حسابداری خدماتی
فهرست مطالب

حسابداری خدماتی چیست؟ | نحوه حسابداری شرکت های خدماتی

حسابداری خدماتی یکی از انواع حسابداری به شمار می آید و برای شرکت هایی اعمال می شود که فعالیت آن ها ملموس نیست. به این معنا که شامل فروش کالا نمی باشد و قابل رویت نیست. مثلا آموزشگاه ها، شرکت های حسابداری و حسابرسی، ترابری و … جزو شرکت های خدماتی محسوب می شود که حسابداری آن ها به طور کلی با حسابداری بازرگانی، صنعتی و تولیدی متفاوت است. در این مطلب راجع به حسابداری شرکتهای خدماتی صحبت خواهیم کرد.

حسابداری شرکت خدماتی

حسابداری خدماتی برای شرکت هایی انجام می شود که محصول فیزیکی ارائه نمی کنند. خدمات آن ها غیرملموس و در زمینه های متعدد می باشد. مثال های بی شماری در این زمینه وجود دارد که می توان به آموزشگاه ها، شرکت های ترابری، بانک ها، بیمارستان ها و … اشاره کرد. حسابداری خدماتی در سه مرحله یا فرآیند قابل تعریف است:

  1.  اقدامات انجام گرفته در طی دوره مالی
  2.  تهیه تراز آزمایشی دفاتر کل و معین و سنجش ستون بدهکار و بستانکار
  3. بستن حساب های موقت، تهیه ترازنامه، بستن حساب های دائمی می باشد.

لازم به ذکر است که اگر شما به عنوان یک شرکت خدماتی، بازرگانی یا تولیدی نیروی کارآزموده در اختیار ندارید می توانید انجام خدمات حسابداری و خدمات مالی و مالیاتی را به شرکت هایی نظیر ” نامدار گروپ ” بسپارید.

مراحل مهم در انجام حسابداری خدماتی

اقدامات انجام گرفته در طی دوره مالی

نخستین مرحله از حسابداری شرکت های خدماتی بررسی اقدامات انجام گرفته در طی دوره مالی می باشد. تمام رویدادهای مالی برای برآورد و تخمین اطلاعات اولیه گردآوری می شوند. این اطلاعات باید آنالیز شوند تا بتوانیم مقدار دقیق دارایی، بدهی، سرمایه را محاسبه کنیم. 

حسابداری شرکت های خدماتی

سپس صدور اسناد حسابداری و سازماندهی آن ها بر مبنای تاریخ برای مشخص کردن ترتیب بدهکاری و بستانکاری انجام می شود. دفتر نویسی و انتقال داده ها از دفتر روزنامه به دفتر کل و سپس به دفتر معین تمام اقداماتی است که در این مرحله باید انجام شوند. توجه داشته باشید که هر کدام از این موارد در زمان خاص خود انجام می شود.

تهیه تراز آزمایشی

پس از آنکه مرحله فوق با موفقیت و بدون ایراد انجام شد نوبت به این می رسد که تراز آزمایشی را بر اساس دفاتر کل و معین تهیه کنیم تا بتوانیم ستون بدهکار و بستانکار را مورد سنجش قرار دهیم. در حسابداری به ستون بدهکار ( بد ) و به ستون بستانکار ( بس ) گفته می شود.

بستن حساب موقت و دائمی

بستن حساب های موقت، تهیه ترازنامه و بستن حساب های دائمی در انتهای دوره مالی انجام می شود. بدین منظور اقدام به نمایش سود و زیان می کنیم و ثبت تعدیلات را انجام می دهیم. ثبت تعدیلات به منظور اصلاح حساب های کل و معین انجام می شود. در این مرحله حساب های موقت بسته می شوند و بعد از تهیه ترازنامه به سراغ بستن حساب های دائمی در طول یک دوره مالی خواهیم رفت.

توجه داشته باشید که شرکت های خدماتی در ازای ارائه خدمات به مشتریان، از آن ها دستمزد یا حق الزحمه دریافت می کنند. این شرکت ها نیازی به خرید مواد اولیه و موجودی کالای اول دوره ندارند. به همین دلیل نحوه انجام حسابداری خدماتی مقداری متفاوت است. لازم به ذکر است که این شرکت ها فعالیت هایی در خصوص افزایش سرمایه، ایجاد بدهی و خرید دارایی نیز دارند و به همین دلیل باید از یک نرم افزار دقیق و جامع برای رسیدگی به امور استفاده کنند.

انجام کلیه خدمات حسابداری خدماتی به صورت حرفه ای

 

صورت های مالی در شرکت های خدمات

صورت سود و زیان

در صورت سود و زیان، گزارش هایی مبنی بر درآمد و هزینه شرکت در بازه زمانی معین درج می شود. سود ویژه و زیان ویژه به عنوان مهم ترین اطلاعات شرکت محسوب می شوند که در صورت سود و زیان آورده می شود. منظور از سود ویژه، مازاد درآمد بر هزینه و منظور از زیان ویژه، مازاد هزینه بر درآمد است.

حسابداری شرکت خدماتی

صورت حساب سرمایه

منظور از صورت حساب سرمایه در حسابداری خدماتی چیست؟ اگر تغییراتی در سرمایه شرکت ( در بازه زمانی مشخص ) رخ دهد باید در صورت حساب سرمایه آورده شود. مواردی از جمله سرمایه گذاری های مجدد، سود یا زیان ویژه، سرمایه ابتدای دوره و برداشت صاحب شرکت در این صورت حساب ذکر خواهد شد. صورت حساب سرمایه نشان دهنده میزان سرمایه انتهای دوره است.

ترازنامه

معمولا تاریخ ترازنامه آخر سال مالی است و در آن لیستی از سرمایه، دارایی( جاری و غیرجاری) و بدهی (جاری و غیرجاری) شرکت درج می شود. نام دیگر ترازنامه، صورت وضعیت مالی می باشد که در مطلب قبل تحت عنوان ” حسابداری شرکت های بازرگانی ” به آن پرداختیم.

صورت گردش وجه نقد

همان طور که از نام این صورت حساب پیداست مجموعه ای از پرداختی ها و دریافتی های شرکت در طول دوره مالی می باشد. در حسابداری خدماتی مواردی همچون گردش وجوه حاصل از فعالیت های عملیاتی، فعالیت های تامین مالی و فعالیت های سرمایه گذاری در این صورت حساب درج می شود و وجه نقد انتهای دوره را نمایش می دهد.

بستن حساب های موقت

افرادی که در حوزه حسابداری مشغول به فعالیت هستند به خوبی می دانند که برای بستن حساب های موقت آن ها را در دفتر روزنامه به طور معکوس ثبت می کنیم .به این معنا که حساب های بستانکار را بدهکار و حساب های بستانکار را بدهکار می کنیم. سپس آن را به نام حساب خلاصه سود و زیان می بندیم. این حساب با حساب سرمایه بسته می شود.

تهیه تراز آزمایشی نهایی و بستن حساب های دائمی

برای تهیه تراز آزمایشی تمام دارایی ها بستانکار و تراز نهایی بدهکار می شود. همچنین تمام بدهی ها و سرمایه بدهکار و ترازنهایی بستانکار می شود. اکنون حساب های دائمی بسته می شوند. برای تراز افتتاحی سال بعد نیز ثبت معکوس را در دفاتر انجام می دهیم و به جای تراز نهایی، از تراز افتتاحی استفاده می کنیم.

حسابداری خدماتی

به عنوان کلام آخر باید ذکر کنیم که انجام امور حسابداری نیاز به تخصص و مهارت دارد. اگر جزو آن دسته از شرکت هایی هستید که نیروی متخصص حسابدار در اختیار ندارید باید این امور را به دست افرادی بسپارید که از تجربه کافی برخوردار هستند. بروز هرگونه ایراد در فرآیند ثبت اسناد و دفاتر، مشکلات زیادی را در خصوص مالیات و … ایجاد خواهد کرد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *