سال مالی چیست
فهرست مطالب

سال مالی چیست؟

سال مالی به عنوان یک دوره زمانی شناخته می شود که شرکت ها از آن به منظور انجام امور حسابرسی و گزارشگری مالی استفاده می کنند. این دوره ۱۲ ماه است و بسیاری از شرکت ها فروردین را برای آغاز و اسفند را برای پایان آن درنظر می گیرند. اما برخی از شرکت ها سال مالی متفاوتی دارند که آغاز و پایان آن را در اساسنامه درج می کنند. شرکت هایی که بخواهند سال مالی را تغییر دهند تا آن را به تصویب مجمع عمومی برسانند.

تعریف سال مالی

تعریف سال مالی

منظور از سال مالی چیست و به چه منظور مورد استفاده قرار می گیرد؟ سال مالی یک بازه زمانی ۱۲ ماهه است که آغاز و پایان آن بر عهده شرکت ها می باشد. اغلب شرکت ها سال مالی را همان سال شمسی درنظر می گیرند و از فروردین تا اسفند را به عنوان سال مالی خود معرفی می کنند. اما شرکت هایی نیز وجود دارند که به طور مثال تیرماه را به عنوان آغاز سال مالی درنظر می گیرند. این موضوع باید حتما در اساسنامه شرکت درج شود و در صورتی که درخواستی برای تغییر آن وجود داشته باشد باید به تصویب مجمع عمومی برسد.

سوالی که در این بخش مطرح می شود این است که اهمیت سال مالی در حسابداری چیست ؟ سال مالی اهمیت زیادی برای شرکت ها دارد. زیرا از آن برای ارائه گزارشگری مالی به سهامداران، سازمان های نظارتی و عموم مردم استفاده می کنند. لازم به ذکر است که تمام شرکت هایی که در بورس پذیرفته شده اند موظف اند به منظور اطلاع رسانی به سهامداران و سایر افراد مرتبط، گزارش های مالی سالانه ارائه دهند. در این گزارشات مواردی همچون ترازنامه، صورت سود و زیان، جریان وجوه نقد و … درج شده است.

تفاوت سال مالی و سال مالیاتی

سال مالی توسط شرکت ها تعیین می شود اما سال مالیاتی توسط دولت ها! لازم به ذکر است که در برخی از کشورها سال مالی و سال مالیاتی یکسان است و این موضوع ارتباط مستقیمی به قوانین مالیاتی هر کشور دارد. اما این مساله در کشور ما صادق نیست.

همان طور که می دانید مالیات یکی از مهم ترین منابع درآمدی دولت محسوب می شود که تمام افراد حقیقی و حقوقی که مشمول پرداخت مالیات هستند باید بخشی از درآمد خود را به این موضوع اختصاص دهند. شرکت هایی که توان محاسبه دقیق مالیات را ندارند و نمی توانند اظهارنامه های مالیاتی خود را تنظیم کنند می توانند از شرکت خدمات حسابداری کمک بگیرند.

انواع خدمات حسابداری توسط تیم متخصص

دلیل توجه سرمایه گذاران به سال مالی چیست؟

سهامداران و سرمایه گذاران توجه زیادی به سال مالی می کنند. زیرا بر اساس اطلاعاتی که در گزارش های مالی درج می شوند تصمیم گیری می کنند. در واقع آن ها از این طریق می توانند سرمایه گذاری خود را مورد ارزیابی قرار دهند.

  • ارزیابی عملکرد مالی
  • پیش بینی عملکرد آینده
  • ارزش گذاری سهام
  • مقایسه وضعیت مالی با رقبا
  • تصمیم گیری در خصوص ترکیب دارایی یا سرمایه گذاری

گزارش میان‌دوره ‌ای به چه معنا است؟

گزارشات میان دوره ای در زمانی کمتر از یکسال مالی ارائه می شوند. در واقع این گزارشات به طور ۹ ماهه، ۶ ماهه، ۳ ماهه و ماهانه هستند. گزارشات میان دوره ای شرکت هایی که در بورس پذیرفته شدخ اند شامل ترازنامه، صورت سود و زیان جامع، صورت سود و زیان، صورت تغییر در حقوق مالکانه، صورت جریان نقدی و … می باشد. اطلاعاتی که در این گزارشات درج می شود باید کاملا بروز باشند و به هیچ عنوان اطلاعات تکرار نشوند. تهیه گزارشات میان دوره ای یکی از خدمات حسابداری محسوب می شود.

لازم به ذکر است که اگر به دنبال خرید سهام و سرمایه گذاری در یک شرکت هستید اما نمی دانید که سال مالی آن ها چه تاریخی است می توانید به سایت کدال مراجعه کنید. در این سایت اطلاعات جامع و کاملی وجود دارد که بعد از جستجوی نماد مورد نظر، به آن ها دسترسی پیدا خواهید کرد.

تفاوت سال مالی و سال مالیاتی

دلیل متفاوت بودن سال مالی در شرکت ها

یکی از سوالاتی که در ذهن اغلب شما خوانندگان وجود دارد این است که دلیل متغیر بودن سال مالی چیست ؟ چرا این موضوع در تمام شرکت ها یکسان نیست؟ مهم ترین دلیل آن این است که هیچ الزامی وجود ندارد که همه شرکت ها فروردین را به عنوان آغاز و اسفند را به عنوان پایان دوره مالی درنظر بگیرند. شرکت ها می توانند به راحتی این تاریخ را در مجمع عمومی فوق العاده تغییر دهند.

مزایای تغییر سال مالی برای شرکت ‌ها

  • جلوگیری از کمبود مواد اولیه در انبار در انتهای سال مالی
  • تطابق هر چه بهتر شرکت های تابعه با شرکت مادر
  • تطابق بیشتر با شرکت های خارجی به منظور تبادلات بین المللی

سال مالی چیست

بستن سال مال چیست و چگونه انجام می شود؟

روش بستن سال مالی چیست ؟ قطعا می دانید که بستن سال مالی به معنای صفر کردن حساب هاست. زمانی که شما عملیات بستن حساب ها را انجام می دهید باید مانده نهایی حساب های دارای بدهکار را بستانکار کنید و بالعکس! این کار در طی صدور سندهای حسابداری انجام می شود.

نقش تقویم حسابداری در تعیین سال مالی چیست ؟

تعیین سال مالی می تواند بر اساس تقویم حسابداری شرکت ها انجام شود. زیرا نقش مهمی بر محاسبه مالیات و پرداخت آن دارد. به طور کلی اگر تقویم حسابداری به طور دقیق تنظیم شود می توان عملکرد مالی دوره های مختلف را فراهم آورد و بر این اساس شرکت ها می توانند مسئولیت های مالیاتی خود را با دقت بیشتری مدیریت کنند. پس به این نتیجه می رسیم که سال مالی می تواند تاثیر مستقیمی بر زمان بندی اظهارنامه های مالیاتی و پرداخت های مربوطه داشته باشد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *