حسابداری مدیریت
فهرست مطالب

حسابداری مدیریت

حسابداری مدیریت به فرایندی اطلاق می شود که به اندازه گیری، پردازش، تحلیل، طبقه بندی و تفسیر اطلاعاتی می پردازد که مورد استفاده مدیریت هستند. مدیر یک مجموعه از این اطلاعات برای برنامه ریزی و مدیریت بهتر مجموعه استفاده می کند. به همین دلیل است که حسابداری مدیریت در سرنوشت یک واحد اقتصادی تاثیرگذار است و می تواند باعث پیشرفت یا افول آن شود.

حسابداری مدیریت یکی از شاخه های حسابداری است. حسابداری مدیریت عبارت است از مدیریت مالی در تسهیلات که به دولت یا یک سازمان بزرگ در تصمیم گیری اعم از تصمیمات مالی یا کمی یا تصمیمات مربوط به افزایش سرمایه گذاری کمک می کند. حسابداری مدیریت در تصمیم گیری برای تامین بودجه مالی برای یک سازمان، یک پروژه یا تاسیس شعبه، خط تولید جدید یا گسترش سرمایه گذاری بر اساس داده های مالی و غیر مالی، نقش مهمی دارد. حسابداری مدیریت در برنامه ریزی ، هدایت ، نظارت و کنترل، تعیین ریسک یک پروژه از نظر مالی ضروری است.

 • برنامه ریزی و هدایت  : حسابداری مدیریت نقش مهمی در راهبرد برنامه های سازمان دارد به همین دلیل جزء جدانشدنی سازمان های بزرگ در مواقع تصمیم گیری است.
 • مدیریت و کنترل : از وظایف مهم این شاخه از حسابداری مدیریت عملکرد پروژه از نظر اعداد و ارقام است و باعث می‌شود دقیق تر به امور رسیدگی کرد و چشم انداز بهتری را متصور شد.
 • تعیین میزان ریسک : حسابداری مدیریت چون نسبت به دیگر شاخه های حسابداری جامع تر است در نتیجه اطلاعات دقیق تری هم در پی دارد. به وسیله این اطلاعات می‌توان متوجه شد که سازمان یا پروژه در معرض خطر قرار دارد یا خیر.

حسابداری مدیریت چیست؟

حسابداری مدیریت نقشی مهم و حیاتی در مجموعه دارد. این شاخه از حسابداری، به آنالیز و تفسیر اطلاعاتی می پردازد که مبنایی برای تصمیم گیری های آینده سازمان هستند. قطعا تصمیماتی که برای آینده سازمان اتخاذ می شوند در رشد یا افول آن تاثیرگذارند. هیچ فرقی نمی کند که این تصمیمات توسط مدیران میانی گرفته می شود یا مدیران بالا رده! بلکه مهم این است اطلاعاتی که مورد استفاده قرار می گیرند توسط حسابداری مدیریت ارائه می شوند. هنگامی که مدیران یک سازمان، از این اطلاعات استفاده می کنند، سهولت و دقت بیشتری را در تصمیم گیری های خود تجربه می کنند.

حسابداری مدیریتی چیست

حسابداری مذکور علاوه بر حسابداری مالی و حسابداری مالیاتی، از پرکاربردترین انواع حسابداری می باشد که بیشتر از سایر شاخه ها مورد استفاده قرار می گیرد. در واقع می توان گفت که شاخه مدیریت در حسابداری، از تاثیرگذارترین نوع حسابداری بر کسب و کارهای متوسط و بزرگ قلمداد می شود. اگر اطلاعات سازمان در این فرآیند به درستی پردازش و تفسیر شوند و تصمیمات به درستی اتخاذ شوند گام بسیار بلندی در موفقیت واحد اقتصادی، تولیدی، بازرگانی و خدماتی خواهد بود.

برخی از سازمان ها به دلیل عدم شناخت این نوع از حسابداری، دچار مشکلات فراوانی در آینده کسب و کار خود می شوند که مهم ترین آن ها اخذ تصمیمات نادرست است. اگر شما مدیر یک مجموعه هستید و به هر دلیلی نمی توانید از خدمات حسابداری استفاده کنید پیشنهاد می کنیم آن را برون سپاری کنید. شرکت ” نامدار گروپ” یکی از شرکت های فعال در زمینه انجام امور حسابداری، خدمات مالی و مالیاتی، خدمات مالی و حسابداری می باشد که بیش از دو دهه سابقه دارد و تاکنون به سازمان های متعددی خدمت رسانی کرده و باعث موفقیت آن ها شده است.

انجام تمامی خدمات حسابداری توسط تیم خبره

کاربردهای حسابداری مدیریت چیست؟

کمک به برنامه ریزی

همان طور که اشاره کردیم حسابدار مدیریت می تواند کمک زیادی به برنامه ریزی های سازمانی کند. در صورتی که سازمان از اهمیت این شاخه از حسابداری غافل شود، ممکن است اشتباهات متعددی را در فرآیند تصمیم گیری مرتکب شود و در نهایت متضرر شود. مهم ترین اطلاعاتی که توسط حسابدار مدیریت ارائه می شود شامل پیش بینی های مالی، جزئیات مربوط به بودجه، تفسیر اطلاعات و آنالیز آن ها می باشد.

تصمیم گیری صحیح و اصولی

فردی که در جایگاه حسابدار مدیریت، مشغول به کاری می باشد باید اطلاعات مورد نظر را در زمان بندی های مشخص به مدیریت ارائه دهد تا او بتواند تصمیم گیری ها را بر اساس نمودارهای مختلف، اطلاعات آنالیز شده، پیش بینی های دقیق و … انجام دهد. در صورتی که حسابدار نسبت به زمان ارائه اطلاعات غافل باشد هیچ فرقی با عدم ارائه آن نخواهد داشت. زیرا اطلاعاتی که در زمان نادرست کسب شود فاقد ارزش خواهد بود.

ارائه راهکارهای استراتژیک برای مشکلات

تمام اطلاعاتی که به واسطه حسابداری مدیریت جمع آوری می شوند به شناسایی مشکلات سازمان کمک می کنند. تیم حسابداری بر اساس این داده ها می توانند راهکارهای استراتژیک ارائه دهند و محدودیت ها را شناسایی کنند. قطعا اگر راهکارها به درستی اجرا شوند منجر به جلوگیری از مشکلات بعدی خواهد شد.

سودآوری و پیش بینی

معمولا واحدهای تجاری، تولیدی و خدماتی میزان فروش و سودآوری خود را پیش بینی می کنند. وظیفه پیش بینی این موضوع بر عهده حسابدار مدیریت می باشد. او قادر است سود حاصل از فعالیت های تجاری را بررسی کند و با استفاده از سایر پارامترها اقدام به تخمین و پیش بینی سود کند. اگر مدیر یک مجموعه بتواند با پیدا کردن محصولات یا خدمات پرفروش، تمرکز بیشتری بر روی آن ها بگذارد قطعا گام دیگری در افزایش سود و بهره وری مالی سازمان برخواهد داشت.

حسابداری مدیریت

تفاوت حسابداری مدیریت و حسابداری مالی چیست؟

بسیاری از افراد تصور می کنند که حسابدار مدیریت همان وظایفی را بر عهده دارد که حسابدار مالی ! در حالی که این دو شاخه از حسابداری دارای تفاوت هایی هستند که آن ها را از یکدیگر متمایز می کند. بدون شک یک سازمان به هر دوی آن ها نیازمند است.

 •  فردی که در جایگاه حسابدار مالی مشغول به کار است توجه او به اطلاعات تاریخی است. در حالی که حسابدار مدیریت، توجه ویژه ای به آینده کسب و کار دارد و اطلاعاتی که جمع آوری و پردازش می کند برای بهبود تصمیم گیری ها در آینده است.
 • در حسابداری مالی به فعالیت های تجاری به شکل موردی توجه می شود. در صورتی که حسابدار مدیریت، از مدل سازی، احتمالات و فرضیات برای توجه به مسائل مختلف کمک می گیرد.
 • اطلاعاتی که توسط حسابدار مالی ارائه می شود مورد توجه مدیرانی قرار می گیرد که خارج از سازمان هستند. همچنین سهامداران و ذینفعان از دیگر کسانی هستند که از اطلاعات حسابدار مالی بهره مند می شوند. اما اطلاعاتی که از سوی حسابداری مدیریت ارائه می شود برای مدیران داخلی سازمان کاربرد دارد.

از نظر داده ها

حسابداری مالی به داده های پیشین بستگی دارد حسابداری مدیریت به داده های برنامه ریزی شده ، داده های برآورد شده ، داده های واقعی و مقایسه آنها بستگی دارد و از داده های از قبل طراحی شده به عنوان راهنما استفاده می شود.

از نظر مخاطبان و کاربران

حسابداری مالی بر اساس خدمات رسانی به کاربران معمول مانند اداره مالیات ، بانک ها ، وام دهندگان، سرمایه گذاران و مالکان است.

حسابداری مدیریت یک سیستم اطلاعاتی است که در درجه اول به دولت در تصمیم گیری های خود و حتی منطقی سازی آن تصمیمات بر اساس بخشهای مختلف خدمت می کند.

 از نظر روش جمع آوری داده ها

حسابداری مالی بر اساس داده های واقعی است که قبلاً از طریق اسناد مالی ، دفاتر و صورتهای مالی جمع آوری شده است و تأثیر آن داده ها را بر وضعیت مالی منعکس می کند. حسابداری مدیریتی مبتنی بر داده های کمی مالی مانند گزارش عملکرد و گزارش هزینه است و از روش های ریاضی مانند انجام عملیات ، آمار ، برنامه ریزی خطی و برنامه ریزی اهداف استفاده می‌کند.

هدف آن هم دستیابی به راه حل بهینه و انتخاب مناسبترین گزینه و تصمیم برای تولید یا خرید به صورت نقد یا اقساط برای یک سازمان یا پروژه بزرگ است.

اگر سازمان ها بتوانند تمایز این دو شاخه از حسابداری را بشناسند قطعا از هر دوی آن ها به نفع سازمان استفاده خواهند کرد و شاهد تاثیرات مثبت آن در روند کسب و کار خود خواهند بود. البته برخی از سازمان ها اقدام به استخدام حسابدار مالی و مدیریتی نمی کنند. بلکه آن را برون سپاری می کنند و از شرکت خدمات حسابداری کمک می گیرند.

انجام تمامی خدمات حسابداری توسط تیم خبره

تاثیر دیگر شاخه های حسابداری

حسابداری مالی تحت تاثیر سایر شاخه های حسابداری قرار می گیرد. حسابداری مدیریت تحت تأثیر سایر علوم مانند اقتصاد ، و همچنین فرایندهای تحقیق و ریاضیات است که در آن از تجزیه و تحلیل استفاده می کند.

نقش حسابدار مدیریت در تصمیم گیری

با توجه به مطالب گفته شده می‌توان فهمید که حسابداری مدیریت به تنهایی نقش بزرگی در تصمیم گیری و مدیریت یک بخش یا سازمان ایفا می کند. حسابداری مدیریت در تصمیم گیری برای گسترش کار یا حذف، تولید یا توقف آن، افزایش یا کاهش بودجه، اضافه کردن یا حذف کردن نیروی کار، دخیل است.

خروجی های سیستم حسابداری مدیریت و معیارهای سنجش کارایی آن:

خروجی های سیستم حسابداری مدیریت به عنوان یکی از سیستم های اطلاعات حسابداری عبارتند از:

 •  گزارشات
 • بودجه برنامه ریزی شده
 •   لیست های برآورد شده مانند صورت سود و زیان به صورت برنامه ریزی شده ، بودجه برنامه ریزی و لیست  توافق نامه های نقدی.

 میزان موفقیت این گزارش ها بستگی به روش جمع آوری داده های مالی مانند هزینه ها و درآمدهای برنامه ریزی شده و غیرمالی دارد.

حسابداری مدیریت چیست

وظایف حسابداری مدیریت

 1. جمع آوری داده های مالی و غیرمالی
 2. طبقه بندی  و جمع بندی آن داده ها
 3. تهیه گزارش های مالی برآورد شده از قبیل صورت سود و زیان به صورت برنامه ریزی شده ، بودجه برآورد شده و همچنین فهرست جریانهای نقدی برآورد شده

روش ها و ابزارهایی که حسابداری مدیریت به آنها وابسته است :

 حسابداری مدیریت به مجموعه ای از روشها و ابزارهای عملی بستگی دارد ، از جمله:

 • برنامه ریزی بودجه
 • هزینه های استاندارد
 • تحقیقات عملیاتی
 • مدلهای ریاضی
 • تجزیه و تحلیل آماری.

آنچه که در حسابداری مدیریت بسیار مهم است

 • داده های دقیق
 • داده های مورد اطمینان و به روز شده
 • توانایی شخص حسابدار

ضعف در هر کدام از این ۳مورد باعث بروز خطا و تصمیم نادرست خواهد شد.

اگر شرکت یا سازمان پیشرفته و بزرگی دارید بهتر است برای موفقیت بیشتر و دوام آن از حسابداری مدیریت بهره ببرید. گروه مالی و حسابداری نامدار پرونده بسیار درخشانی در حوزه امور مالیاتی و حسابداری، حسابرسی دارند که تاکنون به مجموعه های بزرگ خدمات رسانی کرده اند. می‌توانید برای مشاوره یا دریافت راه حل های کارآمد در حوزه امور مالیاتی شرکت یا امور حسابداری خود با ما در تماس باشید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *