انواع حسابداری
فهرست مطالب

معرفی انواع حسابداری

انواع حسابداری شامل حسابداری مالیاتی، حسابداری خدماتی، حسابداری پیمان کاری و …. می باشد. هر کدام از حسابداران بر اساس علایق و اهداف خود به سراغ یکی از شاخه های مذکور می روند و در آن تخصص پیدا می کنند. قطعا انواع حسابداری بر اساس ماهیتی که دارند برای پیشبرد اهداف شرکت مفید هستند و باید از آن ها استفاده کرد.

حسابداری و اهمیت آن

از انواع حسابداری به منظور جمع آوری اطلاعات مالی و طبقه بندی آن ها استفاده می شود. کسانی که در جایگاه حسابدار مشغول به فعالیت هستند با تهیه گزارشات مالی، تلاش می کنند تا صورت وضعیت حساب ها را به مدیران شرکت ارائه دهند تا آن ها بتوانند تصمیمات درستی در راستای پیشبرد اهداف سازمان بگیرند. اگر بخواهیم به زبان ساده بگوییم که حسابداری چیست ؟ باید بگوییم که جزء ضروری در هر سازمان می باشد و دارای شاخه های مختلفی است.

آشنایی با انواع حسابداری

کسب و کارها بر اساس اندازه شرکت و میزان فعالیت مالی خود می توانند از انواع حسابداری بهره بگیرند و سیستمی را به منظور جمع آوری اطلاعات مالی، ثبت اسناد مالی، برآورد هزینه ها و درآمدها و … ایجاد کند. برخی از افراد تصور می کنند تنها وظیفه حسابدار، انجام امور حسابداری یا خدمات مالی و مالیاتی است. در حالی که این موارد تنها بخشی از خدمات حسابداری به شمار می روند. در ادامه به معرفی شاخه های مختلف حسابداری می پردازیم:

انجام تمامی خدمات حسابداری با نرخ پایین

حسابداری تسهیلات مالی چیست؟

به منظور محاسبه و ثبت تسهیلات از حسابداری تسهیلات مالی استفاده می شود. بدون شک اغلب شرکت های بازرگانی، تولیدی، خدماتی و … با دریافت وام تلاش می کنند تا کسب و کار خود را توسعه دهند. روشی که برای حسابداری وام مورد استفاده قرار می گیرد متفاوت است و در این شرایط از حسابدار انتظار می رود که بتواند حسابداری تسهیلات بانکی را انجام دهد. اگر این شیوه از حسابداری بر اساس استانداردها انجام نشود، احتمال بروز خطا و اشتباه در هنگام پرداخت اقساط افزایش پیدا خواهد کرد. در دریافت تسهیلات زیر از حسابداری تسهیلات مالی استفاده می شود:

 • وام قرض الحسنه: از پرکاربردترین وام های پرداختی است که به اشخاص حقیقی و حقوقی پرداخت می شود.
 • وام مضاربه: بر اساس قرارداد وام مضاربه، وام گیرنده و بانک بر روی یک کسب و کار سرمایه گذاری می کنند و سود حاصل از آن بین طرفین تقسیم می شود.
 • وام مشارکت حقوقی: در این نوع از تسهیلات، بانک بخشی از سهام یک شرکت را خریداری کرده و در سود حاصل از آن شریک خواهد شد.
 • وام مشارکت مدنی: در این قرارداد، طرفین سرمایه گذار در بانک حضور پیدا می کنند و سرمایه خود را به صورت مشاع به منظور ایجاد سود، مجموع می کنند. تقسیم سود بر مبنای سرمایه وارد شده می باشد.
 • وام فروش اقساطی: در این قرارداد بانک متعهد می شود که تجهیزات شرکت شما را خریداری کند و سپس به روش اقساطی به شما بفروشد.

از دیگر تسهیلاتی که توسط بانک ها به شرکت ها ارائه می شود و ثبت آن ها نیاز به حسابداری تسهیلات مالی ( یکی از مهم ترین انواع حسابداری ) دارد شامل وام معاملات سلف، وام جعاله، وام مزارعه، وام اجاره به شرط تملیک، وام مساقات و وام خرید دین می باشد. حسابدار باید با مفاهیم هر کدام از تسهیلات آشنا باشد.

حسابداری مالیاتی چیست ؟

حسابداری مالیاتی یکی از پرطرفدارترین انواع حسابداری به شمار می رود که در تمام شرکت ها و سازمان ها انجام می شود. زیرا تمام کسب و کارها موظف هستند به دولت مالیات بپردازند. حسابداری مالیاتی به شرکت ها کمک می کند تا اسناد و مدارک مالی خود را با میزان درآمد سالانه خود مطابقت بدهند. فردی که در جایگاه حسابدار مالیاتی مشغول به فعالیت است سوابق مالی را به خوبی بررسی کرده و با پیچیدگی های آن آشناست. او همچنین باید با تمام قوانین و مقررات موجود آشنا باشد. معمولا قوانین مالیاتی سال به سال تغییر می کنند و بروز می شوند.

معرفی انواع مهم ترین حسابداری ها

حسابدار مالیاتی تلاش می کند تا میزان بدهی مالیاتی شرکت را کاهش دهد، اظهارنامه را به طور دقیق تکمیل کند و از فرم های مالیاتی به موقع استفاده کند. در اغلب نهادهای دولتی و غیر دولتی از چنین فردی کمک گرفته می شود تا بتوانند یک استراتژی مالیاتی به منظور کاهش مالیات های پرداختی ایجاد کند. حسابداران مالیاتی باید همیشه بخشنامه ها و مقررات جدید را مطالعه کنند تا شرکت را از بخشودگی ها و معافیت های مالیاتی مطلع کنند. اگر یک شرکت نتواند حسابدار مالیاتی استخدام کند می تواند از شرکت هایی که انواع خدمات مالی و مالیاتی را ارائه می دهند کمک بگیرد.

حسابداری خدماتی چیست ؟

حسابداری خدماتی یکی دیگر از انواع حسابداری می باشد که در اغلب کسب و کارها مورد نیاز است. در واقع اگر بخواهیم به طور دقیق بررسی کنیم باید بگوییم که نیاز آن نسبت به حسابداری بازرگانی و تولیدی نیز بیشتر است. زیرا شرکت های بازرگانی و تولیدی نیز به نوعی درگیر خدمات دهی به مشتریان خود هستند.

شرکت های خدماتی به شرکت هایی اطلاق می شود که در آن کالا یا محصول فیزیکی به فروش نمی رسد. بلکه خدمات آن به طور غیر ملموس است. فردی که در جایگاه حسابدار خدماتی مشغول به فعالیت می باشد اقدام به ثبت و ارزیابی رویدادهای مالی و تراکنش ها می کند. این تراکنش ها مربوط به تامین کنندگان، ارائه خدمات به مشتری و … می باشد.

فعالیت حسابداری خدماتی از جمع آوری اسناد مالی آغاز می شود و با بستن حساب ها خاتمه پیدا می کند. فعالیت های او به منظور ارزیابی عملکرد شرکت در انتهای دوره مالی می باشد.

حسابداری خدماتی اهمیت زیادی دارد که می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ارائه دقیق اطلاعات: قطعا هنگامی که مدیر یک شرکت خدماتی، اطلاعات را به طور دقیق و شفاف دریافت می کند قادر به اخذ تصمیمات بهتر در آینده خواهد بود و عملکرد شرکت را بهبود خواهد داد.
 • مدیریت هزینه ها: فردی که به عنوان حسابدار خدماتی مشغول به کار می باشد به شرکت کمک خواهد کرد که هزینه های مرتبط با ارائه خدمات را مدیریت و بهینه سازی کند.
 • تحلیل سود یا زیان: حسابداری خدماتی به شرکت ها کمک می کند تا سود و زیان خود را تحلیل کنند و از بهترین استراتژی به منظور توسعه خدمات خود استفاده کنند.
انواع حسابداری شرکت ها

حسابداری شرکت های بازرگانی چیست ؟

از دیگر انواع حسابداری می توان به حسابداری شرکت های بازرگانی اشاره کرد. شرکت های بازرگانی در زمینه تجارت یا خرید و فروش کالا مشغول به کار هستند. در این شیوه از حسابداری اقدام به بررسی و رسیدگی به امور مالی شرکت می شود و میزان سود و زیان آن را محاسبه می کنند. در ادامه به انواع حساب ها در حسابداری شرکت های بازرگانی خواهیم پرداخت:

 •  حساب خرید : حساب خرید به حسابی اطلاق می شود که مبلغ تمام کالاهای خریداری شده در طول دوره مالی را ثبت می کند. این حساب بدهکار است.
 • حساب برگشت از خرید: اگر مشتری بعد از خرید محصول، متوجه معیوب بودن آن شد و محصول را عودت داد و شرکت برای جلب رضایت او تخفیفاتی اعمال کرد یا کل مبلغ را به مشتری پرداخت کرد حساب برگشت از خرید ثبت می شود. این حساب بستانکار است.
 • حساب فروش: تمام درآمدی که از فروش کالا کسب می شود در حساب فروش ثبت خواهد شد. این حساب دارای ماهیت بستانکار است.
 • حساب برگشت از فروش: اگر یک کالا فروخته شد اما به هر دلیلی عودت داده شد باید کل اطلاعات مربوط به آن در سیستم حسابداری به ثبت برسد. این حساب بدهکار است.

انجام خدمات حسابداری انواع کسب و کارها با نرخ پایین

حسابداری پیمان کاری چیست ؟

شرکت ها یا افرادی که به عنوان پیمانکار فعالیت می کنند با کارفرما یک قرارداد امضا می کنند و مسئولیت انجام یک پروژه ( معمولا پروژه های بلندمدت) را بر عهده می گیرند. حسابداری شرکت های پیمانکاری به چند دسته مختلف از جمله کشاورزی، صنعت و معدن، ساختمان، تاسیسات، راه و ترابری، مرمت آثار باستانی، آب، ارتباطات، نفت و گاز، نیرو و کاوش های زمینی انجام می شود.

حسابداری پیمان کاری بر اساس قراردادی انجام می شود که میان پیمانکار و کارفرما منعقد شده است. نکته مهمی که باید به آن توجه داشت این است که فعالیت های پیمانکار در بازه خاص و هزینه های قابل پیش بینی انجام خواهد شد. اما در طول دوره فعالیت امکان نوسانات قیمتی وجود دارد. حسابداری شرکت های پیمانکاری باید به نحوی انجام شود که نسبت به این تغییرات پاسخگو باشد. به همین دلیل حسابدار موظف است هزینه های مستقیم، غیرمستقیم و نامرتبط را شناسایی، دسته بندی و گزارش دهی کند. انواع روش حسابداری پیمان کاری شامل موارد زیر می باشد:

 • حسابداری بر اساس درصد پیشرفت کار: پیمانکار در این روش باید فهرستی از هزینه ها در بازه زمانی مشخص را به کارفرما تحویل دهد. در بازه زمانی مورد نظر باید درصد مشخصی از کار انجام شده باشد.
 • حسابداری بر اساس کار تکمیل شده: در این روش، درآمد و سود ناخالص پروژه، به طور یکباره به کارفرما ارائه داده می شود و دریافت هزینه ها می تواند بعد از اتمام پروژه صورت بگیرد.
انواع حسابداری

حسابداری تعهدی چیست ؟

حسابداری تعهدی یکی از انواع حسابداری می باشد که محاسبه هزینه ها و درآمدها بدون توجه به زمان دریافت و پرداخت وجه نقد شناسایی و ثبت می شوند. مهم ترین هدف از انجام این کار، شفاف سازی درآمدها و هزینه های شرکت است. گزارش های مالی که بدین روش ارائه می شوند امکان محاسبه دقیق هزینه ها و عملکرد را به حسابداران دولتی می دهند و آن ها می توانند خیلی راحت تر، مخارج سازمان را شناسایی کنند. مزایای حسابداری تعهدی شامل موارد زیر است:

 • بهبود سطح پاسخگویی مدیریت مالی یک شرکت یا سازمان
 • آسان تر شدن مدیریت بدهی ها و مطالبات مالی
 • ساده تر شدن ارائه گزارش های مالی
 • افزایش اعتبار صورت های مالی مهم و اساسی
 • بالا رفتن اثربخشی منابع شرکت
 • معین شدن قیمت تمام شده کل پروژه ها

حسابداری تولیدی چیست ؟

در حسابداری تولیدی قیمت تمام شده کالای تولید شده محاسبه می شود. قیمت گذاری باید به نحوی انجام شود که علاوه بر بازگردانی سرمایه اولیه، سود مناسبی را نصیب شرکت کند. بدست آوردن بهای تمام شده یکی از دشوارترین فعالیت هایی است که در حسابداری تولیدی انجام می شود. زیرا باید هزینه های متعددی از جمله هزینه سربار، هزینه مستقیم، هزینه غیر مستقیم، هزینه عملیاتی و … را در آن دخیل بدانیم. اگر یک حسابدار بتواند بهترین روش را برای محاسبه بهای تمام شده کالا در نظر بگیرد قطعا شانس بیشتری در استخدام شرکت های معتبر خواهد داشت. در حسابداری تولید سه اصل اساسی حائز اهمیت است و باید مورد توجه حسابداران قرار بگیرد که در ادامه به آن اشاره می کنیم:

 • مواد اولیه: منظور از مواد اولیه هر موادی است که به منظور تولید کالا مورد نیاز می باشد. ثبت خرید مواد اولیه و هزینه ای که بابت آن پرداخت می شود در حیطه حسابداری تولیدی قرار می گیرد.
 • حقوق و دستمزد: قطعا کارکنانی که در خطوط تولید یک شرکت یا کارخانه فعالیت می کنند و جزو پرسنل آن محسوب می شوند باید به طور ماهانه حقوق و دستمزد دریافت کنند. حقوق و دستمزد پرسنل جزو هزینه های تولید محسوب می شود که باید در قیمت تمام شده تاثیر داده شود.
 • سربار: منظور از هزینه سربار، هزینه های جانبی است که شرکت باید در طول ماه آن ها را بپردازد.

حسابداری مالی چیست ؟

حسابداری مالی از مهم ترین انواع حسابداری می باشد که به منظور ثبت و ساماندهی اطلاعات مالی در شرکت مورد استفاده قرار می گیرد. فردی که در این جایگاه قرار می گیرد باید عملیاتی مانند ثبت، جمع بندی و تنظیم گزارشات درباره معاملات تجاری شرکت را انجام دهد. قطعا این عملیات باید عملکرد شرکت را در بازه های زمانی مشخص نشان دهد. در این شیوه از حسابداری، به جزئیات فعالیت های اقتصادی صورت گرفته در شرکت توجه می شود. حسابداری مالی به شرکت ها و سازمان ها کمک می کند تا قانون را نقض نکنند و در چارچوب آن حرکت کنند. اهداف حسابداری مالی شامل موارد زیر می باشد:

 •  اطلاع از درآمد و هزینه های شرکت به منظور بهبود تصمیم گیری های آتی
 • بررسی نقاط ضعف و قوت شرکت و ارائه راهکارهای جدید به مدیران
 •  ایجاد یک چشم انداز مالی از فعالیت های گذشته شرکت

حسابداری مدیریت چیست؟

در حسابداری مدیریت تلاش می شود تا فعالیت های مختلف تحلیل و آنالیز شوند و اطلاعات مربوط به آن ها در اختیار مدیر شرکت قرار بگیرد. در این شرایط است که مدیر قادر به اخذ تصمیمات بهتر برای آینده خواهد بود. رشته حسابداری مدیریت جزو شاخه های پرطرفدار از علم حسابداری می باشد که اهمیت ویژه و استراتژیک در سازمان دارد. معمولا کسانی که در شاخه حسابداری مدیریت تحصیل می کنند به توانایی های مدیریتی نیز دست پیدا می کنند و نقش بهتری در کسب و کارها ایفا خواهند کرد. در ادامه با کاربرد حسابداری مدیریت آشنا می شویم:

 • کمک به برنامه ریزی بهتر با استفاده از اطلاعات مالی
 • تصمیم گیری درست بر اساس آنالیز اطلاعات مالی، پیش بینی ها و نمودارهای مختلف
 • شناسایی مشکلات و ارائه بهترین راهکارها
 •  پیش بینی بحران ها و حفظ یا افزایش سودآوری در شرایط خاص

در این مطلب تلاش کردیم تا انواع حسابداری را شرح دهیم و با مزایا و کاربردهای هر کدام آشنا شویم. قطعا اگر یک شرکت یا کسب و کار بخواهد پیشرفت کند باید از خدمات حسابداران در مجموعه خود بهره بگیرد.

۵/۵ - (۱ امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *