اصطلاحات حسابداری
فهرست مطالب

اصطلاحات حسابداری | آشنایی با مهم ترین اصطلاحات

از مهم ترین اصطلاحات حسابداری می توان به ترازنامه، کدینگ حسابداری، حساب های پرداختنی و دریافتنی و … اشاره کرد. برخی از آن ها جزو مفاهیم اولیه حسابداری به شمار می روند و برخی دیگر جزو مفاهیم تخصصی و پیچیده دسته بندی می شوند. در این مطلب تلاش می کنیم تا با زبان ساده مهم ترین اصطلاحات حسابداری را تعریف کنیم.

مهم ترین اصطلاحات حسابداری

اطلاع از مفاهیم و اصطلاحات حسابداری صرفا مختص حسابداران نیست. بلکه برای افرادی که با نرم افزارهای مالی کار می کنند نیز باید با این اصطلاحات آشنا باشند. در غیر این صورت نمی توانند ثبت های حسابداری را به درستی انجام دهند و به وظایف خود عمل کنند. علم حسابداری جزو علومی است که به زیرشاخه های مختلف مانند حسابداری مالیاتی، حسابداری مدیریت، حسابداری عمومی و … دسته بندی می شود و هر کدام از آن ها در شرایط خاصی کاربرد دارند. فرقی نمی کند که شما در کدام زیرشاخه مشغول به فعالیت هستید. زیرا برخی از مفاهیم عمومی هستند. به طور مثال شما باید بدانید که ترازنامه چیست و یا نحوه محاسبه سنوات به چه صورت است؟

آشنایی با اصطلاحات حسابداری

ترازنامه

بدون شک ترازنامه از مهم ترین اصطلاحات حسابداری می باشد که شناخت ماهیت آن بسیار ضروری است. ترازنامه جزو صورت های مالی اساسی طبقه بندی می شود که به آن صورت وضعیت نیز اتلاق خواهد شد. حتما تاکنون نام ” بیلان ” را شنیده اید. بیلان به معنای ترازنامه و کارکرد می باشد و گزارشی است که وضعیت بدهی، دارایی و سرمایه یک واحد اقتصادی را نشان می دهد. تهیه ترازنامه یا بیلان در انتهای دوره مالی انجام می شود. مبنای تشکیل دهنده ترازنامه، معادله ای تحت عنوان ( دارایی= بدهی+ سرمایه) می باشد. در ترازنامه باید دارایی ها در سمت راست و بدهی و سرمایه در چپ قید شود.

ارائه ترازنامه برای تمام واحدهای اقتصادی ( بازرگانی، تولیدی و … ) ضروری است. معمولا واحدهای اقتصادی از واحد حسابداری در مجموعه خود برخوردار هستند و تهیه ترازنامه را به آن ها می سپارند. اما اگر یک واحد اقتصادی نتواند این امر خطیر را به درستی انجام دهد باید از خدمات مالی و حسابداری استفاده کند و آن را برون سپاری کند. برون سپاری امور مالی صرفا راجع به ترازنامه نیست. بلکه می توان انجام امور حسابداری، خدمات مالی و مالیاتی و … را نیز به شرکت خدمات حسابداری سپرد.

انواع خدمات حسابداری توسط تیم متخصص

حساب های پرداختنی (AP)

منظور از حساب های پرداختنی، تمام هزینه هایی است که یک واحد اقتصادی متحمل شده است اما هنوز پرداخت آن را انجام نداده است. ماهیت حساب های پرداختنی، بدهکار است و به عنوان یک بدهی در ترازنامه یا بیلان به ثبت می رسد.

حساب های دریافتنی (AR)

همان طور که از نام این حساب پیداست، شامل تمام فروشی است که یک شرکت انجام داده اما مبلغ آن را دریافت نکرده است. این حساب ماهیت بستانکار دارد و به عنوان دارایی در ترازنامه به ثبت می رسد. ایده آل ترین حالتی که برای حساب های دریافتنی وجود دارد این است که در مدت کوتاه به پول نقد تبدیل شود.

اصطلاحات حسابداری چیست

هزینه تعهدی

هزینه تعهدی از دیگر اصطلاحات حسابداری به شمار می آید و منظور هزینه ای است که انجام شده اما هنوز پرداخت نشده است. این اصطلاح به نام Accrued Expense نیز شناخته می شود. به طور کلی هزینه هایی که در حسابداری ثبت می شوند از نوع تعهدی یا نقدی هستند. هزینه تعهدی به محض وقوع ثبت می شود و زمان انجام تراکنش مالی آن اهمیتی ندارد. در هزینه نقدی، تنها زمانی آن را ثبت می کنیم که تراکنش آن انجام شده باشد و زمان وقوع آن اهمیتی ندارد.

دارایی (A)

دارایی جزو مهم ترین اصطلاحات حسابداری محسوب می شود و منظور هر چیزی است که در اختیار شرکت قرار دارد و از ارزش پولی برخوردار است. وجه نقد در بالاترین اولویت و زمین در کمترین اولویت قرار می گیرد. زیرا سرعت نقدشوندگی در اولویت بندی آن ها مهم است. اصلی ترین دارایی شرکت شامل وجه نقد، ساختمان، ماشین آلات، زمین و … می باشد. لازم به ذکر است که دارایی ها به دو دسته مشهود و نامشهود دسته بندی می شوند. دارایی های مشهود قابل رویت هستند و دارایی های نامشهود غیرقابل رویت اند. به طور مثال سرقفلی، حق امتیاز، حق اختراع، حق اکتشاف و … نامشهود هستند.

ارزش دفتری (BV)

ارزش دفتری یا ارزش کتابی راجع به استهلاک دارایی ها بکار می رود. هر کدام از دارایی ها به مرور زمان مستهلک می شوند و ارزش خود را از دست می دهند. منظور از ارزش دفتری، ارزش اصلی یک دارایی بعد از کاهش استهلاک انباشته می باشد. به طور مثال یک دستگاه کولر گازی به قیمت ۲۰ میلیون تومان به عنوان دارایی به ثبت می رسد و هر ساله ۱۰% بابت استهلاک از ارزش آن کاسته می شود. اگر امسال ارزش دفتری کولر گازی ۲۰ میلیون تومان باشد در سال بعد ارزش دفتری آن به ۱۸ میلیون تومان می رسد.

موجودی

موجودی جزو اصطلاحات حسابداری است که برای طبقه بندی دارایی ها مورد استفاده قرار می گیرد. موجودی توسط شرکت خریداری می شود تا به مشتریان فروخته شود. هر زمان که اقلام موجودی به مشتری فروخته شد از حساب موجودی کاسته می شود.

بهای تمام شده کالای فروش رفته (COGS)

بهایی که برای کالای فروخته شده در نظر گرفته می شود شامل تمام هزینه هایی است که به طور مستقیم یا غیرمستقیم در فرآیند تولید کالا صرف شده است. این هزینه ها شامل هزینه مواد اولیه، دستمزد نیروی کار مستقیم و .. می باشد. توجه داشته باشید هزینه ای که برای راه اندازی کسب و کار صرف شده در این دسته بندی قرار نخواهد گرفت.

اصطلاحات حسابداری

استهلاک (Dep)

استهلاک به معنای از دست دادن ارزش دارایی در طول زمان می باشد. نکته ای که باید مدنظر داشته باشید این است که یک دارایی باید ارزش قابل توجهی داشته باشد تا استهلاک آن محاسبه شود. به طور مثال خودروها، تجهیزات و ماشین آلاتی که در یک واحد تولیدی مورد استفاده قرار می گیرد شامل استهلاک می شوند. استهلاک در صورت سود و زیان ظاهر می شود و به عنوان هزینه درنظر گرفته می شود. این هزینه که از نوع غیر نقدی می باشد تاثیر مستقیمی بر وضعیت نقدی شرکت نخواهد داشت.

اصطلاحات حسابداری بسیار گسترده و وسیع هستند. ما در این بخش تلاش کردیم تا شما را با ضروری ترین آن ها آشنا کنیم و با ذکر مثال های متعدد، درک آن ها را برای شما آسان تر کنیم. با بررسی مقالات قبلی و بعدی وب سایت ما، قطعا اطلاعات تان راجع به علم حسابداری و مفاهیم آن افزایش پیدا خواهد کرد.

۵/۵ - (۱ امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *