برون سپاری حسابداری چیست
فهرست مطالب

برون سپاری حسابداری چیست؟

منظور از برون سپاری حسابداری چیست؟ برون سپاری به معنای قراردادی است که بین یک شرکت و شخص یا شخص و شرکت منعقد می شود. در طی این قرارداد بخشی از امور شرکت به آن شخص یا تیم واگذار می شود. برون سپاری در اغلب زمینه ها قابل انجام است. اما در خصوص حسابداری باید بگوییم هنگامی که یک شرکت امکان استخدام نیروی حسابدار در مجموعه را ندارد امور حسابداری را برون سپاری می کند. در حال حاضر موسسات حسابداری مختلفی از جمله نامدارگروپ در حال فعالیت هستند که خدمات گوناگونی در این زمینه ارائه می دهند و شرکت ها می توانند با خیال راحت وظایف حسابداری را به آن ها محول کنند.

برون‌ سپاری حسابداری

برون‌ سپاری حسابداری

اگر بخواهیم به زبان ساده بگوییم که معنای برون سپاری حسابداری چیست باید بگوییم هنگامی که یک شرکت به دلایل مختلفی از جمله کمبود فضا، عدم توانایی در پرداخت حقوق و … امکان استخدام حسابدار در مجموعه را ندارد امور حسابداری را به شرکت هایی محول می کند که در این زمینه فعال هستند. قطعا با برون سپاری صرفه جویی زیادی در هزینه ها انجام می شود و از پرداخت حقوق ماهانه به حسابدار، بزرگ شدن بی رویه شرکت و … جلوگیری خواهد شد. در برون سپاری، یک قرارداد میان شرکت و تیم حسابداری منعقد می شود و در آن بخشی از امور به تیم حسابداری واگذار می شود. مفاد قرارداد شامل زمان و نحوه تحویل، هزینه و … می باشد.

نکته بسیار مهمی که شرکت ها باید به آن توجه داشته باشند این است که نباید همه امور حسابداری را برون سپاری کنند. بلکه باید به شکل دوره ای تنها بخشی از آن ها برون سپاری شود. همچنین باید از افراد یا شرکت هایی کمک بگیرند که در این حیطه از تخصص و تجربه کافی برخوردار هستند. در غیر این صورت در کوتاه ترین زمان ممکن شاهد بروز مشکلات عدیده ای از نظر مالی و مالیاتی خواهند بود.

انواع خدمات حسابداری توسط تیم متخصص

مزایای خدمات برون سپاری حسابداری چیست؟

قطعا مزایای برون سپاری حسابداری به قدری زیاد است که اغلب شرکت ها تمایل به انجام این کار دارند . نسبت به آن راغب هستند.

بهره مندی از آخرین قوانین حسابداری

شرکت هایی از جمله نامدار گروپ که به طور تخصصی در زمینه حسابداری فعالیت می کنند با آخرین قوانین و مقررات این حوزه آشنایی دارند. این امر سبب می شود که دغدغه کارفرمایان در خصوص مالیات، امور بانکی، بخشنامه های جدید و … کاهش چشمگیری پیدا کند.

کاهش خطا و تخلف در سیستم مالی

یکی از مهم ترین دلایل و مزایای برون سپاری حسابداری چیست ؟ قطعا از مهم ترین مزایایی که بسیاری از مدیران شرکت را مجاب به انجام این کار می کند کاهش تقلبات، خطاها و اشتباهات سهوی و عمدی در سیستم مالی است. اغلب مدیران این دغدغه را دارند که در سیستم مالی آن ها فسادی رخ ندهد. زیرا آن ها موظف به ارائه ریز تراکنش ها و صورت های مالی هستند. اگر تقلبی در این زمینه رخ دهد جرائم سنگینی از سوی سازمان امور مالیاتی برای آن ها درنظر گرفته خواهد شد.

صرفه ‌جویی در زمان

بدون شک انجام امور حسابداری به زمان، انرژی و تمرکز زیادی نیاز دارد. به طور مثال تهیه و تنظیم اظهارنامه مالیاتی یکی از این امور محسوب می شود که بروز کوچک ترین خطا در انجام آن عواقب سنگینی در پی خواهد داشت. شرکت های حسابداری به دلیل سابقه، تجربه و مهارت بالایی که دارند این امور را در سریع ترین زمان ممکن و بدون هیچگونه خطا انجام می دهند. به همین دلیل شاهد صرفه جویی زیادی در زمان خواهیم بود.

مزایای خدمات برون سپاری حسابداری

کیفیت و دقت بالا

هنگامی که شرکت ها بخواهند انواع گزارشات مالی، اظهارنامه های مالیاتی و … را ارائه دهند، کیفیت حرف اول را می زند. با برون سپاری خدمات حسابداری تا حد قابل قبولی از کیفیت و دقت بالا برخوردار شوید و میزان اشتباهات را به حداقل برسانید.

عدم نیاز به استخدام نیروی انسانی

پیدا کردن نیروی انسانی مجرب و مسلط به امر حسابداری کار آسانی نیست. از طرفی شرکت نمی تواند امور حسابداری خود را به افراد تازه کار بسپارد. به همین دلیل بهترین راه برون سپاری است. زیرا شرکت های حسابداری از تیمی حاذق و کاربلد تشکیل شده اند.

چرا خدمات حسابداری خود را برون سپاری کنیم؟

  • کمبود منابع: منابعی که در یک شرکت مورد استفاده قرار می گیرند مختلف هستند. قطعا نیروی انسانی ماهر و مجرب یکی از مهم ترین منابع محسوب می شود. کمبود این منبع باعث می شود که به سراغ برون سپاری امور حسابداری برویم.
  • انعطاف ‌پذیری شرکت: روش های مختلفی برون سپاری حسابداری چیست ؟ برخی از افراد تصور می کنند که لازم است تمام امور حسابداری را برون سپاری کنند. در حالی که این موضوع می تواند بر اساس نیاز شرکت باشد و به طور دوره ای یا فصلی مطرح شود. بخشی از نیازهای شرکت مانند اظهارنامه مالیاتی و گزارشات فصلی به دوره ای هستند.
  • رسیدگی به کارهای مهم تر شرکت: از دلایل دیگری که باعث می شود امور حسابداری را برون سپاری کنیم این است که زمان بیشتری در اختیار خواهیم داشت و می توان آن را به انجام امور مهم تر و اصلی تر شرکت اختصاص داد.

برون سپاری حسابداری چیست

انواع برون سپاری امور حسابداری

  • بر اساس محل: به این معنا که کارفرما بخشی از شرکت را به پیمانکار اختصاص می دهد تا او بتواند امور حسابداری را در محل انجام دهد. زیرا برخی از کارها باید حتما در شرکت انجام شوند.
  • بر اساس ماهیت کار: به این معنا که می توان برای برخی از امور، پروژه تعریف کرد. اما برخی دیگر از کارها فرآیند محور هستند و نیاز به آزمون و خطا دارند. قراردادی که به منظور برون سپاری امور حسابداری میان کارفرما و شرکت حسابداری منعقد می شود پروژه محور است. زیرا به دلیل مشخص بودن نتیجه، تعریف پروژه برای آن آسان است.

دلایل اهمیت برون سپاری حسابداری

در این مطلب به خوبی متوجه شدیم که منظور از برون سپاری حسابداری چیست و چه مزایایی را نصیب شرکت ها می کند. قطعا از مهم ترین دلایلی که باعث می شود مدیران شرکت ها به فکر انجام این کار بیفتند شامل صرفه جویی در زمان، هزینه و انرژی است. همچنین کاهش خطاهای احتمالی و در امان ماندن از مشکلات مالیاتی از دیگر دلایل مجاب کننده این امر می باشد.

۵/۵ - (۲ امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *