مالیات بر درآمد
فهرست مطالب

مالیات بر درآمد چیست ؟

مالیات بر درآمد از دسته بندی های مختلفی برخوردار است که شامل افراد حقیقی و حقوقی می شود. هر کدام از آن ها باید نرخ و درصد مشخصی برای مالیات بپردازند. این نوع از مالیات توسط دولت تعیین می شود و همان طور که از نام آن پیداست مربوط به درآمد افراد از روش های مختلف است. در این مطلب علاوه بر آنکه خواهیم گفت مالیات بر درآمد چیست ؟ به نحوه محاسبه مالیات بر درآمد نیز اشاره خواهیم کرد.

مالیات بر درآمد

مالیات بر درآمد به عنوان یکی از اصلی ترین انواع مالیات به شمار می رود که اغلب افراد حقیقی و حقوقی مانند مشاغل، کسب و کارها و شرکت ها باید آن را بپردازند. اگر بخواهیم اشاره ای به این نوع مالیات داشته باشیم باید به قرن ۱۸ میلادی در آمریکا نگاهی بیندازیم. در آن قرن، کشور آمریکا باید برای جبران هزینه های سنگین مربوط به جنگ، اقداماتی را انجام می داد که یکی از آن ها مالیات بردرآمد بود.

مالیات چیست به زبان ساده مالیات مبلغی است که باید هر ساله به دولت بپردازیم. اما نوع آن متفاوت است. به طور مثال مالیات بر درآمد املاک، مالیات بر ارزش افزوده، مالیات بر ارث و … همگی جزو انواع مختلف مالیات به شمار می روند و ویژگی های مختلفی دارند.

مالیات بر درآمد

مالیات بردرآمد توسط دولت وضع می شود. تمام اشخاص حقیقی و حقوقی بر اساس قانون وظیفه دارند که هر ساله میزان درآمد خود را به نهادها و سازمان های قانونی ارائه کنند و دولت باید میزان مالیات را تعیین و آن را دریافت کند. توجه داشته باشید که نرخ این مالیات به میزان درآمد افراد حقیقی و حقوقی مرتبط است و قطعا با افزایش میزان درآمد، شاهد افزایش میزان مالیات نیز خواهیم بود.

ناگفته نماند که در اغلب مواقع، دولت برای کاهش فاصله طبقاتی میان دهک های مختلف و تنظیم سیاست های رفاهی، مالیات بر درآمد را به شکل تصاعدی درنظر می گیرد. به این معنا که با افزایش درآمد، درصد مالیات نیز بالا می رود.

انواع خدمات مالیاتی توسط تیم متخصص

انواع مالیات بر درآمد

مالیاتی که بر درآمد وضع می شود جزو مالیات های مستقیم به شمار می رود. در قانون مالیات های مستقیم ۵ باب اصلی وجود دارد که در باب اول، اشخاص مشمول مالیات معرفی می شوند. باب دوم به مالیات بر دارایی اشاره می شود که خود شامل ۵ فصل می باشد و باب سوم از قانون مالیات های مستقیم مربوط به مالیات بر درآمد است که ۷ فصل دارد.

مالیات بر درآمد املاک

نخستین فصل از قانون مالیات بردرآمد، مربوط به مالیات بر درآمد املاک می باشد. از ماده ۵۲ الی ۸۰ قانون مالیات های مستقیم به این موضوع اختصاص دارد. در بند یک ماده ۱ بیان می شود که تمام اشخاص حقیقی و حقوقی نسبت به املاک خود که در ایران واقع شده مشمول پرداخت مالیات هستند.

مالیات بر درآمد چیست

  • مالیات بر اجاره: معمولا نخستین ماده از هر فصل قانون، به عنوان ماده پایه به شمار می رود که در این جا منظور همان ماده ۵۲ است. مالیات بردرآمد از چند زیرشاخه شامل مالیات بردرآمد اجاره املاک برخوردار می باشد. به این معنا تا زمانی که شما یک ملک را اجاره بدهید و از آن کسب درآمد کنید موظف به پرداخت مالیات آن هستید. این نکته در ماده ۵۳ و ۵۴ قانون مالیات های نیز شرح داده شده است.
  • مالیات بر نقل و انتقالات: هنگامی که شما یک ملک را به فروش می رسانید موظف هستید مالیات آن را بپردازید.
  • مالیات بر سرقفلی: در زمان فروش املاکی که سرقفلی دارند، باید مالیات نقل و انتقال سرقفلی را نیز بپردازید.
  • مالیات بساز بفروشی: اگر شما ملکی را می سازید و سپس آن را به فروش می رسانید باید مالیات مربوط به آن را بپردازید. این مالیات به عنوان یکی از انواع مالیات بر املاک محسوب می شود.

مالیات بردرآمد کشاورزی

در ماده ۸۱ قانون مالیات های مستقیم به مالیات بر درآمد کشاورزی اشاره شده است. در این ماده بیان شده که درآمد حاصل از تمام فعالیت های کشاورزی، پرورش ماهی، دامپروری، پرورش زنبور عسل، صیادی باغات، اشجار و … معاف از مالیات هستند. در واقع اگر شما در حوزه کشاورزی مشغول به فعالیت هستید نیازی نیست که مالیات بپردازید و اظهارنامه پر کنید. اما باید سایر تکالیف قانونی از جمله تسلیم اظهارنامه مالیاتی ( به صورت سفید ) ، تشکیل پرونده مالیاتی، ارائه دفاتر قانونی و … را انجام دهید.

مالیات بر درآمد حقوق

در فصل سوم باب ۳ قانون مالیات های مستقیم، بیان شده که حقوق بگیران باید درصدی از درآمد خود را به عنوان مالیات به دولت بپردازند. در واقع این مالیات قبل از پرداخت حقوق به کارکنان از آن کسر می شود.

مالیات بر درآمد مشاغل

در فصل چهارم بیان می شود که تمام کسب و کارها و اشخاص حقیقی که در کشور ایران مشغول به فعالیت هستند باید مالیات بپردازند. این موضوع از ماده ۹۳ الی ۱۰۴ قانون مالیات های مستقیم را شامل می شود.

در ماده ۹۳ اعلام شده که اگر اشخاص حقیقی به مشاغلی به جز مشاغل مذکور در سایر سرفصل های این قانون، مشغول هستند باید بعد از کسر معافیت های مقرر، مالیات بر درآمد شان را بپردازند. به عبارتی دیگر اگر شما مغازه دار، پزشک، وکیل هستید باید مالیات خود را طبق ماده ۹۳ بپردازید. برای این نوع مالیات، درصدی برای گروه های شغلی تعیین شده که نرخ هر کدام متفاوت با دیگری است.

افرادی که به صورت حقیقی مانند اشخاصی که در کارگاه های تولیدی کار می کنند و درآمدی که به طور مستقل و انفرادی به دست می آورند به سه گروه از نظر مالیات بر درآمد تقسیم بندی میشوند:

گروه الف گروهی است که باید فعالیتهای خود را در دفاتر و روزنامه ثبت کنند مثل هتل های پنج ستاره، فروشگاها،حمل و نقل چه موتور ی هوایی زمینی،موسسه های تبلیغاتی و..

گروه ب گروهی است که فعالیت های خود را در دفاتر هزینه و درآمد ثبت می کنند مثل:مراکز فرهنگی،فیلمبرداری ،هنری ، پزشکی،فروشندگان آهن آلات

گروه ج گروهی است که افراد فعالیت خود را نه در دفتر روزنامه یا دفتر درآمد وهزینه ثبت می کنند

مالیات بردرآمد شرکت ‌ها و اشخاص حقوقی

در فصل ۵ باب ۳ که اولین ماده آن ۱۰۵ می باشد درباره مالیات بردرآمد اشخاص حقوقی صحبت شده است. طبق این ماده اگر شرکت ها و اشخاص حقوقی سودی از فعالیت خود کسب کنند باید ۲۵% آن را به عنوان مالیات بپردازند. این فصل از ماده ۱۰۵ الی ۱۱۸ ادامه خواهد داشت.

نحوه محاسبه مالیات بر درآمد

مالیات بردرآمد اتفاقی

در فصل ۶ که از ماده ۱۱۹ الی ۱۲۸ ادامه دارد به مالیات بردرآمد اتفاقی اشاره شده است. اگر یک شخص حقیقی یا حقوقی به طور نقدی یا غیرنقدی ( از طریق معامله، جایزه و … ) درآمدی کسب کند مشمول این نوع مالیات می شود. نرخ این مالیات بر اساس ماده ۱۳۱ و به شکل پلکانی خواهد بود.

مالیات بر درآمد شرکت های تجاری و موسسه های غیرتجاری

شرکت های تجاری که متعلق به دولت است یا زیر نظر شهرداری قرار دارد و مالیات بر درآمد خود را پس از ۴ماه پس سال مالی ترازنامه وسودوزیان را به اداره ی مالیات تحویل دهند این مالیات شامل ۲۵٪میباشد در صورتی که  شرکت تجاری سهامدار متعدد دولتی داشته باشد درآمد آنها به نسبت سهامشان تقسیم و سهم هر یک از آنها مالیات جداگانه ای دارد.

شرکت های دولتی به غیر از کشاورزی شامل معافیت های مالیات بر درآمد نمی باشند.شرکتهای غیر دولتی از معافیت بر درآمد متعدد استفاده می نماید. وقتی صورت های مالی به رسیدگی سازمان حسابرسی دولتی قرار بگیرد و به تایید مجمع عمومی و همینطور در زمان معینی ارائه شود  از نظر مالیاتی برسی نمیشود

مالیات موسسه های غیر تجاری

به منظور کسب سود تاسیس نشده و مربوط به اشخاص حقوقی ایرانی غیر تجاری است اگر بصورت انتفاعی شروع به فعالیت کنند بر اساس مالیات بر درآمد به نرخ مقرر در این ماده وصول میشود که این اشخاص دارای وظایفی هستند از جمله:اشخاص حقوقی موظفند مدارک وصورت سود وزیان و نام شرکا،میزان سهم الشرکه  تعداد سهام ونشانی را ظرف چهار ماه پس از سال مالیاتی ارسال کنند.

شیوه محاسبه مالیات بر درآمد چگونه است؟

یکی از سوالاتی که همواره در ذهن مودیان مالیاتی وجود دارد این است که شیوه محاسبه چگونه است؟ در پاسخ باید به این نکته اشاره کنیم که نرخ برای تمام مشمولان یکسان نیست. اما می توانیم به ماده ۱۰۵ اشاره کنیم که نرخ مالیات اشخاص حقوقی را ۲۵% اعلام کرده است. همچنین نرخ مالیات اشخاص حقیقی نیز به طور پلکانی در نظر گرفته می شود. به این صورت که درآمد تا سقف ۵۰ میلیون تومان شامل ۱۵% ، از ۵۰ میلیون الی ۱ میلیارد تومان ۲۰% و بیشتر از آن با نرخ ۲۵% محاسبه خواهد شد.

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *