالیت ها به مهارت ها و دانش حسابداری نیاز دارد.

خدمات حسابداری خود را به ما بسپارید...

بررسی رفتارهای حرفه ای یک حسابدار

قطعا از مهم ترین رفتارهای حرفه ای می توان به پذیرش مسئولیت حفظ منافع عمومی اشاره کرد. به همین دلیل یک حسابدار باید به اصول بنیادی زیر مقید باشد:

دستکاری و بی طرفی

یک حسابدار حرفه ای باید در تمام روابط حرفه ای خود صادق و صریح باشد. قطعا این رفتار به مرور زمان اعتبار زیادی برای او ایجاد می کند. اگر راجع به حسابداران قدیمی و کاربلد تحقیق کنید به خوبی متوجه می شوید که اغلب آن ها دارای این رفتار پسندیده هستند و کار خود را به نحو احسن انجام می دهند. بدون شک حسابدارانی که فعالیت آن ها بی طرفانه نیست و به طور یک جانبه کار می کنند به سرعت جزو حسابداران متقلب شناخته می شوند.

واقع بینی و منطقی بودن

از دیگر رفتارهای حرفه ای یک حسابدار می توان به واقع بینی و منطقی بودن اشاره کرد. یک حسابدار به هیچ عنوان نباید تحت تاثیر نفوذ دیگران قرار گیرد و یا به طور یک جانبه قضاوت کند. همچنین نباید دچار تضاد منافع شود و تمام فعالیت ها را به نفع خود یا مجموعه ای که در آن شاغل است انجام دهد. این موارد کار حرفه ای او را زیر سوال می برند.

صلاحیت و مراقبت حرفه ای

یک حسابدار باید مهارت خود را به قدری ارتقا دهد که مطمئن شود کارفرمایان از خدمات او به طور کارآمد بهره مند می شوند. علاوه بر آن تمام فعالیت ها یا خدمات حرفه ای باید بر اساس استانداردهای موجود در این حرفه انجام شود.

رازداری

شاید تصور کنید که رازداری برای اشخاصی مانند پزشکان یا روانشناسان صدق می کند. در صورتی که حسابداران نیز باید از این خصیصه اخلاقی بهره مند باشند. آن ها باید اطلاعاتی را که در طی ارائه خدمات حرفه ای به کارفرمایان بدست می آورند محرمانه قلمداد کنند و به هیچ عنوان آن ها را افشا نکنند. افشای اطلاعات باید با مجوز صریح کارفرما یا تکلیف قانونی انجام شود.

رفتار حرفه ای حسابداران

نکات مهم درباره احکام حسابداران رسمی شاغل

انتصاب حرفه‌ای

یک حسابدار رسمی شاغل قبل از آنکه کارفرمای جدید را بپذیرد باید اصول بنیادی را مدنظر قرار دهد و همیشه نگران نقص آن ها باشد. به طور مثال پولشویی و گزارش مالی نادرست از مصادیق نقص اصول بنیادی تلقی می شود.حسابدار باید کار خود را به صورت حرفه ای انجام دهد. اگر در خود این شایستگی را برای انجام یک کار پیدا نکرد و مشکلی رخ داد، باید از مشتری برای انجام آن کار عذرخواهی کند.صلاحیت حرفه ای حسابدار به دو مرحله مستقل تقسیم می شود:

 • کسب صلاحیت حرفه ای
 • حفظ صلاحیت حرفه ای

تضاد منافع

قطعا حسابداران رسمی شاغل ممکن است در طول انجام خدمت، با چالشی از جمله تضاد منافع مواجه شوند. این چالش مصداق بارز نقض واقع بینی است که حسابداران نباید به آن دچار شوند. در غیر این صورت اعتبار کاری خود را از دست خواهند داد. در واقع از رفتارهای حرفه ای یک حسابدار این است که او نباید منافع شخصی خود را بر منافع عمومی ترجیح دهد.

هدایا

یک کارفرما ممکن است به حسابدار رسمی شاغل، پیشنهاداتی از جمله هدیه و پاداش دهد. بهتر است حسابدار این موارد را به خوبی بررسی کند و مخاطرات موجود در آن را به خوبی ببیند. شرط عقل و احتیاط حکم می کند که او این پیشنهادات را رد کند.

اجرای آیین رفتار حرفه ای حسابداری و حسابرسی به منظور ارتقای اعتماد عمومی به این حرفه می باشد. قطعا حسابداران نقش مهمی در اعتباربخشی به صورت های مالی، بازرسی قانونی و … دارند. البته فراموش نکنید که خدمات آن ها در صورتی قابل اتکا است که علاوه بر دانش، دارای مهارت نیز باشند.

حل هرگونه تعارض مرتبط با رفتار حرفه 

از طریق آگاهی مستمر از تحولات و پیشرفت های حرفه حسابداری ، از جمله شرکت در سمینارهای ملی و بین المللی در زمینه حسابداری و حسابرسی ، مطلع شدن از قوانین و تصمیمات نظارتی مربوط به حرفه حسابداری و الزامات قانونی آن.

محرمانه بودن

حسابداران موظف به محرمانه نگه داشتن اطلاعاتی هستند که در مورد مشاغل مشتری یا کارفرما در طول کار حرفه ای خود به دست می آورند. حسابداران باید همیشه راز دار باشند مگر اینکه مجوز خاصی برای افشای اطلاعات بگیرند یا از نظر قانونی یا حرفه ای برای افشای آنها مشکلی وجود نداشته باشد. تیم کاری دفتر حسابدار هم باید محرمانه بودن اطلاعات را حفظ کند.

محرمانه بودن نه تنها مربوط به افشای اطلاعات است ، بلکه مستلزم آن است که حسابدار از این اطلاعات به نفع خود یا به نفع شخص ثالث استفاده نکند.

رفتار حرفه ای یک حسابدار

فعالیتهای مغایر با عملکرد عمومی حرفه حسابداری

یعنی انجام هر کاری که می تواند صداقت ، بی طرفی ، استقلال یا شهرت خوب حرفه وی را خدشه دار کند و در نتیجه با عملکرد کلی خدمات حرفه حسابداری در تعارض باشد. انجام همزمان یک شغل ، کار یا فعالیت دیگر که به عملکرد عمومی خدمات حسابداری تعلق ندارد و در عدم انجام کامل وظایف حرفه ای حسابدار تاثیر دارد.

تبلیغات و جلب مشتری

برخی از حسابدارها در جهت جذب مشتری شروع به تبلیغ حرفه و یا موسسه خود می‌کنند. انجام این کار منافاتی با قانون ندارد اما برخی از قوانین اساسی و قوانین رفتار حرفه ای در برخی از کشورهای جهان به دفاتر حسابداری اجازه تبلیغ برای جذب مشتری را نمی داد .انجام هر یک از اقدامات زیر به عنوان هدف برای به دست آوردن مشتریان، خلاف اخلاق حرفه ای است:

 • دادن وعده ها و امیدهای غلط و غیر موجه.
 • تجلیل از خود بدون حقایق یا مبانی عینی
 • مقایسه کار با سایر دفاتر حسابداری.
 • ارائه هرگونه داده ای که احتمالاً افراد عادی را گمراه کند یا به نتیجه گیری نادرست منجر شود.
 • ادعای بدون اثبات تجربه یا تخصص در یکی از شاخه های حسابداری.

خدمات حسابداری خود را به ما بسپارید...

حق الزحمه و کمیسیون

یک حسابدار حرفه ای که خدمات حرفه ای را به مشتریان خود صادقانه و عینی و مطابق با استانداردهای فنی مناسب ارائه می دهد ، حق دریافت هزینه خدمات ارائه شده را دارد.

 هزینه های حرفه ای

– هزینه ها باید منعکس کننده ارزش کار انجام شده برای مشتری با در نظر گرفتن مورد زیر باشد:

 • مهارت و آگاهی از نوع کار.
 • سطح آموزش وتجربه فردی که باید کار را انجام دهد.
 • زمان لازمبرای هر فرد درگیر در کار.
 • میزان مسئولیت درگیر شده در انجام کار.

حق الزحمه

حرفه ای بودن حسابدار بر اساس نرخ ساعتی یا روزانه به صورت مناسب محاسبه می شود.

 به نفع

مشتری و حسابدار است که مبانی تعیین هزینه ها و صورت حساب را قبل از شروع مشارکت به وضوح شرح داده شود تا از هرگونه سوء تفاهم مربوط به هزینه ها جلوگیری شود.

ارتباط با همکاران

قبول وظیفه جدید

لازم است کار حسابداری را گسترش دهید ، پس شاخه های جدید را بپذیرید ، اما تکمیل آنها باید با حفظ همه الزامات حرفه ای باشد و در صورت مشکل از حسابرس خبره کمک بگیرید.

تعویض حسابدار دیگر

اگر قرار باشد مشتری به حسابدار دیگری ارجاع داده شود ، حسابدار باید چه کاری انجام دهد:

 • تعیین دلایل
  حرفه ای که منجر به جایگزینی حسابدار جدید شده است.
 • رضایت مشتری
  در مورد جایگزینی حسابدار اخذ شده باشد.
 • حسابرس
  تعیین شده باید با اطلاعاتی که توسط حسابرس قبلی به او ارائه می شود بسیار محرمانه رفتار کند و به این اطلاعات توجه زیادی داشته باشد.

محدوده کاربرد منشور اخلاقی و رفتار حرفه حسابداری

اهداف و اصول اخلاقی و رفتار حرفه حسابداری باید به طور یکسان برای همه حسابدارانی که در این حرفه مشغول به کار هستند ، اعم از حسابداران رسمی که به طور مستقل این حرفه را انجام می دهند یا حسابدارانی که در صنعت ، تجارت ، کشاورزی ، خدمات دولتی و غیردولتی کار می‌کنند یکسان باشد.

رفتارهای حرفه ای یک حسابدار

حسابداران تابع اخلاق و رفتار حرفه حسابداری، شامل چه کسانی هستند؟؟

 1. حسابداران رسمی که این حرفه را در دفاتر خود انجام می دهند.
 2. حسابداران شاغل در سازمان مرکزی حسابداران.
 3. حسابدارانی که در کلیه سازمانهای دولتی دارای سمت حسابداری هستند.
 4. حسابداران ثبت شده در هر گردهمایی عمومی حرفه حسابداری (سندیکای حسابداران).

ویژگی های یک حسابدار خوب

اعتبار

جامعه به شدت به اعتبار ، اطلاعات و سیستم های اطلاعاتی نیاز دارد ، بنابراین هدف حسابدار باید اعتبار در محل کار باشد.

حرفه ای

حسابدار باید در زمینه حسابداری حرفه ای باشد تا بتواند توسط مشتریان و کارفرمایان به وضوح از دیگران متمایز شود ، بنابراین حرفه ای بودن حسابدار یک هدف اصلی است.

کیفیت خدمات

کیفیت خدمات ارائه شده توسط حسابدار حرفه ای باید مطابق با بالاترین استانداردها شناخته شده باشد.

اعتماد

یک حسابدار حرفه ای که شغل حسابداری و حسابرسی را انجام می دهد باید از اعتماد و مسئولیت پذیری بالایی برخوردار باشد و تیم کاری او باید در چارچوب اخلاق و رفتار حرفه ای متعهد باشد.

۵/۵ - (۱ امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *