مفاهیم اولیه حسابداری
فهرست مطالب

مفاهیم اولیه حسابداری

هنگامی که بخواهیم مفاهیم اولیه حسابداری را تعریف کنیم باید اشاره ای به گروه بندی حساب ها، درآمد، بدهی، سود، زیان، اسناد و حساب های دریافتی، اسناد و حساب های پرداختی و … داشته باشیم. حسابداری همانند سایر علم ها، از مفاهیم و اصطلاحاتی برخوردار است که باید به آن ها واقف باشیم. در غیر این صورت نمی توانیم به انجام امور حسابداری بپردازیم. در این مطلب قصد داریم شما را با مفاهیم و اصطلاحات حسابداری آشنا کنیم. 

در علم حسابداری چه مفاهیم و اصطلاحاتی وجود دارد؟

هر فرد یا تیمی که ارائه دهنده خدمات مالی و حسابداری است باید با مفاهیم اولیه حسابداری آشنا باشد. در غیر این صورت نمی تواند کار خود را به درستی انجام دهد. یکی از دانستنی های حسابداری که اهمیت زیادی دارد، ماهیت حساب هاست. به طور کلی ماهیت حساب ها به دو دسته بدهکار و بستانکار تقسیم می شود و اسناد و مدارک مالی بر همین اساس طبقه بندی می شوند. در ادامه به معرفی تمام مفاهیم این حوزه خواهیم پرداخت.

گروه بندی حساب ها

گروه بندی حساب ها به ۶ دسته از جمله دارایی ها، بدهی ها، حقوق صاحبان سهام، درآمد، هزینه و حساب های انتظامی می باشد. هر کدام از این گروه ها تعریف مشخصی دارند و شامل زیرمجموعه هستند:

گروه دارایی ها

دارایی ها به سه زیرمجموعه شامل دارایی های جاری، ثابت و نامشهود تقسیم بندی می شوند. 

 • دارایی های جاری: منظور از دارایی هایی جاری آن دسته از دارایی های هستند که می توان آن ها را ظرف یکسال مالی، به پول نقد تبدیل کرد.
 • دارایی های ثابت: دارایی های ثابت از سه شاخصه برخوردار هستند که می توان به : ۱- به منظور استفاده در شرکت تهیه می شوند. ۲- استهلاک پذیر هستند ( به جز زمین) ۳- قدرت نقد شوندگی آن ها در مقایسه با دارایی های جاری کمتر است. 
 • دارایی های نامشهود: منظور از دارایی های نامشهود همان دارایی هایی هستند که وجود دارند اما ناملموس هستند و دیده نمی شوند. به طور مثال حق امتیاز، سرقفلی، برند و … در این دسته بندی قرار دارند. 

گروه بدهی ها

بدهی از دیگر مفاهیم اولیه حسابداری محسوب می شود که شامل دو نوع جاری و بلند مدت است. اگر بدهی ظرف یکسال مالی تسویه شود بدهی جاری و اگر تسویه آن بیشتر از یکسال زمان نیاز داشته باشد بدهی بلندمدت نامیده می شود. برای درک بهتر این مفهوم می توانیم به وام ها و تسهیلات بانکی اشاره کنیم. اگر بازپرداخت آن بیشتر از یکسال زمان ببرد جزو بدهی های بلندمدت به شمار می آید. 

مفاهیم و اصول اولیه حسابداری

گروه حقوق صاحبان سهام

معمولا شرکت ها توسط سهامداران تاسیس یا مدیریت می شوند. آورده های سهامداران و سرفصل هایی مانند سود و زیان انباشته در این گروه قرار می گیرند. 

گروه درآمد

درآمد به دو نوع عملیاتی و غیرعملیاتی دسته بندی می شود. اگر درآمد

 از طریق فعالیت اصلی شرکت ( مندرج در اساسنامه ) کسب شود به عنوان درآمد عملیاتی و اگر از طریق فعالیت های متفرقه بدست آید درآمد غیرعملیاتی نامیده می شود. 

گروه هزینه ها

از دیگر مفاهیم اولیه حسابداری، هزینه است. هزینه هایی که در شرکت وجود دارند بسیار متعدد هستند که می توان به هزینه حقوق و دستمزد، هزینه توزیع، هزینه تولید، هزینه مالی، هزینه سربار، هزینه اداری و … اشاره کرد. 

گروه حساب های انتظامی

 اگر شرکت برای ضمانت، چک یا سفته به طرف مقابل ارائه دهد، از این گروه و حساب استفاده می شود. معمولا این چک یا سفته وصول شدنی نیست و صرفا برای ضمانت است. توجه داشته باشید که گروه حساب های انتظامی جایگاهی در ترازنامه و صورت سود و زیان ندارند. 

انجام تمامی خدمات حسابداری و مالیاتی توسط تیم خبره

معرفی سرفصل های حسابداری

حساب هایی که در گروه حساب ها قرار می گیرند ” سرفصل یا کدینگ ” نامیده می شوند و شامل موارد زیر هستند : 

 • کدینگ دارائی های جاری: پیش پرداخت ها، تنخواه گردان، صندوق، وجه نقد، حساب ها و اسناد دریافتنی، موجودی کالا و …
 • کدینگ دارایی های ثابت : وسایل نقلیه، ساختمان، زمین، اموال، ماشین آلات، تجهیزات و …
 • کدینگ دارایی های نامشهود: سرقفلی، حق اختراع، برند، حق امتیاز، حق اکتشاف و ….
 • کدینگ بدهی های جاری و بلند مدت: وام ها و تسهیلات، اسناد و حساب های پرداختنی، پیش دریافت ها، ذخایر، جاری شرکا و …
 • کدینگ حقوق صاحبان سهام: سود و زیان انباشته، اندوخته قانونی، سرمایه و ….
 • کدینگ درآمد : درآمد خدمات، فروش کالا و …
 • کدینگ هزینه: هزینه های فروش و توزیع، هزینه های اداری، هزینه های سربار، هزینه حقوق و دستمزد و …

ماهیت حساب ها | مهم ترین مفاهیم اولیه حسابداری

ماهیت حساب، جزء ذات آن حساب تلقی می شود. تمام رویدادها و اتفاقات مالی در دو ماهیت بدهکار و بستانکار بیان می شود. 

 • دارایی ها ماهیت بدهکار دارند و ذات آن ها مثبت است. زیرا دارایی ها نمی توانند منفی باشند. به طور مثال حساب صندوق به هیچ عنوان نمی تواند صفر باشد. این ماهیت در خصوص سایر دارایی ها نیز صدق می کند. شروع حساب دارایی های با بدهکار شدن آن ها است.
مفاهیم اولیه حسابداری
 • در مقابل دارایی های که بدهکار هستند، می رسیم به بدهی ها که ماهیت بستانکار دارند. هنگامی که شرکت در حالت بدهی یا بستانکاری قرار می گیرد در حالت منفی است و شروع حساب بدهی ها با بستانکار شدن آن هاست. 
 • حساب درآمد و فروش از ماهیت بستانکار برخوردار هستند. در مقابل ماهیت هزینه و خرید بدهکار است. توجه داشته باشید که حساب های انتظامی فاقد ماهیت هستند. به این دلیل که وثایق قابل وصول نیستند و هیچ تاثیری در ترازنامه، صورت سود و زیان نخواهند داشت.

انجام تمامی خدمات حسابداری با نرخ پایین

انواع گزارشات حسابداری

 • گزارشات درون سازمانی:گزارش های درون سازمان است که مربوط به مدیران شرکت است
 • گزارشات برون سازمانی :این گزارش ها خارج از سازمان هستند که شامل بانکها و دولت میشود

معادلات اساسی حسابداری

دارایی=بدهی+سرمایه

هر بنگاهی دارای منابع مالی بنام دارایی و از بستنکارشدن و حقوق صاحبان سهام است و بنگاه در برابر حقوق گیرها یا همان صاحبان سهام بدهکار است واز طرف بنگاه باید پرداخت شود و سرمایه نیز دارایی های بنگاه نامیده می شود. بطور کلی با توجه به معادله ای که گفتیم دارایی از جمع ارزش خالص یا همان سرمایه و بدهی ها به وجود می آید.

مفاهیم اولیه علم حسابداری

دارایی

 • دارایی جاری :موجودی نقد،بانکها،پیش پرداخت،موجودی کالاها
 • دارای غیر جاری:سرمایه گذاری بلند مدت

بدهی ها

 • بدهی جاری:پیش دریافتها،اسناد پرداختنی و چیزهایی که باید پرداخت شود
 • بدهی غیر جاری:اسناد پرداختنی بلند مدت،مزایای پایان خدمت

سرمایه

سرمایه مفهوم اندوخته دارد.

 • قانونی: ارث
 • اختیاری: از زحمات و کسب و کار

در این مطلب تلاش کردیم مهم ترین مفاهیم اولیه حسابداری را تشریح کنیم. بدون شک شرکت هایی که در حوزه خدمات حسابداری  یا خدمات مالی و مالیاتی فعالیت می کنند باید با تمام اصطلاحات آشنا باشند. در غیر این صورت نمی توانند کار را به طور اصولی و صحیح انجام دهند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *